Tekst i slike: Mina Milenković, Putovanja s decom
Muzeji su divna mesta gde naučite nešto novo, otkrivate, istažujete, radujete se, malo se i rastužite nekim postavkama – ne time kako su izložene, već na primer ratnim prizorima. Odete tako u muzej, na primer, vazduhoplovstva – a oko vas svi ti mali, slatki avioni u muzeju – a tek ispred muzeja – čitava postavka tih ogromnih krila koja se protežu i sunčaju ili kisnu već godinama kraseći naš aerodrom.
Često kada polećemo sa aerodroma Nikola Tesla ili slećemo na njega, zapitam se – zašto na samom aerodromu postoji ni najmanja reklama ovoga muzeja? Možda grešim, ali svak put se uporno osvrćem ne bi li ugledala neki znak koji pokazuje turistima, koji presedaju i čekaju letove, da mogu da odu i vide i nauče nešto zanimljivo. Da povedu decu preko ulice, i zajedno posete muzej vazduhoplovstva.
Ovog našeg muzeja vazduhoplostva prvo se sećam sa školom, kada smo prvi put svi došli, i oduševljenoi i bez treptanja slušali odličnog mladog kustosa. Kasnije smo jedva čekali da dete pdvedemo tamo. Velelepno ahitektonsko rešenje spolja, a unutra svi ti mali, ratni, crveni, stari, noviji avioni. Svaki ima svoje ime, godinu, priču, iskustvo.
A tek uzbuđenost kada se guraš u redu da prvi put uđes u avion i da se hvališ roditeljima!
Naše dede i tate i drugi sa više iskustva su nam pričali o ovim većim istorijskim avionima, našem starom dobrom Jatu i ostalom.
Ovaj muzej vrlo rado preporučujem na roditeljskim sastancima, a i deca pričaju danima o tome kasnije.
Muzej koji vredi posetiti, pa cete možda osetiti želju da letite i vinete se u sunce i oblake, da se odlepite od zemlje u zagrljaj nekim novim destinacijama.
Zato pravac u Surčin, decu za ruku i uživajte!
Izvor: Detinjarije.com