Pedijatar Jevgenij Komarovski, poznat čitaocima Detinjarija po raznim drugim savetima za odgajanje i vaspitanje dece, zatekao se sat vremena u sobi u kojoj je bio uključen televizor. Za tih sat vremena osam puta je video reklamu za sredstva za lečenje kašlja, koja se, prema uveravanju proizvođača, moraju pod hitno uzeti čim kašalj počne. To ga je podstaklo da objavi sledeći tekst:
Ljudi, pažnja!!!
- Apsolutna većina reklamiranih proizvoda protiv kašlja jesu sredstva za iskašljavanje i/ili tzv. mukolitici: preparati koji povećavaju vlažnosti sluzokože (sluz koja se skuplja u plućima) i razređuju je (što teoretski olakšava njeno iskašljavanje).
- U apsolutnoj većini slučajeva kada imate sline, kašalj i povišenu temperaturu – radi se o bolesti gornjih disajnih puteva: rinitis, faringitis, laringitis. Sredstva za iskašljavanje povećavaju vlažnost!!! Zašto biste povećavali količinu sluzi u plućima ako imate kijavicu ili vas boli grlo? Zašto? Zato što su rekli na TV-u?
- Sredstva za iskašljavanje su ponekad (mada retko) potrebna kod nekih oboljenja donjih disajnih puteva – bronhitisa, zapaljenja pluća. Bronhitis i upalu pluća leče lekari, a ne ljudi koji gledaju TV.
- Sredstva za iskašljavanje ne umanjuju nego pojačavaju kašalj jer aktiviraju izbacivanje sluzi. Ali ako se u organizam ne unosi dovoljno tečnosti i/ili ako se boravi u prostoriji gde je vazduh suv, ta sredstva nemaju učinka!!! S druge strane, ako pijete dosta tečnosti, a u prostoriji je prohladan i vlažan vazduh, sredstva za iskašljavanje vam i ne trebaju: u tom slučaju sluz nije lepljiva i izbacuje se bez bilo kakvih medicinskih preparata. S tim u vezi poznata je tvrdnja iz naravno stranog medicinskog udžbenika koja kaže: „Veća efikasnost sredstava za iskašljavanje u poređenju sa obilnim unosom tečnosti nije dokazana.“