Osnovce naredna tri dana očekuje „najteži“ ispit, maturski. Test iz srpskog jezika počinje oko 9 časova, dok će se sutra održati test iz matematike, a prekosutra kombinovani koji podrazumeva zadatke iz fizike, biologije, hemije, istorije i geografije.
Uspeh iz škole
Test iz srpskog jezika i matematike „vrede“ po 13 bodova, a kombinovani test 14.
Zadaci u okviru svakog testa podeljeni su po težini. Tako će zadaci na testu iz srpskog jezika biti grupisani na osnovu tri nivoa znanja: osnovnog, srednjeg i naprednog.
Testove će rešavati od 9 do 11 časova.
Na sva tri testa đaci će rešavati po 20 zadataka. Svako pitanje nosi po jedan bod. Bodovi iz srpskog i matematike množe se sa koeficijentom od 0,65, tako da đaci iz srpskog mogu maksimalno da osvoje 13 bodova i iz matematike isto toliko.
Bodovi sa kombinovanog testa množe se sa koeficijentom od 0,7, tako da učenici maksimalno mogu da osvoje 14 bodova.
Za upis u četvorogodišnju srednju školu i gimnaziju, potrebno je da učenik ima najmanje 50 bodova.
Šta se sme, a šta ne
Maturski testovi se obavezno ispunjavaju hemijskom olovkom. Odgovori ispisani olovkom se ne računaju.
Đacima je dozvoljeno da na prijemni ispit ponesu vodu i čokoladicu i savetuje im se da se obuku što laganije i prijatnije. Testovi polažu u fiskulturnim salama u školama koje su pohađali.
Odlazak u toalet je dozvoljen, u pratnji nastavnika.
Rezultati do petka
Preliminarni rezultati prijemnog ispita biće objavljeni u četvrtak, 21. juna (rezultati će biti istaknuti u osnovnim školama), dok će se 22. i 24. juna podnositi žalbe nezadovoljnih maturanata.
Prijem žalbi i rešavanje žalbi učenika na preliminarne rezultate završnog ispita, planiran je za subotu, 22. jun od 08 do 16 časova u osnovnim školama, a dva dana kasnije, u ponedeljak, i u okružnim komisijama.
Konačni rezultati male mature biće objavljeni u četvrtak 27. juna, do osam sati ujutru, nkon čega tokom naredna dva dana sledi popunjavanje i predaja lista želja, što će učesnicičiniti u svojim matičnim osnovnim školama.
U koju srednju školu su „upali“, saznaće sedmog jula, a sledeća dva dana planirana su za upis.
Uloga roditelja
Prema rečima pedagoga i psihologa podrška roditelja jako je bitna, ali je treba voditi računa da deci ne unosite dodatnu nervozu. Umesto: „Šta ako ne uspeš“, svom maturantu trebalo bi reći: „Uradi najbolje što možeš“ ili „Toliko đaka je uradilo, zašto ne bi i ti“.
Polazak na malu maturu je jako bitan za sve osnovce, te psiholozi savetuju da roditelji ne bi trebalo da opterećuju decu dodatnim pitanjima, savetima i potenciranjem na značaju prijemnog ispita jer tako čine decu nervoznom i stvaraju kontraefekat.
– Roditelji treba da podrže decu, da kažu da će sve biti u redu i da isprate na prijemi ispit nasmejani u prijatnoj atmosferi – ističe psihološkinja Vesna Tomić.
U srednjim školama ima mesta za sve
Prema podacima Ministarstva prosvete, osmi razred je završilo 69.388 učenika, ali će na malu maturu osim njih izaći i 215 učenika koji su osnovnu školu završili od 2010. do 2018. godine.
U srednjim školama u Srbiji slobodnih mesta ima za 76.239 učenika, što znači da će svi moći da se upišu, ali od uspeha na završnom ispitu i u osnovnoj školi zavisi da li će upisati željenu školu.
Uspeh na završnom ispitu nosi maksimalno 40 bodova, dok uspeh iz škole nosi 60 bodova.
M. Petrović
Izvor: Blic