Tekst i slike: Mina Milenković, Putovanja s decom
Još preko interneta mogli smo da naslutimo koje su to veličine od gradova, kakve su to zgrade, koliko brz stil života, kolike gužve u saobraćaju. Njihove prodavnice u našoj zemlji približile su nam ih u nekoj meri – njihovu decu i njih, robu koju prodaju, hranu i umeće jedenja štapićima. Sve to jeste tako, ali kada sletite na njihove aerodorme žurka kreće. Mravinjak od ljudi, torbi i kofera.
Tamo gradovi ne spavaju, gužve su ujutru rano takve kakve nama nisu ni u sred dana. Deca su im toliko slatka da biste ih najradije strpali u kofer i vratili sa sobom kući. Zgrade su im fascinatne pa pazite da ne ukočite vratove! Vozovi, sem što su brzi a i da ne osetite koliko, jako su udobni, komforni i čisti. Kina je čudo za sebe – država drugačijeg mentaliteta i kulture, nešto na šta mi nismo navikli ovde na Balkanu i u Evropi.
Da znate – nisu bas „femili frendli“ država, tj. ne očekujte neke popuste za dete ili besplatne ulaznice – nećete ih dobiti. Možete da dobijete super cenkanja u nekim od njihovih mnogobrojnih radnji i tržnih centara gde je roba pouzdanijeg kvaliteta nego njihova kod nas.
Takođe znajte, da vas neće čekati pufnasti oblaci i zraci sunca u kosi, jer je tamo zagađenost vazduha velika. Ali to je druga priča. Pripremite se i na kulturne razlike – kod njih je normalno da se pljuje po ulici, što važi čak i za osobe ženskog pola, a tipično je i da zevaju bez ruke na ustima. Ono što će vam takođe delovati neobično je to što kod frizera idu noću je preko dana to skoro niko ne stiže. U poštovanju saobraćajnih pravila gori su i od nas, pa je normalno da automobili voze dok pešaci prelaze na zeleno!
Ono što ćemo sigurno imati u porodičnom albumu – i još važnije – u glavama i srcu, jesu mnogobrojne slike nas i njih zagrljenih, neverovatnog voća, prelepih bašti u kojima možete hraniti njihove zlatne ribice i pričati detetu o bambusu, hrane koja je dosta egzotičnija nego ova ovde, preslatke dece kojoj ćete svakako biti atrakcija, mnogobrojnih staklenih zgrada neverovatnih oblika – naša je izgledala kao ćirilično slovo G. Uspomene na jako vrednu naciju, koja ima neverovatnu infrastrukturu i koja izuzetno brzo putuje sa jednog kraja države na drugi. Nećemo zaboraviti ni očaravajuću prirodu i naravno – mede pande.
Pustite da se dete adaptira na njihovu vremensku zonu koja je 6 sati u plusu u odnosu na našu. Prepustite se istraživanjima jer Kina nisu samo Peking, Hello Kitty i igračke.
Slikajte se kad god to traže. Uživajte u svakoj ulici jer im nema kraja. Vozite se metroom i vozom kad već, kao turista, ne možete njihovim biciklama i vespama. Prepustite se njihovom mentalitetu i spontanosti.
Od konkretnih mesta koje treba videti, u Šangaju svakako izdvajamo energični turistički region pod nazivom Bund. Videćete ostrvo puno impresivnih zgrada koje buknu kada se upale noćna svetla. Reku po kojoj plove mnogobrojni trgovački brodovi ali i mini kruzeri i turistićki brodovi kojima možete sagledati grad na drugi način.
Cvetni zid kraj kog mnogi poziraju tj. „selfiraju“ se, i koji bi bilo lepo imati u svakom mestu. Yu Garden ne propustite jer ćete, sem mnogobrojnih vrsta njihovog ukrasnog drveća, videti i arhitekturu iz dinastije Ming. Prava oaza mira i prirode u kontarstu sa njihovim ulicama. Obiđite i Prirodnjački muzej i park skulptura pored njega. Takođe, Budu od žada i Jing’an hram… I još mnogo toga vam ostaje da otkrijete sami.
Sve u svemu, mi smo se vratili zaljubljeni i idemo opet. Shija she!
Izvor: Detinjarije.com