Moderno sportsko mačevanje razvija i fizičku i psihičku sferu ličnosti

U užem smislu, mačevanje je sport u kojem se dva protivnika bore propisnim oružijem i zaštićeni su odgovarajućom opremom. Mačevanje kao veština kroz istoriju prolazilo je kroz mnoge faze, dok danas pričamo o modernom mačevalačkom sportu. Pojavljuje se već u Atini 1896. godine. Međutim, zbog mnogih nesporazuma nastalih u razlici postojećih pravila, tek 1913. godina, kada je osnovana svetska mačevalačka organizacija FIE, smatra se početkom razvoja mačevalačke ere.
Moderno sportsko mačevanje rasprostranjeno je na svih 5 kontinenata. Održavaju se svetska, kontinentalna i nacionalna takmičenja, kao i mnogi turniri širom sveta. Redovno se pojavljuje na Olimpijskim Univerzitetskim igrama. Mačevanje je, takođe, i jedna od disciplina modernog petoboja.
Borba se odigrava na pisti širine 1,5 – 2m i dužine 14 m. Protivnici koriste oružje propisanih karakteristika i propisnu zaštitnu opremu za celo telo.
Cilj je, u zavisnosti od vrste oružija, ubosti (mač,floret) ili saseći (sablja) protivnika, ali samo u strogo određeni deo tela. Automatski električni sistemi registruju pogotke, a pravilnost izvođenja ocenjuju sudije. Pobednik je mačevalac koji prvi sakupi određen broj poena, ili koji pri isteku vremena ima veći broj poena.
Mačevalačke kategorije se određuju po uzrastu. Postoje: pioniri (do 14 godina), kadeti (do 17), juniori (do 21), seniori (do 50) i veterani (od 50).
Specifičnost mačevanja kao sporta je u tome što se istvremeno razvija i fizička i psihička sfera ličnosti, kao i to što se sportska zrelost stiče kasnije nego kod drugih sportova. Kod žena je to 26. godina a kod muškaraca, u proseku, tek od 28. godine.
Mnogi primeri iz svetskog vrha su za svoj sport odabrali mačevanje tek u dvadesetim godinama i postigli zavidne rezultate. Jeanne Calmet, francuskinja koja je zabeležena kao osoba koja je najduže živela (122 godine) je počela da se bavi mačevanjem u 85. godini života.
Najveća zabluda o mačevalačkom sportu proizilazi iz naziva ‘sport za aristokrate’ karakterišući ga kao veoma skup sport, međutim, mačevalačka oprema je pristupačna kao i kod ostalih sportova i prednost je što može trajati desetinama godina.
U Novom Sadu, Mačevalački klub Vojvodina osnovan je 2008. godine. Trenutno u klubu ima preko trideset članova, svih starosnih uzrasta i kategorija. Od rekreativaca do reprezentativaca.
Treninzi za početnike se održavaju ponedeljkom, sredom i četvrtkom od pola 7, u sali preko puta Aqua Dorie (Kamenički put 1).
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: SPORT I REKREACIJA
Vanja Grbić: Deca iz provincije su uspešnija jer beogradska imaju sve
Naš proslavljeni odbojkaš Vladimir Vanja Grbić, govorio je u jednom podkastu o razlici koja postoji među decom iz prestonice i provincije. Njegov stav je da deca koja dolaze iz provincije...
Decu bi trebalo učiti da plivaju čim napune godinu dana
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) navodi da je utapanje među 10 vodećih uzroka smrti kod djece i mladih, sa ukupnim udjelom od 7%. Najveći je broj stradalih, njih čak 90%, u...
Vodimo vas na najlepša dečija igrališta u Beogradu na vodi
Letnji raspust je počeo, na radost svih školaraca, ali i ostalih mališana, a za njihove roditelje otvara se staro...
Svojoj deci kažu:”igrajte fer” a onda se tuku na tribinama!
Potukli su se roditelji. Na tribinama. Baš dok je trajala utakmica njihove dece. Malih " petlića". Sticajem okolnosti znam da je to uzrast mog deteta. Na tribinama, onde gde su...
Nema komentara.