Majke troje dece ubuduće bi mogle da ostvare pravo na demografsku naknadu, odnosno platu koja bi se isplaćivala do punoletstva trećeg deteta. Međutim, neizvesno je da li će za to biti novca u budžetu. Stručnjaci upozoravaju da su potrebne i dodatne mere podsticanja nataliteta. Prema poslednjem popisu, u Srbiji je…

Prema poslednjem popisu, u Srbiji je oko 100.000 porodica sa troje dece. Trenutno je 60.000 porodilja u sistemu novčane naknade iz budžeta Republike, dok se u nekim opštinama i u Vojvodini obezbeđuju dodatna sredstva.
Majke troje dece ubuduće bi mogle da dobijaju demografsku naknadu, odnosno platu koja bi se isplaćivala do punoletstva trećeg deteta, bez obzira na to da li je majka u radnom odnosu. To između ostalog, predviđa prednacrt novog Građanskog zakonika.
Danijela Marković, majka troje dece, kaže da je posle rođenja trećeg deteta dobila jednokratnu pomoć koja je bila podeljena na 24 mesečne rate, što je, kako kaže, u to vreme bilo apsolutno ništa.
“Nemam pravo na dečji dodatak s obzirom na to da i ja i suprug radimo za male pare, troje dece imamo, a nikad ništa nismo dobili osim te jednokratne pomoći od države”, kaže Markovićeva.
Za roditelje sa troje, četvoro i više dece predviđena je mera uvođenja poreskih olakšica.
Međutim majke u porodicama sa četvoro i više dece, kakvih je u Srbiji oko 20.000, ne bi imale pravo na demografsku naknadu.
Dr Olga Cvejić Rančić, iz Komisije za izradu Građanskog zakonika kaže da nije cilj da se odjednom majke pretvore u žene koje će se samo baviti rađanjem, posebno zbog toga što je pitanje koliko će jedna porodica sa većim brojem članova moći da obezbedi odgovarajuće vaspitanje i obrazovanje većeg broja dece.
“Ne mislimo da država ima na raspolaganju u ovom trenutku dovoljno da pomaže neograničeni natalitet”, ističe Cvejić Rančić.
Predložena rešenja su u prednacrtu zakonika, na kome radi komisija oformljena još pre pet godina. Do eventualnog usvajanja dug je put, kroz javnu raspravu i složenu proceduru.
“Vrlo dobro znamo u kakvoj situaciji se nalazi naše društvo i država i kakva je ekonomska racunica, a ta računica govori da je u ovom trenutku teško izvdoljivo da mi odvojimo tako značajna sredstva za ovu važnu oblast”, kaže Meho Omerović iz skupštinskog odbora za rad, boračka i socijalna pitanja.
“Zbog toga ne sme nikako da se dozvoli da ovo važno pitanje bude predmet, rekao bih, jeftine demagogije”, ističe Omerović.
Međutim, stručnjaci tvrde da podrška porodicama sa decom ne bi trebalo da podrazumeva isključivo finansijsku pomoć.
“Veoma je bitno uskllađivanje rada i roditeljstva, snižavanje psihološke cene materinstva, pokušaj da se očuva reproduktivno zdravlje, mere bitno za zdravo roditeljstvo i takođe i polulacoiona edukacija i aktiviranje lokalne samouprave”, kaže direktorka Instituta društvenih nauka prof. dr Mirjana Rašević.
Srbija se sa problemom nedovoljnog rađanja suočava više od pola veka, imamo najnižu stopu prirodnog priraštaja u odnosu na zemlje Evropske unije i jedna smo od najstarijih populacija u Evropi.
Izvor: RTS
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
SVAKA SEKUNDA JE VAŽNA – Saopštenje
Svaka sekunda je važna za zaustavljanje seksualnog zlostavljanja dece na internetu! Sajt NajboljaMamaNaSvetu.com i organizacija Justice Initiative pokreću kolektivnu kampanju “Svaka sekunda je važna”. Dana 1.juna na Međunarodni Dan deteta,...
Stolar Mile prikupio novac za struju samohranoj majci
Milorad Jurković, poznatiji kao stolar Mile, poklonio je veliki broj stolica za hranjenje beba svima koji nisu mogli da ih priušte. Ovih dana je prikupio novac da plati dug za...
Snižavanje starosne granice za krivičnu odgovornost čeka mišljenje Evropske komisije
Ispalio je 57 metaka, a ostalo mu je još 34. Iz istrage je procurilo da mu je ponestalo daha, da ga je sustigao umor i panika pa je to uticalo...
Kontrola streljana i regulacija nasilja u medijima: Najnovije odluke Vlade posle tragedije u školi na Vračaru
Kako "Blic" saznaje, Vlada Republike Srbije iznela je niz mera nakon sednice, u kojima se, između ostalog, predlaže i Moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja,...
Imam predlog za gospodju koja izjavljuje da ja kao majka cetvoro dece ne mogu dobro da se brinem o svo cetvoro dece i necu uspeti da ih obrazujem.Moj predlog je da drzava moju decu, u slucaju donosenja ovakvog zakona iskljuci iz bilo kakve obaveze prema istoj.Znaci,ako dodje do rata ili bilo kakve odbrane drzave,ista nema pravo da trazi od onih koje nije podrzala da nju podrze.A procena Vam je,draga gospodjo,za obrazovanje katastrofa,jer moja sestra koja ima petoro dece i ja koja imam cetvoro vec imamo sestoro odlicnih djaka od sestoro osnovaca,znaci,svi su odlicni djaci sa mnogobrojnim nagradama sa takmicenja iz razlicitih oblasti.Prema tome,raspitajte se malo pre nego sto predlazete ovako sramne zakone.Toliko od mene.Pozdrav onima koji silno brinu za nasa pokolenja.
Ko je ova gospođa sa dva prezimena(od takvih najčešće dobijem osip) da ovako generalizuje porodice sa više dece. I zašto da nije cilj da žena koja to želi sedi kući dobija platu i čuva i neguje svoje troje i više dece. Ili je možda bolje da radi 10 sati ima jedno dete koje će obrazovanje i vaspitanje dobijati od dadilje ili u vrtiću. Baš se pitam ko će ga bolje i sa više ljubavi pripremiti za život. A što se obrazovanja tiče ja bih više volela da mi dete bude dobar zanatlija nego da završi Singidunum ili bilo koji drugi privatni fakultet. Ja sam lekar, muž mi je univerzitetski profesor, potičemo iz radničkih porodica, čekamo 3 dete i ako bude zdravlja biće ih još. Pozdrav za Anu iznad
Zasto su majke sa cetvoro dece diskriminisane? Njihove materijalne potrebe su vece od majki sa troje.Zivimo u drzavi u kojoj je nemoguce dobiti drzavni posao, a oni koji su ga dobili onemogucavaju zivot i radjanje deteta svojim postupcima.A sto se tice vaspitanja i obrazovanja koje pominje “gospodja” kod moje dece je na zavidnom nivou,najstarija cerka koja ide u skolu je najbolji djak u odeljenju,druga cerkica ide u predskolsko i od vaspitacice dobija sve pohvale.Suprug i ja se borimo svakog dana da im priustimo ono osnovno i boricemo se. Veliki pozdrav za Ane u potpunosti se slazem sa njima!
S postovanjem,
Majka cetvoro dece