Mame, raširite benkice u subotu ispred Skupštine

U subotu, 8. marta u 11 časova na platou ispred Skupštine Republike Srbije počinje kampanja „P(B)ravo za mame“ koja se zalaže za direktnu odgovornost države za porodilje.   Događaj Mame (ni)su same, koji označava zvaničan početak kampanje, okupiće mame sa decom i porodicama koje će simbolično ispred Skupštine raširiti štrik i na njega staviti benkice, […]

U subotu, 8. marta u 11 časova na platou ispred Skupštine Republike Srbije počinje kampanja „P(B)ravo za mame“ koja se zalaže za direktnu odgovornost države za porodilje.

 

Događaj Mame (ni)su same, koji označava zvaničan početak kampanje, okupiće mame sa decom i porodicama koje će simbolično ispred Skupštine raširiti štrik i na njega staviti benkice, pelene, igračke itd., ..sve one stvari koje jedva mogu da obezbede za svoju decu posle porođaja zato što im plate kasne mesecima“, kaže za MONDO Jovana Ružičić, direktorka Centra za mame koji je jedan od organizatora kampanje.Događaj počinje u 11 časova, kratkim performansom kačenja stvari na štrik i fotografisanjem, posle čega mediji imati priliku da razgovaraju sa okupljenim mamama. Događaj će trajati do 11.30 .

Kampanja P(B)ravo za mame se zalaže za isplatu porodiljskih naknada bez kašnjenja, za rasterećenje privrede suvišnih finansijskih i administrativnih troškova i za direktno preuzimanje odgovornosti za porodilje od strane države. Cilj kampanje je da zaposlene majke redovno dobijaju naknadu tokom trajanja porodiljskog odsustva, direktnom isplatom iz budžeta Republike Srbije na njihove račune, umesto sa računa poslodavaca.

„Iako Zakon uređuje sistemski, novčani i vremenski okvir pomoći zaposlenim majkama i trudnicama, rokovi predviđeni njime se svakodnevno krše, što za rezultat ima porodice sa malim bebama čija su mesečna primanja umanjena za platu porodilje i to u trenutku kada su im životni troškovi naglo povećani. Da bi se u Srbiji ostvarila porodiljska naknada potrebno je preko 100 papira a duga, komplikovana i zahtevna procedura ostvarivanja porodiljske naknade privredu košta 690 miliona dinara godišnje“. kažu u saopštenju organizatori ove kampanje.

Organizatori ističu da im je cilj promena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom koja će, s jedne strane, omogućiti da zaposlene majke više ne čekaju po nekoliko meseci na isplatu prve naknade posle porođaja.

„Organizovaćemo 250 trudnica i majki sa bebama iz cele Srbije da javno razgovaraju sa svakim od 250 poslanika i poslanica i ubede ih, svojim ličnim iskustvom, da je potrebno promeniti Zakon“, kaže Jovana Ružičić i naglašava da je od decembra kampanju podržalo 80 mama.

Ona, takođe, ističe i da, budući da se kampanja finansira sa nula dinara, potrebno je da kompanije podrže akciju.

„Kompanije mogu da doniraju bruto platu po obračunu za minimalac što iznosi 30.000 dinara, ili, pak, da omoguće i da se jedna žena zaposlena kod njih, a koja je na prodiljskom uključi u akciju“, objasnila nam je Ružičić.

Kampanju je, kako kaže, do sada podržalo nekoliko kompanija. Takođe, i 1.000 građana je potpisom podržalo ovu akciju.

Kampanju P(B)ravo za mame su pokrenula tri udruženja građana: Srbija u Pokretu, Roditelj i Centar za mame.

Izvor: Mondo.rs

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Psihoterapeut Milivojević: Dečiji zaključci, temelj logičkog sistema

Jedna od tema kojih se dotakao tiče se usađenih obrazaca koje svi mi dobijamo tokom odrastanja u porodici i koliko ti usvojeni obrasci utiču na naše kasnije odnose i posao.

17 godina života kroz fotografije – „Majka kao kreator“

Fotograf Eni Vang napravila je projekat u kom je 17 godina fotografisala svog sina

Dete je počelo da udara druge u vrtiću. Šta je razlog i kako to da rešite

Mala deca ne mogu baš sasvim da razumeju uticaj svog ponašanja na druge. Zato je važno da mu objasnite da kada udari drugo dete, ono se ne oseća lepo..

Zašto deca imaju više očevih gena

Svaki roditelj je tehnički doprineo polovinom gena genomu dece, otprilike 60 procenata tatinih gena je ekspresivnije od maminih.

Zabrinjavajući rezultati male mature: Đaci iz 60 odsto okruga u Srbiji ispod proseka

Učenici iz čak 60 okruga u Srbiji imaju ispodprosečna postignuća na sva tri testa završnog ispita, pokazuje izveštaj o realizaciji junske male mature koji je uradio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img