Jelena Todorović radi kao medicinski tehničar u Hitnoj pomoći. Kao mama devetogodišnje ćerke, za Detinjarije govori o svom roditeljstvu:

O meni
Ja sam Jelena Todorović, imam 37 godina i medicinski sam tehničar. Završila sam Visoku zdravstvenu školu strukovnih studija. Radila sam 9 godina na Prvoj hirurškoj klinici, zatim sam se posle porodiljskog bolovanja prebacila u Zavod za hitnu medicinsku pomoć i tu sam od 2012. godine. Rođena sam u Beogradu, majka sam jedne devetogodišnje curice.
Ja mama u 20/30/40-im – kako sam se snašla u novoj ulozi?
Postala sam majka u svojoj 27. godini. U skladnom braku pojavila se obostrana neopisiva želja i eto rodila se Una. Kao mlada mama, lako sam se snašla, što zbog svog poziva što zbog sestrine dečice koju sam čuvala kad god sam bila slobodna. Ta nezrelost u tim dvadesetim je samo doprinela da lakse i bezbrižnije prihvatim sve obaveze koje su nailazile.
Po mom iskustvu koje su prednosti i mane majčinstva u 20/30/40-im?
Smatram da tu nema neke prednosti u odnosu na godine. Svi smo individue, različitih shvatanja, želja, principa..itd. Spontanost…kao kod dece, izražavamo se u skladu sa tim šta želimo i osećamo, zar to nije prava stvar?!
Da li pamtim neke duhovite situacije u kojima sam se našla kao novopečena majka?
Sve mi je bilo presmešno, verovatno da ne bi bilo prestrašno. Od prve noći, dojenja, presvlačenja, kupanja pa na dalje. Panika i strah od sna koji nam je tada preko potreban.. Ta smotanost oba roditelja koja ne traje baš kratko.
Iz sadašnje pozicije, šta bih savetovala mladim ženama – kada je vreme za decu?
Ne postoji pravo vreme! Svaka žena ima svoje vreme. Toliko stvari treba da se poklopi. Ambicije, želje, prioriteti pa čak i finansijska stabilnost. Tu je i On! Želja treba da bude obostrana jer će žena tada shvatiti da ima podršku, oslonac koji će biti preko potreban.
Roditeljstvo iz mog ugla – čemu me je iskustvo naučilo i šta smatram najvažnijim u odnosu roditelja i deteta?
Po mom mišljenju roditeljstvo je poziv u životu. To nije samo odgoj deteta već i kreiranje novog bića sa usađenim socijalnim normama. Deci od malena treba pružiti toplinu i ljubav da bi bili moralno odgovorni sa dozom empatije ali treba ih navikavati na samostalnost da bi se brže razvili u nezavisne osobe.
Detinjarije već šest godina organizuje kulinarske radionice sa Nenadom Gladićem – Lepim Brkom, na temu đačke užine i doručka, sa ciljem da se deca uključe u spremanje hrane i počnu zdravije da jedu. Kakva je situacija u vašoj porodici po ovom pitanju?
Ja imam tu olakšavajuću okolnost, moja devojčica jako malo hrane ne voli da jede, tako da mi je lako da u njenu redovnu ishranu uvrstim nutritivno bogate namirnice. Od skoro smo počele zajedno da spremamo određena jela jer je ona izrazila želju i zabavno nam je.
Ovo me niste pitali
Mame najbolje ste na svetu celom! Njima ste nezamenljive i jedinstvene. Sav vaš trud uložen u te vaše male kreacije, činiće vas ponosnim i srećnim!
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: MAMA
Majčinstvo u 20/30/40-im: Jelena Carević
O meni Zdravo. Zovem se Jelena, majka sam jednog Vojina kojeg sam rodila u divnoj 27. godini. Studirala sam Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu i imam zvanje bibliotekara. Razume se...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Jelena Andrić
O meni Moje ime je Jelena Andrić, završila sam Poljski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu i Master na Katedri za bibliotekarstvo. Po zanimanju sam bibliotekarka. Već 14...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Adrijana Božović
O meni Zovem se Adrijana Božović. Rođena sam jednog davnog leta Gospodnjeg 1993. godine, ili možda ne tako davnog, kako se uzme. Mama sam dvoje dece, troipogodišnjeg dečaka i dvogodišnje...
Kako da za pet minuta procenite u kakvom su stanju vaši mišići karličnog dna
Većina žena se sa time da uopšte postoje neki mišići karličnog dna i da na njima treba raditi, susreće u trudnoći. Pre toga retko ko uopšte razmišlja o njima, što...
Nema komentara.