Masline i maslinovo ulje se, već hiljadama godina, upotrebljavaju kao hrana i lek. Koristili su ih još stari Grci i Rimljani, a i danas su ovi proizvodi veoma efikasni u borbi protiv savremenih bolesti – veruje se da maslina leči čak 60 vrsta bolesti.

Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina E, masline su izvanredan antioksidans, a dobro je poznato da su antioksidansi materije koje sprečavaju starenje ćelija tela; blokiraju štetne nusprodukte, slobodne radikale, nastale u ćeliji tokom procesa oksidacije i oslobađanja energije. Pored toga, u sebi sadrže mnoge hranljive i lekovite materije: vitamine C, D, A, K, biljne masti, belančevine, beta-karoten, enzime, nezasićene masne kiseline, omega-3 kiselinu, oleuropein, oliensku kiselinu, stearinsku kiselinu, palmitinsku kiselinu, hlorofil, flavonoide, fitosterole, gvožđe…
Maslinovo ulje je, zbog svoje hranljivosti i blagotvornog uticaja na organizam, oduvek spadalo među najcenjenije prehrambene proizvode. Najkvalitetnije je ekstra devičansko ili ‘prvo’ maslinovo ulje, koje se dobija prvim presovanjem. Ono sadrži najveći deo ekstrahovanih aromatičnih materija i tamnozelene je boje. Kiselost ulja je (izraženo u oleinskoj kiselini) do 1%, što označava najkvalitetniji tip maslinovog ulja.
Devičansko maslinovo ulje dobijeno je na isti način kao i ekstra devičansko, ali ima manjih nedostataka u aromi. Zbog slabijeg kvaliteta maslina i lošijih klimatskih uslova, kiselost ulja je do 2%.
Oleinska i linolna kiselina su jednako zastupljene u majčinom mleku i u maslinovu ulju, i zbog toga se ono može upotrebljavati u ishrani beba od prvih dana dohranjivanja, u kombinaciji sa kašicama od povrća, a kasnije i sa mesnim i ribljim kašicama u koje se neretko dodaju i žitarice. Ove esencijalne masne kiseline su nužne za adekvatan rast, očuvanje zdravlja kože, vida, mozga i brojne druge telesne funkcije. Nutricionisti su nedavno i potvrdili da samo jedna kašičica maslinovog ulja dodata gotovoj kašici od povrća ima blagotvorno dejstvo na vid i razvoj mozga beba.
Dodatak kašičice maslinovog ulja povrtnim kašicama, osim što je izvor korisnih masti i kalorija, ujedno pospešuje apsorpciju vitamina A, D, E i K, topljivih u mastima. Spomenuti vitamini, koji se nalaze u povrću, ne bi mogli adekvatno da se apsorbuju bez prisustva određene količine masti.
Maslinovo ulje je najbolje dodavati termički neobrađeno, već gotovoj kašici od povrća. Na taj način ulje zadržava svoja nepromenjena hranljiva svojstva, a i lakše se vari. Za početak je dovoljno dodati pet grama, tj. jednu kašičicu (na oko 100 grama kašice). Najbolji izbor je svakako ekstra devičansko maslinovo ulje koje se dobija tokom mehaničkog procesa, a ne hemijskog. Nivo kiselosti je vrlo nizak i ne prelazi jedan odsto, što je važno za ukus i miris namirnice.
Masline
Masline se najviše prodaju u teglama ili konzervama, a danas se često mogu kupiti na meru, u supermarketima ili prodavnicama zdrave hrane. Iako postoje u mnogo varijanti – zelene, crvene, crne; za bebe su najbolje crne masline, jer su mekše i manje slane. Za decu je najbolje da ih, po potrebi, pre služenja isperete vodom ili kratko prokuvate u vodi, kako biste smanjili koncentraciju soli. Ne preterujte sa količinom – nekoliko maslina je sasvim dovoljno, jer su vrlo hranljive. Masline će duže ostati sveže ako ih čuvate u frižideru u dobro zatvorenoj posudi.
Recepti
Namaz od maslina
500 grama maslina bez koštica
2 šolje šećera
1 i po šolja vode
1 limun
1 velika zelena jabuka
kašičica rendanog đumbira
Priprema
Ubacite masline na 1 minut u ključalu vodu, kako biste izvukli so iz njih, i osušite ih. U šerpi izmešajte vodu i šećer, dodajte narendanu koru limuna, i limun isečen na četvrtine. Kuvajte dok se količina ne prepolovi, pa procedite. Dodajte jabuku isečenu na kockice, đumbir i masline i kuvajte dok jabuka ne omekša, a smesa ne postane gusta poput džema.
Kada se smesa ohladi, sipajte je u blender i usitnite.
Salata od maslina i pirinča
1/2 šolje suvih brusnica
1 šolja kuvanog pirinča
1/2 šolje crnih maslina isečenih na polovine
1/3 šolje pinjola
1 veliki paradajz isečen na kockice
1 sitno iseckan čen belog luka
1 kafena kašičica seckanog peršuna
za preliv
1 i po supena kašika maslinovog ulja
1 supena kašika ulja od susama
1 supena kašika sirćeta
2 supene kašike soka od limete
prstohvat soli
Priprema
Prelijte suve brusnice vodom i ostavite da se natapaju 10 minuta. U činiju za služenje sipajte pirinač, masline, pinjole, paradajz, beli luk i peršun. Iscedite brusnice i dodajte ih u činiju.
Sve sastojke za preliv umutite u maloj činiji i prelijte salatu. Čuvajte u frižideru do služenja.
Ovu salatu možete prilagođavati ukusu vaše dece – brusnice možete potapati u sok od pomorandže, pinjole možete zameniti bademima ili lešnicima, ili ubaciti feta sir ili ementaler iseckan na kockice.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: PRVE GASTRONOMSKE AVANTURE
Čajevi za decu: Koji čajevi su bezbedni za mališane?
Vaše dete se prehladilo i požurili ste da ga ponudite toplim čajem. Topao napitak sigurno može...
Da li je vaše dete probalo Japansku Kaki jabuku?
Japanska jabuka Kaki je veoma zdrav i hranljiv dodatak ishrani vaše bebe, u periodu od 8-10 meseci starosti. Nije poznato da je japanska jabuka na listi visoko alergenih namirnica, a...
Heljda za bebe – super zdrava namirnica koju će mališani obožavati!
Heljda je bez glutena i predstavlja odličan izbor u ishrani bebe. Pored toga, heljda za bebe predstavlja idealnu namirnicu zahvaljujući svom bogatom sastavu. Heljda je namirnica bogata hranljivim materijama, a...
Koliko treba da jede dete uzrasta 1 – 3 godine + predlog dnevnog jelovnika
Od prvog bebinog dana postanemo zabrinuti da li naše dete jede dovoljno. Uz to, kako smo svesni da je gojaznost kod dece sve češća, plašimo se da ne odemo i...
1 komentar.