Voda u kojoj se dete kupa, nikada nije dovoljno čista, i posebno ako zaostane vode u spoljašnjem uhu, onda su to idealni uslovi za razvoj bakterija i gljivica, i za razvoj zapaljenja.

Foto: Freepik
Upala spoljnog uha se češće dešava leti, za razliku od upale srednjeg uha koja nas uglavnom muči u zimskim danima. Deca su posebno osetljiva, a možemo da im pomognemo ako na vreme uočimo prve simptome.
„Upala spoljašnjeg ušnog hodnika je posledica dugotrajnog kvašenja kože u ušnom kanalu koja nije predviđena za kvašenje. Voda u kojoj se dete kupa, nikada nije dovoljno čista, i posebno ako zaostane vode u spoljašnjem uhu, onda su to idealni uslovi zarazvoj bakterija i gljivica, i za razvoj zapaljenja”, objasnila je pedijatar dr Radmila Kosić.
Problem može da nastane i u malim porodičnim bazenima, koji se često ne hlorišu i ne prazne redovno. U njima je potrebno menjati vodu svakoga dana.
Prvi simptomi upale su jasni; kada dete počne da plače i da se drži za uho, tada je vreme da se krene sa terapijom. Kod beba se javlja neutešan plač i odbojnost prema hrani.
Dr Kosić savetuje da, dok se ne stigne do lekara, roditelji detetu mogu olakšati bol i sniziti telesnu temperatutu sirupom. Dejstvo sirupa neće promeniti nalaz tokom pregleda, ali će pomoći detetu.
„Ni od narodne medicine ne treba bežati, naši preci su se tako lečili godinama, a danas imamo savremene metode, pedijatar je uvek blizu, otorinolaringolog takođe”, komentariše dr Kosić maslinovo ulje i beli luk kao narodni lek.
„Terapija je lokalna, deca ne dobijaju antibiotske sirupe, već dobiju lokalno – antibiotske i kortikosteroidne masti ili kapi. Nikako ne treba pokušavati vađenje cerumena”, naglasila je dr Kosić.
Nakon propisane terapije, oporavak se očekuje u roku od pet do sedam dana.
Dr Kosić objašnjava da je cerumen, kao ušna mast – nešto što je priroda „smislila” za taj deo našeg tela, da je njemu mesto u uhu, i da se vadi samo ako se stvori cerumenski čep, i to kod stručnog lica.
Kada je reč o štapićima za uho, dodaje da njihova upotreba sabija cerumen, pravi čep i da može uzrokovati dodatne neprijatnosti, te ih ne treba koristiti.
Izvor: RTS
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Upomoć! Dete mi je krenulo u vrtić i stalno je bolesno!
Svima se dešava: Dete počne da ide u vrtić i odjednom mu je nos neprestano slinav i ne prestaje da kašlje. Stručnjaci procenjuju da deca u proseku zakače šest infekcija...
Da li moje dete raste dovoljno – kada je vreme za odlazak specijalisti
Nije retkost da se roditelji pitaju da li im deca dovoljno rastu u odnosu na uzrast, i druge mališane u razredu. Nekada se desi da je mlađe dete više od...
Nema komentara.