Kupanje bebe i nega kože – nove preporuke

Roditelji koji su imali priliku da se upoznaju sa  novinama u pogledu kupanja i nege kože beba u razvijenim zemljama zapada ili Amerike i Kanade, mogli su da uoče značajne promene.

 

Za promene je uvek potrebno vreme ali ako su promene u korist zdravlja naših najmlađih, svi zajedno treba da uložimo napor da do ovih promena dođe što pre.

- Advertisement -

Koji su novi standardi?

Nega kože novorođenčeta podrazumeva preporuke na nekoliko nivoa.
Preporuka A

Novorođenu decu ne treba kupati tokom boravka u porodilištu. Sirasti maz na koži predstavlja efikasnu zaštitu od infekcije i obezbeđuje bolju toplotnu stabilnost. Dolazi u obzir minimalno brisanje kože toplom sterilnom vodom u predelu genitalija i guze.

Preporuka B

Upotrebu sapuna ili alkohola u nezi kože treba razmotriti kada se novorođenče primi posle porođaja u nehigijenskim uslovima kao što je npr. porođaj u kući ili na putu do porodilišta, i sl.

Preporuka C

- Advertisement -

U slučaju pojave intertriga (crevnilo kože u prevojima odnosno u regijama gde se dve površine kože taru kao npr. u predelu prepona, genitalija, pazuha, ) savetuje se brisanje toplom vodom, a posle pažljivog sušenja kože dolazi u obzir primena, na tim mestima, neutralnih krema sa cinkom. Ovi saveti se produžavaju na periodod 7 do 14 dana tokom koga ne treba upotrebljavati sapun i sl. sve dok se promene i crveinilo kože ne povuku, i dok ne zaraste pupčana rana.

Šta je, zapravo, koža?

Koža je najveći jedinstveni ograničeni ljudski organ koji objedinjuje čitav niz za život važnih funkcija. Kao polupropustljiva barijera, koža nas štiti od opasnih spoljašnjih uticaja, raznih mikroorganizama, hemijskih supstanci, alergena , toplotnih uticaja i drugih činilaca. Istovremeno upija supstance koje su nam važne za zdravlje i za telo. Preko kože, izlučuje se i jedan deo tečnosti iz organizma. Zaštitna uloga pigmentnog sistema kože je zapravo zaštita od zračenja, naročito sunčevog ultra-ljubičastog (UV). Koža je pokrivena zaštitnim slojem (emulzijom) koja se zove kiseli plašt kože ili hidrolipidni film. Koža kao čulo, reaguje na dodir i pritisak, a služi i kao dobar termolegurator.
Ona označava granicu između osobe i njene okoline što je veoma važno i za telo i za dušu.

Bebina koža – u čemu je razlika?

Kod novorođečeta površinski sloj kože je znatno tanji i nerazvijeniji, sa manje potkožnog masnog tkiva, pa mu samim tim, smanjena zaštitna funkcija, a povećana propustljivost. Aktivnosti znojnih i lojnih žlezda još nisu razvijene, hidrolipidni film je posebno osetljiv, a bebina koža sklona isušivanju i iritaciji. Termoregulacija (još) nije uspostavljena. Kako je bebina koža podložnija isušivanju, štetni činioci lako prodiru, a može se i lakše mehanički oštetiti. Smanjena je zaštita od UV zraka, kao i zaštita od hladnoće odnosno toplote.
Zbog svih ovih posebnosti i specifičnosti, neophodna su i znanja i veštine za negu kože novorođenčeta i kasnije odojčeta, prema uzrastu kao i individualni pristup, prema potrebama kože.

Opšte preporuke za negu kože novorođenčeta i odojčeta

Prve dve nedelje

- Advertisement -

U prvih 14 dana po rođenju preporučuje se kupanje 2-3 puta po 5 minuta tj. na svaka 4 dana, isključivo čistom toplom vodom, a koža se suši tapkanjem mekanom pamučnom tkaninom. Posle kupanja, za kosicu se može koristiti češljić ili četka kako bi se nežno skinule eventualne naslage na temenu.
Kod promene pelena, kada se beba upiški, dovoljno je prebrisavanje presovanom vatom (blaznice) i toplom vodom, posušiti kožu i namazati područje pelena, u tankom sloju, hidrantnom kremom.
Kada se beba ukaki odstraniti sadržaj, po mogućnosti odmah kada se to desi, mekom natopljenom presovanom vatom i dobro isprati toplom vodom, naročito prevoje, pa postupiti kao i kod promene pelena. Nije poželjno skidati kaku toaletnim papirom ma koliko bio mekan, niti tetra pelenom, zbog mogućnosti oštećenja kože, naročito u prvih nekoliko nedelja od rođenja.
Svako veče, najbolje pred spavanje, prebrisavaju se prevoji ispod brade (na vratu) iza ušiju, ispod pazuha, između nogica. Dok se to radi, soba treba da bude zagrejana kao za kupanje (najmanje 24*C). I pored dobro zagrejane prostorije, otkrivati samo onaj deo koji se briše jer se bebe veoma brzo rashlade. Na kraju se prebrisavaju genitalije i guza uvek od napred ka pozadi, nanosi se tanak sloj hidrantne kreme na pelensko područje. Ako se pojavi pelenski osip, nanosi se krema na bazi cink oksida.

NAPOMENA! Nikada ne ostavljajte bebu na presvlačilici ili u kadici ni na trenutak samu, a najbolje je ako vam je jedna ruka uvek na bebinom telu.

Do godinu dana

Nastavlja se prebrisavanje svako veče, kupanje 2-3 puta nedeljno do 10 minuta (igre u vodi, prskanje, brčkanje) , a polako se mogu postepeno uvoditi male količine proizvoda namenjenih deci. Ovi proizvodi bi trebalo da imaju neutralan Ph, najmanje moguće količine boja i mirisa, da ne sadrže konzervanse, da nisu fotosenzitivni, da su hipoalergeni, da su dermatološki testirani i da ne izazivaju suze. Ne treba ih koristiti više od 2-3 puta nedeljno. Vlažne maramice za negu odojčadi i dece moraju biti vrlo blage i bez alkohola. Ne preporučuje se upotreba pre prvog meseca.

Piše: Anđelka Kotević, Halo Beba

spot_img

Najnovije

Kada naše „normalno“ postane tuđe „neprihvatljivo“: O susretima sa tuđim ranama i sopstvenim uverenjima

Sve što znamo o obrascima iz detinjstva ne treba da bude beg od odgovornosti. Naprotiv. Piše: Snežana Golić, pedagog

Zašto uopšte čitati knjige u vremenu skrolovanja?

Kako nas čitanje može učiniti srećnijima, pametnijima i smirenijima – i kako tu naviku pretvoriti u svakodnevnu oazu mira.

Udružena prosveta Srbije pozvala na beli štrajk, apeluju na zaključivanje najviših ocena

Udružena prosveta Srbije, neformalna grupa prosvetnih radnika, pozvala je sve zaposlene u obrazovanju da se ujedine i učestvuju u belom štrajku, kao izrazu „profesionalne, pedagoške i građanske odgovrnosti“.

Ovaj grad je proglašen za Zelenu prestonicu Evrope: Po čemu je tako magičan?

"To je više od nagrade, ovo priznanje predstavlja i podsticaj da idemo još dalje u svojim zelenim ambicijama i inspirišemo druge gradove Evrope"

Kada potreba za pripadanjem preuzme identitet

Čovek je biće odnosa. Još kao deca, kroz pogled roditelja i reakcije okoline, počinjemo da shvatamo ko smo.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img