Majčina blizina utiče na svaki element zdravlja bebe, uključujući rad srca, regulaciju bebinog disanja, apetit, otpuštanje hormona, ali i intenzitet aktivnosti.

Piše: Ana Šefček
Britanski Zavod za zdravstvo preporučio je da se bebe koje nisu teže bolesne i na aparatima, puste na negu majkama
Hiljade bolesne novorođenčadi trebalo bi poslati kući sa svojim majkama, umesto zadržavanja na odeljenjima intenzivne nege, stoji u izveštaju britanskog Zavoda za zdravstvo (National Health Service). Kontakt koža na kožu s majkom, od životne je važnosti u prvih nekoliko sati od rođenja, jer pomaže da se regulišu bebino disanje, otkucaji srca i temperatura. Takođe, omogućuje zbližavanje majke i deteta i pomaže kasnijem razvoju, kao i podsticanju dojenja.
Izveštaj britanskog Zavoda za zdravstvo poziva lekare da dopuste majkama da ostanu s novorođenčadima, gdegod je to moguće, bilo kod kuće ili u bolnici. Ovaj izveštaj cilja na hiljade novorođenčadi koja su rođena između 37. i 40. nedelje, sa žuticom, niskim nivoom šećera u krvi ili problemima s disanjem.
Oko 90.000 beba u Velikoj Britaniji primljeno je na odeljenja intenzivne nege svake godine, a brojevi su porasli za 24 posto od 2011. godine. Kontakt koža na kožu podrazumijeva blizinu majke i bebe, a majčina blizina utiče na svaki element zdravlja bebe, uključujući rad srca, regulaciju bebinog disanja, apetit, otpuštanje hormona, ali i intenzitet aktivnosti.
Preporučuje se da, deci koja nisu ozbiljno bolesna, bude dopušteno da odu kući sa svojim majkama i vrate se na potrebne testove i tretmane. Takođe, bebe s težim komplikacijama trebalo bi da budu na odeljenjima sa svojim majkama, dokle god se leče.
Dr. Majk Darkin, direktor britanskog Zavoda za zdravstvo, za Dejl mejl je rekao: “Ovde se radi o postizanju prave ravnoteže, kako bi deca kojima je potrebna pomoć stručnjaka, što pre bila lečena i puštena kući, i kako bi to razdoblje provela sa svojim majkama.”
Babica Birti Harliv-Lem, nadovezala se: “Kao babica, znam koliko je važno za mame i bebe, da provedu tih nekoliko posebnih sati nakon rođenja zajedno. To vreme je od životne važnosti za zdravlje i razvoj bebe.”
Izvor: Klokanica
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Četiri Užičanke spasile devojčicu iz reke Đetinje: Učinile smo ono što bi uradili svi da su bili na našem mestu
U restoranu, tik do reke Đetinje u centru Užica, deca su slavila rođendan. Zbog nepažnje i radoznalosti, u hladnu i nabujalu reku je upala šestogodišnja devojčica. Drugar njenog brata, dečak...
Trodnevna zabava: Upoznaj robote i igraj se sa njima – rezerviši termin za putovanje u budućnost!
Prva asocijacija na budućnost su roboti i baš zbog toga ne treba propustiti priliku da vi i vaši mališani...
“Guram dečja kolica na trotoaru, nailazi auto i trubi da se sklonim”
Da vozači u Beogradu ne vode računa o saobraćajnim propisima nije novost. Bahati vozači znaju čak i da nasred trotoara voze svoje automobile! Pojedine lokacije su zbog toga postale rizične...
Aleksandar ima 24 godine i tri objavljene knjige: “Roditelji su nam najbolji prijatelji i večni oslonac”
On ima samo 24 godine i već tri objavljene knjige. Njemu pisanje ide od ruke, ali pored talenta i velike volje, on je uspešan zahvaljujući podršci koju ima od roditelja...
Nema komentara.