Organi za varenje dojenih beba naseljeni su posebnim vrstama zaštitnih mikroba, i upravo je majčino mleko zaslužno za razvoj zdrave crevne flore, pokazala su istraživanja.
Tim naučnika sa Kalifornijskog univerziteta u Dejvisu otkrio je koji je to tačno sastojak majčinog mleka zaslužan za pospešivanje rasta dobrih bakterija. Štaviše, pošto je on prisutan i u kravljem mleku, to znači da bi mogao da se iz njega izdvaja i koristi kao prebiotik za decu koja nisu dojena.
Kako se majčino mleko prilagođava potrebama bebe
U pitanju su glikoproteini iz mleka, koji sadrže i proteine i molekule složenih šećera – oligosaharide. Naučnici su utvrdili i da podvrste bakterija nađene u crevima novorođenčadi – Bifidobacterium longum subsp. infantis (B. infantis), proizvode enzim koji razlaže oligosagaride iz mlečnih glikoproteina, i uspeli su da identifikuju taj enzim. Ovi oligosaharidi su savršena ishrana za B. infantis, a enzimi koje ona sadrži mogu razložiti ne samo glikoproteine iz majčinog mleka, već i iz kravljeg mleka.
Dodavanje ovih bioaktivnih oligosaharida u mlečne formule moglo bi da poboljša njegov sastav.
Bakterija B. infantis ima više gena koji su uključeni u razlaganje glikoproteina u majčinom mleku radi korišćenja oligosaharida. Njena savršena prilagođenost potrebama bebe je rezultat miliona godina evolucije sisara kroz simbiozu sa mikrobima.
„Ono je jedina hrana koja je koevoluirala sa ljudima kako bi nas činila zdravim,“ kaže Dejvid A. Mils, vođa istraživanja.
Priredila: Jovana Papan
Izvor: Sajens dejli