Mamine princeze u odeći za odrasle

Po dečjim buticima možete naći mrežaste čarape za devojčicu od dve godine, suknjice sa animal printom, štikle broj 24... Naglašavanje važnosti lepote, mršavosti, erotičnosti postaje deo svake reklame, spotova, čak i dečjih igračaka

Megi Hamilton, istraživač iz Australije i autorka knjige “Šta se događa našim devojčicama?”, godinu dana razgovarala je sa hiljadama roditelja, učitelja i devojčica i došla do šokantnih podataka. Naime, sve upućuju na to da devojčice danas brzo preskaču detinjstvo. Takoreći iz dupka uskaču u svet odraslih.

Naime, devojčice iz Australije predškolskog uzrasta žele u vrtić da idu nalakiranih noktiju, sa sjajem na usnama, ali i brushalterima dizajniranim za taj uzrast?! Do šeste godine nose razne modne detalje (torbicu, nakit), ali i firmiranu odeću, a u osmoj i devetoj počinju da drže dijete i da odlaze kod frizera na feniranje i farbanje. Ako vas ovo nije začudilo, naredni podatak sigurno hoće, a odnosi se na neke devojčice koje imaju 10 i 11 godina.

- Advertisement -

– Sve veći broj majki dopušta devojčicama da, čim dobiju prvu menstruaciju, idu na brazilsku depilaciju – rekla je Megi Hamilton.

Ko je kriv za to? Jasno, devojčice sigurno ne bi to radile bez odobrenja roditelja. S druge strane, i roditelji su izbombardovani „ciljanim i efektnim“ reklamama koje nastoje da devojčice od malih nogu pretvore u šopoholičarke.

Problem je i seksualizacija mladih devojaka koja ih podstiče na seksualno ponašanje. Tu se misli na pripijenu i oskudnu odeću, firmiran donji veš, kozmetiku namenjenu isključivo devojčicama… Sve to nosi poruku da se od najranijeg doba treba ulepšavati za suprotni pol.

Istraživanje je pokazalo i to da dosta devojčica koje imaju 13 godina razmenjuje sa vršnjacima SMS-ove seksualnog sadržaja, čak šalje svoje toples fotografije MMS-om, a neke se upuštaju i u oralni seks!

Opet se stiže do suštine problema – devojčicama je sve to nametnuto. U svetu u kojem se biraju „devojčice sa najviše stila“, „dečje modne ikone“ i „misice“ (za šta se potamnjuju, friziraju, oblače provokativno i stavljaju veštačke vilice sa biserno belim zubima), teško im je da shvate šta su prave vrednosti.

Kako bilo, Britanci su počeli da alarmiraju javnost. Sve više tamošnjih roditelja je zabrinuto, jer smatraju da dečja odeća više otkriva nego što skriva i da je previše seksi, iako se prodaje na dečjim odeljenjima.Istraživanje je nedavno sprovela firma „Mintel“, a rezultati su zabrinjavajući: čak svaki treći roditelj smatra da dečja odeća koja može da se nađe u većini radnji izgleda kao da je kreirana za odrasle osobe. Prekratke suknjice, cipele na štikle… Stručnjaci upozoravaju da trgovci nude dečje verzije provokativne odeće koju nose njihove omiljene zvezde ne bi li ih tako privukli.

- Advertisement -

Novo britansko istraživanje uputilo je i na zaključak da decu sve više interesuje moda. Čitaju modne magazine, gledaju TV i žele da izgledaju kao slavne ličnosti, previđajući činjenicu da su te slavne osobe od njih starije nekoliko, čak desetak i više godina… I, upravo u tome je problem, u preskakanju detinjstva i ekspresnom uskakanju u svet odraslih, koje podržavaju, nažalost, sami odrasli.

REČ STRUČNJAKA

Kod nas ima manje Lolita

O tome koliko je ovaj problem prisutan u našem društvu za „Život plus“ govori Milica Okiljević-Ćućuz, psiholog i transakcioni savetnik.

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img