Majčina blizina utiče na svaki element zdravlja bebe, uključujući rad srca, regulaciju bebinog disanja, apetit, otpuštanje hormona, ali i intenzitet aktivnosti.

Piše: Ana Šefček
Britanski Zavod za zdravstvo preporučio je da se bebe koje nisu teže bolesne i na aparatima, puste na negu majkama
Hiljade bolesne novorođenčadi trebalo bi poslati kući sa svojim majkama, umesto zadržavanja na odeljenjima intenzivne nege, stoji u izveštaju britanskog Zavoda za zdravstvo (National Health Service). Kontakt koža na kožu s majkom, od životne je važnosti u prvih nekoliko sati od rođenja, jer pomaže da se regulišu bebino disanje, otkucaji srca i temperatura. Takođe, omogućuje zbližavanje majke i deteta i pomaže kasnijem razvoju, kao i podsticanju dojenja.
Izveštaj britanskog Zavoda za zdravstvo poziva lekare da dopuste majkama da ostanu s novorođenčadima, gdegod je to moguće, bilo kod kuće ili u bolnici. Ovaj izveštaj cilja na hiljade novorođenčadi koja su rođena između 37. i 40. nedelje, sa žuticom, niskim nivoom šećera u krvi ili problemima s disanjem.
Oko 90.000 beba u Velikoj Britaniji primljeno je na odeljenja intenzivne nege svake godine, a brojevi su porasli za 24 posto od 2011. godine. Kontakt koža na kožu podrazumijeva blizinu majke i bebe, a majčina blizina utiče na svaki element zdravlja bebe, uključujući rad srca, regulaciju bebinog disanja, apetit, otpuštanje hormona, ali i intenzitet aktivnosti.
Preporučuje se da, deci koja nisu ozbiljno bolesna, bude dopušteno da odu kući sa svojim majkama i vrate se na potrebne testove i tretmane. Takođe, bebe s težim komplikacijama trebalo bi da budu na odeljenjima sa svojim majkama, dokle god se leče.
Dr. Majk Darkin, direktor britanskog Zavoda za zdravstvo, za Dejl mejl je rekao: “Ovde se radi o postizanju prave ravnoteže, kako bi deca kojima je potrebna pomoć stručnjaka, što pre bila lečena i puštena kući, i kako bi to razdoblje provela sa svojim majkama.”
Babica Birti Harliv-Lem, nadovezala se: “Kao babica, znam koliko je važno za mame i bebe, da provedu tih nekoliko posebnih sati nakon rođenja zajedno. To vreme je od životne važnosti za zdravlje i razvoj bebe.”
Izvor: Klokanica
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Portal Bebac vas poziva da se pridružite kampanji i ispričate koliko ste porasli od kad ste postali roditelji
Hajde da zajedno slavimo RODITELJSTVO! Portal Bebac.com vas poziva da se pridružite kampanji - #rastemozajedno Prenosimo vam njihov poziv: Jun mesec tradicionalno posvećujemo roditeljstvu, a ove godine posebnu pažnju posvetićemo...
Uskoro na RTS stiže NTC kviz za dete budućnosti dr Ranka Rajovića
Konačno nešto za decu: igra, takmičenje, smeh, traženje rešenja i to sve u jednom. RTS je angažovao dr Ranka Rajovića, jednog od najvećih stručnjaka za razvoj dečje inteligencije, da naprave...
Da li je moguće motivisati bezvoljno dete? – 4 stručnjaka kažu DA i objašnjavaju KAKO
Ako znate kako da u vašem detetu podstaknete motivaciju i samopouzdanje, daćete mu moć da odraste u uspešnu mladu osobu sposobnu za život! Nešto najbolje što mu možete pružiti. Vaše...
Dečiji dan radosti u nedelju 5. juna u CCC SHOES AND BAGS radnji
Svaki korak koji napravimo u životu treba da je ispunjen radošću i smehom. Ljudi neće pamtiti ni šta ste rekli ni uradili, već kako su se osećali sa vama. Zato...
Nema komentara.