Olivera Vukašinović živi u Amsterdamu i autorka je bloga Pohod na vetrenjače. Kao mama petogodišnje Sofije za Detinjarije govori o svom roditeljskom iskustvu.

O meni
Zovem se Olivera Vukašinović. Mama sam petogodišnje devojčice Sofije i sada sam u osmom mesecu trudnoće s drugom bebom. Po profesiji sam profesorka srpske književnosti i jezika sa svetskom književnošću, a trenutno sam u edukaciji za psihoteraputa (integralna telesna psihoterapija). U Srbiji sam se godinama bavila knjižarstvom, učestvovala u projektima opismenjavanja odraslih, držala privatne časove srpskog jezika osnovcima, srednjoškolcima i strancima, oprobala se u novinarstvu. Pisanje i književnost u najširem smislu oduvek su moja velika ljubav.
Autorka sam bloga Pohod na vetrenjače u okviru koga pišem o izazovima života u Holandiji, o stvarima koje me inspirišu i povodom kojih sam strastvena (knjige, putovanja, kultura, lični razvoju, roditeljstvo).
Živim u Holandiji, u Amsterdamu, sa svojom porodicom već 3 godine.
Ja mama u 20/30/40-im – kako sam se snašla u novoj ulozi?
Ćerku sam rodila s 28 godina, što je za nas kao porodicu bio savršen trenutak. Oduvek sam maštala o materinstvu i jedva ga čekala. Iako je roditeljstvo bilo izazovno u početku, pogotovo što se ćerka rodila prevremeno, ovo iskustvo je bilo nešto što me je neizmerno obogatilo i vratilo sebi.
To je bio trenutak buđenja za mene kao celokupnu ličnost i vraćanje jednoj staroj velikoj ljubavi-psihologiji. Pohađajući radionice o Prirodnom roditeljstvu, učeći o važnosti ranog razvoja za naš celokupni odrasli život, poželela sam da istražujem više na ovu temu. Kako zbog svoje ćerke, tako i zbog otkrivanja nesvesnih obrazaca po kojim funkcionišem, da bih ih osvestila i postala bolja i sebi, a samim tim i njoj.
Uloga mame je definitivno moja omiljena i ona koja me najviše ispunjava, tako da mi nije predstavljalo veliki problem kada sam joj postala potpuno posvećena, kada smo se preselili u Holandiju. Nameravam da ostanem “samo mama” i narednih par godina dok beba ne stasa do škole (u Holandiji je to s pune 4 godine). Privilegija je biti sa svojim detetom svakog dana, ne propuštati nijedan važan momenat u njegovom životu i biti tu za njega kada mu je to najpotrebnije i kada je dete najzahtevnije. Zahvalna sam na mogućnosti da živim taj izbor.
Po mom iskustvu, koje su prednosti i mane majčinstva u 20/30/40-im?
Mislim da materinstvo u svakoj od ovih decenija donosi nešto novo i drugačije i da je podjednako lepo i inspirativno kad god se dogodilo…
Neizmerno se radujem bebi koja dolazi i materinstvu u tridesetim. Sigurna sam da ću imati mnogo više samopouzdanja, da ću biti opuštenija i više svoja i autentičnija. S više poverenja u sopstvene odluke i izbore, a ne izgubljena među savetima stručnjaka, porodice i prijatelja, među stranicama literature i različitim edukacijama o roditeljstvu, kao što je bio slučaj u dvadestim.
U Srbiji se ispostavilo da je naša ćerka prva beba u obe naše porodice i u krugu prijatelja koja se rodila posle 25 godina. Tako da nismo imali mnogo svojih ljudi u sličnoj situaciji sa kojima bismo mogli da delimo roditeljsku avanturu i sve razvojne faze svoje bebe. Dok sada imamo mnogo vršnjaka i drugara u sličnim dogodovštinama.
Interesantno mi je bilo što u Srbiji biti mama s 28 godina, nešto je potpuno normalno i uobičajeno. Svuda oko mene je bilo dosta i mlađih i starijih žena sa prvim detetom. Preseljenjem u Holandiju, to se promenilo. Muž i ja smo smo svuda gde smo se pojavljivali s ćerkom uglavnom bili najmlađi roditelji. Takođe, sada kada sam trudna sa drugim detetom sa svoje pune 33 godine, ponovo me smatraju mladom mamom i uvek se iznenade kada čuju da imam ćerku od 5 godina, pretpostavljajući da mi je ovo prva trudnoća.
Sem poređenja trudnoće i materinstva u dvadesetim i tridesetim godinama, imam mogućnost da poredim i ceo proces, sličnosti i razllke vođenja trudnoće u Srbiji i Holandiji. To je i jedna od tema mog bloga.
Da li pamtim neke duhovite situacije u kojima sam se našla kao novopečena mama?
Prva koja mi pada na pamet je kada smo posetili Okeanarijum u Lisabonu sa svojom desetomesečnom ćerkom. Gledala je ribe kako plivaju u akvarijumu i pokazala prstom na njih govoreći: “Mnjam, mnjam!” Srećom, oko nas je bilo mnogo turista koji nisu razumeli naš jezik, pa je anegdota ostala samo u našem sećanju.
Ta dečja neposrednost i otvorenost su nešto čime plene od prvog dana. Da ne pominjem sva (ne)željena poznanstva i ćaskanja sa nepoznatim ljudima širom sveta, pošto im je ona mahala, slala poljupce ili ih jednostavno zapričala.
Iz sadašnje pozicije, šta bih savetovala mladim ženama – kada je pravo vreme za decu?
Pravo vreme za decu je jedino onda kada se vi osetite spremnim za to. Za svakog od nas to je duboko lična i individualna odluka, koja zavisi od mnogo različitih faktora. Usudila bih se samo reći da nikada nećete biti 100 posto spremni na sve što ova odluka o planiranju porodice nosi. Ali, mislim da je dovoljno dobro i nekih 80 procenata. Nikada uslovi neće biti savršeni, jer tako nešto ne postoji nigde osim u našim projekcijama budućnosti. Čovek treba uhvatiti trenutak i usuditi se, jer je nagrada neverovatna i neopisiva.
Roditeljstvo iz mog ugla – čemu me je iskustvo naučilo i šta smatram najvažnijim u odnosu roditelja i deteta?
Roditeljstvo me je naučilo tome da sam mnogo jača, snažnija i prilagodljivija nego što sam ikada mislila da jesam. Naučilo me je da složim svoje prioritete i postavim jasne granice, zauzmem se za dobrobit svog deteta i čista srca i bez zadaške naučim da kažem-ne. Takođe, naučilo me je usporavanju, životu u sada i ovde i beskrajnom oduševljavanju životom i svim sitnicama koje ga čine, posmatrano kroz vizuru mog deteta.
Ukoliko bih morala da izdvoijim par najvažnijih stvari u odnosu roditelja i deteta, rekla bih da su to povezanost, prisutnost i bezuslovna ljubav. Tretiranje i poštovanje deteta kao posebne ličnosti od prvog dana, uvažavanje njegove individualnosti, tempa razvoja, interesovanja, izbora i prepuštanja igri. Ukoliko sve ove stvari kao roditelj praktikujemo, koliko god kapaciteta imali, onda će i dete prirodno i spontano postati saradljivo, dobro i razviti se u svoj potpuni potencijal.
Detinjarije već šest godina organizuje kulinarske radionice sa Nenadom Gladićem – Lepim Brkom, na temu đačke užine i doručka, sa ciljem da se deca uključe u spremanje hrane i počnu zdravije da jedu. Kakva je situacija u vašoj porodici po ovom pitanju?
Pratim vašu divnu inicijativu i mislim da je neizmerno važna. Potrebno je skretati pažnju na brz tempo naše svakodnevnice i na često zanemarivanje zdrave hrane i zdravih navika, uopšteno.
Naša ćerka je od prvih zalogaja čvrste hrane, bila dete koje je želelo da isproba sve ukuse i teksture. Sama je jela, pila iz čaše i seckala svoju hranu već tokom prve godine života. Suprug i ja smo veliki gurmani i mnogo volimo da kuvamo i ona je oduvek bila naš pomoćnik i ravnopravni učesnik u pripremi obroka.
Okruženje ovde je vrlo stimulativno i najnormalnije je da deca u parku grickaju šargarepu, krastavce ili kockice sira. Naravno, voće se podrazumeva. Posebno me raduje što i u školi i po parkovima ima vrlo osvešćene dece, koja znaju da su alergična na neku vrstu hrane, praktikuju vegetarijansku, vegansku ili bezglutensku ishranu i umeju to da iskomuniciraju sa nekim ko ih ponudi slatkišem ili nekom grickalicom.
U školi deca imaju dva obroka koji se donose od kuće. Prvi je voćna užina, a drugi je ručak. Tako da roditelji imaju potpunu kontrolu nad hranom koju deca konzumiraju.
Ćerki nikada nismo ograničavali unos šećera i slatkiša, želeći da razvijemo u njoj samodisciplinu i samoregulaciju. Jer živi i uvek će živeti u svetu u kome je sve dostupno, a mi smo oni koji biramo šta i kada konzumiramo. Tako da je kod nas uvek nešto slatko na stolu, a ona se zasladi samo kad to poželi. Uvek je sve bilo dostupno, uz konstantni razgovor o zdravoj hrani i vitaminima. Rekla bih da smo u svom cilju uspeli i da je njoj danas dovoljna jedna ili dve kockice čokolade, dok to ne bude uvek isti slučaj kod nas odraslih.
Vodili smo se i parolom da i u ovoj oblasti, kao i u bilo kojoj drugoj, dete učimo svojim primerom, a ne pedagoškim, verbalnim pristupom. Nikada je nismo terali da jede ono što joj se ne dopada-npr. cveklu, boraniju, brokoli. Ali smo joj usadili naviku i znatiželju da svaki ukus isproba i po nekoliko puta, jer se ukus razvija i menja kroz godine. Ni mi sami se nismo pravili da volimo neke namirnice, koje nam ne prijaju, pa je imala i iskustvo toga da je svako od nas različit i da je to potpuno u redu. Da ono što se dopada mami, ne mora nužno da se dopadne tati i njoj ili obrnuto.
U svemu ovome nam je pomoglo i što imamo kucu. Tako da od malena zna šta kuca sme da jede, šta nikako ne i koje su specifičnosti odgoja zdravog kućnog ljubimca.
Ovo me niste pitali
Poslednje pitanje me je inspirisalo da dodam, da je veoma važna i fizička aktivnost i njeno svakodnevno praktikovanje. To smo potpuno osvestili kada smo se doselili ovde, pošto se u Amsterdamu, svi se bave sportom. Trči se, vežba, radi joga, aerobik, igra fudbal, hokej na travi i naravno vozi bicikl bukvalno u svakom ćošku grada.
Iako je holandska tradicionalna hrana najsličnija našoj zimskoj visokokaloričnoj hrani-kuvano i pečeno meso i povrće (teže za varenje), plus ceo dijapazon prženih kroketa i mesnih delikatesa, sa posebnim domaćim krompirićima i naravno palačinke, njihove krofne, pite sa jabukama i vafli, ovde gotovo da nema gojaznih ljudi.
Jednostavan odgovor na pitanje kako je to moguće jeste da svi svuda uvek voze bicikl. Ova zdrava navika ne utiče samo na formu i zdravlje pojedinca već i na čistoću vazduha, koji je u Amstedamu gotovo uvek čist poput onog u nekoj izolovanoj šumi.
U Amsterdamu ima više bicikli nego Amsterdamaca, što je 4 puta više od broja automobila u gradu. Biciklističke staze se prostiru na preko 400 km u samom gradu i jedna od njih prolazi čak i kroz Narodni (kraljevski) Rijks muzej.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: MAMA
Nećemo ružu, hoćemo ginekologa!
Gorući problem pred kojim niko nema pravo da žmuri i ćuti su uslovi rađanja u Srbiji kao i nedostatak ginekologa. Od svih nadležnih ministarstava, Vlade Republike Srbije, svih upravnika porodilišta i...
Priče u prolazu: Šta je nama naša borba donela?
Piše: Ivana Mićić, Mama zašto U jednom malom primorskom mestu na Jadranu postoji grafit na kome piše: „Neću žvaku, hoću kusur.“ Deluje istinito ali ipak je laž. Grafit su...
“Hajde idite pitajte nešto i tatu”, “Bili smo, on kaže da ti sve bolje znaš.”
Roditelji znaju da samo ako ustanu pre svoje dece imaju to malo vremena kada neće čuti reč mama ili tata ponovljenu (brojala sam) između 18 i 42 puta. Pijete kafu,...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Tamara Perović – Tamama
O meni Moje ime je Tamara i ono što uvek prvo kažem o sebi, jeste da sam mama petoro dece. Jer odgajanje njih zaista i jeste najteži ali i najlepši...
Nema komentara.