Novo istraživanje potvrđuje ono što su naše babe i prababe oduvek znale – pevušenje bebi ojačava vezu između nje i majke.

Pevanje deci jedan je od najstarijih oblika muzike koji povezuje sve kulture i roditeljske tradicije. Majčino pevanje bebi je univerzalno ponašanje koje opstaje do danas.
Ova naizgled jednostavna interakcija majke i deteta zapravo je daleko složenija nego što se čini, smatra Šenon Detual, profesorka muzikoterapije sa univerziteta u Majamiju.
“Znamo iz prethodnih istraživanja da deca imaju urođenu sposobnost za prefinjeni doživljaj muzike,” objašnjava ona. “Želela sam da utvrdim koliko se reakcija beba na majčino pevanje razlikuje u odnosnu na ostale vrste majčinskih radnji poput zajedničkog igranja ili čitanja knjiga,” kaže Detual. To je učinila snimivši sedamdesetoro dece kako reaguju na različite nadražaje – majčino pevanje zadate pesme i pesme po izboru, pevanje nepoznate osobe, majčino čitanje knjige, majčino igranje sa igračkom i zajedničko slušanje snimljene muzike.
Pokazalo se da pevanje pesme detetu izazivna najjaču kognitivnu reakciju jer zahvaljujući instinktu, majka prepoznaje kada interesovanje opada i trenutno menja intonaciju i tempo kako bi uticala na pažnju svoje bebe.
Detual je takođe uočila da majke koje pate od postporođajne depresije ne pokazuju takvu osetljivost i ne prilagođavaju se bebinoj pažnji tokom pevanja, već je njihovo pevanje delovalo pomalo robotski. Ona međutim smatra da pevušenje bebi može delovati terapeutski jer detetu pruža neophodnu stimulaciju a majke mogu da skrenu pažnju sa loših osećanja i misli, i osete ohrabrenje kao roditelji.
“Majke širom sveta svojim bebama pevaju na zapanjujuće sličan način,” primećuje ona. “Pritom, tempo i intonaciju uopšte ne moraju biti savršeni da bi se sa svojom decom povezale na pravi način.”
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: MAMA
Nećemo ružu, hoćemo ginekologa!
Gorući problem pred kojim niko nema pravo da žmuri i ćuti su uslovi rađanja u Srbiji kao i nedostatak ginekologa. Od svih nadležnih ministarstava, Vlade Republike Srbije, svih upravnika porodilišta i...
Priče u prolazu: Šta je nama naša borba donela?
Piše: Ivana Mićić, Mama zašto U jednom malom primorskom mestu na Jadranu postoji grafit na kome piše: „Neću žvaku, hoću kusur.“ Deluje istinito ali ipak je laž. Grafit su...
“Hajde idite pitajte nešto i tatu”, “Bili smo, on kaže da ti sve bolje znaš.”
Roditelji znaju da samo ako ustanu pre svoje dece imaju to malo vremena kada neće čuti reč mama ili tata ponovljenu (brojala sam) između 18 i 42 puta. Pijete kafu,...
Majčinstvo u 20/30/40-im: Tamara Perović – Tamama
O meni Moje ime je Tamara i ono što uvek prvo kažem o sebi, jeste da sam mama petoro dece. Jer odgajanje njih zaista i jeste najteži ali i najlepši...
Nema komentara.