
Ako tokom trudnoće imate bilo kakvo krvarenje, sa bolom ili bez njega, veoma je važno da se to prijavi lekaru.
Da li je normalno krvarenje u trudnoći pre 12. nedelje?
Uobičajeno je da imate lagano krvarenje ili tzv. „tačkasto“ krvarenje bez bolova pre 12 nedelja trudnoće. Ovo često nije ozbiljno, ali za svaki slučaj treba odmah da se obratite lekaru da biste proverili.
Ovo može biti posledica usađivanja embriona u zid materice ili eventualnih hormonskih promena.
Krvarenje u trudnoći nakon 12 nedelja nije uobičajeno.
Implantaciono krvarenje u ranoj trudnoći
Implantacija je kada se oplođeno jajašce (embrion u razvoju) usađuje u zid materice. To se obično dešava u vreme kada bi vaša menstruacija obično trebalo da dođe. Neke žene su imale implantaciono krvarenje nakon 8 nedelja trudnoće.
Promene na grliću materice
Hormoni trudnoće mogu prouzrokovati promene na grliću materice, što ponekad može dovesti do krvarenja. Grlić materice dobija povećano snabdevanje krvlju i postaje mekši. To može prouzrokovati blago krvarenje nakon seksa (poznato kao postkoitalno krvarenje).
Infekcija
Povremeno vaginalno krvarenje takođe može biti uzrokovano infekcijom.
Krvarenje u trudnoći i pobačaj
Krvarenje u trudnoći ponekad može biti znak nečeg ozbiljnijeg. Pokušajte da se setite da mnoge žene koje imaju krvarenje u ranoj trudnoći (pre 12 nedelja) nastavljaju sa uspešnom trudnoćom. Samo se pobrinite za proveru simptoma.
Pobačaj je kada se trudnoća završi pre 24. nedelje.
Simptomi mogu da uključuju:
- krvarenje, posebno krvarenje koje je svetlo crveno i kojem je potreban uložak
- bolovi u leđima ili stomaku ili grčevi.
Neke žene mogu doživeti „preteći pobačaj“. Ovo se dijagnostikuje tamo gde je u toku krvarenje u trudnoći sa bolom ili bez njega, ali je žena još uvek trudna.
Vanmaterična trudnoća
Vanmaterična trudnoća je kada je oplođena jajna ćelija implantata van materice, obično u jajovodu. Simptomi mogu da uključuju:
- krvarenje
- bolovi u stomaku na jednoj strani
- bolovi na vrhu ramena
- nelagodnost prilikom mokrenja ili defekacije.
Molarna trudnoća
Molarna trudnoća je kada je fetus nepravilno formiran i beba se ne razvija. Simptomi mogu da uključuju:
- krvarenje
- teška jutarnja mučnina
- neobično otečeni stomak.
Koji su uzroci krvarenja u kasnoj trudnoći (nakon 24. nedelje)?
Neke žene mogu kasnije doživeti lagano krvarenje u trudnoći. Ovo možda nije iz materice, već na primer iz grlića materice, što može izazvati krvarenje nakon seksa. Ovo se može rešiti i ne mora nužno značiti da postoji problem, ali odmah trebate kontaktirati lekara.
Dva su ozbiljnija uzroka krvarenja u kasnoj trudnoći:
Nisko položena placenta (placenta previa)
Područje na kojem je posteljica pričvršćena obično se proteže prema gore od grlića materice. Nisko postavljena posteljica je kada posteljica ostaje nisko u stomaku, blizu ili pokriva cerviks. Ovo može blokirati bebi izlaz. U većini slučajeva to bi se moglo videti na nekom od rutinskih ultrazvučnih pretraga, a kasnije ćete u trudnoći napraviti dodatni snimak da biste videli da li se posteljica pomerila.
Ako je posteljica još uvek nisko u vašoj materici, tokom trudnoće i rođenja bebe možete jako da iskrvarite. Ovo može da ugrozi vas i vašu bebu. Ako imate nisko postavljenu placentu i imate krvarenje, možda će vam trebati hitan tretman.
Abrupcija posteljice (abruptio placentea)
Ovo je ozbiljno stanje u kojem placenta počinje da se “udaljava“ od zida materice. Obično uzrokuje ekstremne bolove u stomaku koji ne dolaze i ne prolaze poput kontrakcija. Može se javiti čak i ako nema krvarenja.
Odmah se obratite lekaru ako krvarite u kasnoj trudnoći.
Izvor: Detinjarije.com