“Ma to je faza” nije uvek odgovor. Ne opravdavajte loše ponašanje deteta

Psiholozi upozoravaju da sledeće probleme u ponašanju nikako ne smete ignorisati:

Roditelji često opravdavaju loše navike i postupke deteta, jer smatraju da su to samo faze koje će brzo proći. Međutim, postoje situacije u kojima bi mame i tate trebalo odmah da reaguju.

Psiholozi upozoravaju da sledeće probleme u ponašanju nikako ne smete ignorisati:

- Advertisement -

Dete vas prekida dok govorite

Zašto ne treba ignorisati: Vaše dete je vrlo pričljivo i želi stalno da vam nešto kaže ili da vas pita, a samim tim neprestano prekida vaš razgovor s drugim ljudima. Psiholozi savetuju da je neophodno naučiti dete da ne skreće previše pažnju na sebe i da mora biti tolerantno i pružiti šansu drugima da govore. Ovaj problem treba rešavati u ranom detinjstvu.

Kako rešiti: Ako ste kod prijatelja ili imate goste, detetu pre posete objasnite, uz razumevanje i bez osude unapred da ne sme da vas uznemirava dok razgovarate, osim ako situacija nije baš hitna. “Nemoj da me prekidaš dok govorim, kao kad smo bili kod kumova prošlog vikenda!” uz oštar ton, nije način. Umesto toga, čučnite, pogledajte dete u oči i blago mu objasnite da baš retko imate priliku da se ispričate sa tetkom koja sada dolazi i da ne želite da vas prekida osim ako je nešto stvarno važno (dajte primer važnog).

Potrudite se da dok pričate dete radi nešto zabavno sa strane, a ako neće da se odvoji od vas, onda mu objasnite da mora mirno da sedi. Obavezno kada završite razgovor dozvolite detetu da vas pita ili vam saopšti ono što je htelo.

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img