Plišani meda je simbol mekane igračke za malo dete, ali danas postoji mnogo vrsta mekanih drugara koje možete ponuditi svom detetu.

Svima je dobro poznato koliko mala deca umeju da zavole neku mekanu igračku ili svoje ćebence. U stvari, da moraju da se odluče za samo jednu od svojih brojnih igračaka, verovatno bi to bio njihov omiljeni meda. Čak polovina odraslih amerikanaca, po istraživanju Atomik Research-a, još uvek čuva svog plišanog drugara iz detinjstva, a mnogi od njih čak i dalje spavaju sa njim!
Vezivanje za mekanu igračku počinje veoma rano, i zabeleženo je da neke bebe već od pete-šeste nedelje stvaraju vezu sa određenom igračkom, guču joj i osmehuju se. Ova jaka povezanost davno je privukla pažnju naučnika koji se bave dečijom psihologijom i oni su ih nazvali prelaznim objektima. Ovaj termin skovao je Donals Vuds Vinikot, engleski pedijatar i psihoanalitičar, nazvavši prelaznim objektima „sve predmete kojima dece pripisuje posebnu vrednost i preko kojih dete čini neophodan prelaz sa najranije oralne veze sa majkom na vezu sa pravim objektima.“ Malo dete samo bira svoje prelazne objekte i to su najčešće ćebence, plišani meda, varalica, lutka. Budući da prelazni objekat smiruje dete, ono razvija čvrstu vezu sa njim koja može trajati godinama.
Prelazni objekti predstavljaju i fazu u dečijem razvoju i sredstvo za prevenciju straha od odvajanja. Zbog toga je ovaj fenomen naročito izražen u zapadnom svetu, gde deca obično spavaju odvojena od roditelja od najranijeg uzrasta.
Detetu pružaju smirenost
Kao jedna od najranijih veza koju ljudsko biće formira, veza sa prelaznim objektima veoma utiče na razvoj u ranom detinjstvu. Ukoliko se ova veza ugrožava ili brani od strane odraslih, to u kasnijem životu može prouzrokovati probleme sa vezivanjem, kaže razvojni psiholog Robert Kegan. Detetu oni pružaju smirenost, kao preduslov za emocionalno zdravlje, i bez takvih objekata dečija osećanja mogu biti potisnuta, skrivena ili ugušena.
I zaista, istraživanja pokazuju da deca kojoj su branjeni i uskraćivani prelazni objekti češće pate od psiholoških problema i podložnija su posttraumatskom sindromu.
Važnost prelaznih objekata se ne ograničava samo na detinjstvo, već oni nastavljaju da vrše svoju funkciju i kasnije u životu. Kako navodi razvojni psiholog Mark Brener, oni predstavljaju „svete uspomene“ koje nas vraćaju na „vreme i mesto velike utehe i sećanja.“ Oni su naša sigurna luka.
Za decu, one su žive
Psiholozi su istraživanjima dokazali da dete intuitivno veruje kako njihova mekana igračka ili ćebence poseduju “životnu silu”. Stepen njihove bliskosti i povezanosti sa ovim predmetima ne razlikuje se mnogo od povezanosti sa svojim roditeljima. Naime, kao što detetu nikada ne biste mogli da podvalite kopijom njegove majke, tako se u eksperimentu pokazalo da deca vrlo dobro prepoznaju imitaciju svoje voljene mekane igračke, čak i kad je gotovo identična. Takođe, deca po pravilu odbijaju da svoj predmet obožavanja u vidu izanđalog mede ili iscepanog ćebenceta zamene novim duplikatom, što pokazuje da im puke spoljne karakteristike predmeta nisu važne, već njegova „duša“ koju deca doživljavaju kao suštinski kvalitet „originala“.
U različitim razvojnim fazama, prelazni objekat ima i različit značaj i ulogu u životu deteta:
Bebe
Bebe vole da dodiruju površinu mekanih igračaka, i uživaju u kontrastima između nežnog pliša i tvrde plastike igračkinih očiju. Rado ih žvaću i sisaju, pa pri odabiru mekane igračke roditelji treba da se uvere da li je dovoljno kvalitetna i izdržljiva. Izbegavajte sitne perlice i delove koji mogu da se odvoje ili otpadnu. Krzno bi trebalo da bude kratko i dobro pričvršćeno za igračku.
Mala deca
Mališani koji su tek prohodali u fazi su učenja empatije, jezika i imena. Različite plišane životinje pomažu im da nauče nazive poput kuce, mace, mede, praseta, kao i da spoznaju razliku između imena kategorije/vrste i ličnog imena. Njihovi mekani ljubimci pružaju im priliku da iskažu sve vrste emocija – deca ih grle, ljube, ali i bacaju i udaraju. Na njima se uče i prvim roditeljskim veštinama, hrane ih, stavljaju na spavanje ili smeštaju na nošu. Plišane životinje postaju prvi prijatelji deteta.
Predškolci
U ovom uzrastu deca se upuštaju u igre pretvaranja, a zahvaljujući moći svoje mašte, njihovi mekani drugari postaju astronauti, princeze, vaspitačice ili lekari. Deca dele svoja osećanja sa njima i često im se ispovedaju u vidu pravih razgovora. Nakon događaja koji je uznemirio dete, ono može svojoj igrački prepričati događaj na način koji mu pomaže da izađe na kraj sa svojim emocijama i smiri se.
Školarci
Igra dece školskog uzrasta odražava njihove trenutne preokupacije, nova saznanja i iskustva u odnosima sa drugim ljudima. Mekane igračke tako u igri postaju razred đaka ili piratska družina. Čvrsta emotivna veza sa mekanim igračkama najčešće još traje, deca spavaju sa njima, presvlače ih, prave im kućice i slično.
Starija deca
U starijem uzrastu plišane igračke ostaju verni prijatelji mladih ljubitelja životinja, i tada se često razvija i kolekcionarska strast. Sakupljanje plišanih životinja tako postaje hobi, kroz koji deca uče o raznovrsnosti živog sveta, geografiji i prirodnim staništima. Rado ih poklanjaju vršnjacima jer se drugarsko osećanje ljubavi lako prenosi darivanjem nežnih i slatkih plišanih stvorenja.
Kakvu mekanu igračku možete ponuditi detetu?
Plišani meda je simbol mekane igračke za malo dete, ali danas postoji mnogo vrsta mekanih drugara koje možete ponuditi svom detetu. Ne treba se ograničavati na jednu, jer je dete sposobno da izgradi duboke veze sa više prelaznih objekata, a kasnije će mu brojno plišano društvo omogućiti da se zaigra na mnoge kreativne načine.
Mekana slikovica istovremeno će biti i detetova prva knjiga, i predmet koji može zagrliti, žvakati i nositi sa sobom.
Ćebe sa plišanom igračkom objedinjuje dva omiljena prelazna objekta, pa će mu svaki mališan teško odoleti.
Plišane životinje koje proizvode nežan zvuk, osim čula dodira i vida stimulišu i detetov sluh.
Mekane životinje – slagalice osim stimulisanja čula podstiču i logičko razmišljanje i motoriku kod male dece.
Plišane ginjol lutke razvijaju moć imaginacije i podstiču na pretvarajuću igru.
Mekane zvečke bebu stimulišu na pokret i lako se hvataju malim rukama.
Plišani roboti, zmajevi i vilenjaci obradovaće dete koje voli bajke i naučno fantastične priče.
Kolekcije plišanih životinja različitih vrsta obogaćuju detetovo znanje o prirodi i živom svetu.
Jedno je sigurno – ukoliko svom detetu pružite mnoštvo mekanih i simpatičnih plišanih drugara, nećete pogrešiti. Osim podsticaja na igru i maštanje, kao i osećaja sigurnosti koji pružaju, omogućićete mu da razvija svoju emocionalnu inteligenciju i slobodnije izražava svoja osećanja, dileme i strahove. Kroz period odrastanja ove igračke za njega imaće promenljiv značaj, ali će zasigurno neizmerno obogatiti njegovo detinjstvo i ostati divna uspomena kojoj će se rado vraćati i kasnije u životu.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Dušan (8) prelazi kilometre da pomogne bolesnoj deci: Umesto sa autićima, igrao se humanitarca i želeo jedno
Slavko Radojčić iz Pančeva postao je poznat Srbima po svojim hodočasnim pohodima i humanitarnim akcijama koje organizuje kroz svoje udruženje "Ognjište". Tačnije, ovaj čovek "kupovinom" svojih koraka pomaže ljudima kojima...
Nacionalna penzija za majke ponovo u fokusu! Pokrenuta inicijativa za one sa troje i više dece
Ideja je da majke toliko dece koje imaju toliko staža ne moraju nužno da idu u penziju čim ostvare ta dva uslova, već da tad mogu u penziju ako im to odgovara....
U Srbiji preko trećine muškaraca i četvrtina žena nemaju decu
Prema rezultatima popisa, skoro trećina stanovnika Srbije (31 odsto) starijih od 15 godina nema nijedno dete, saopštio je Republički zavod za statistiku. Jedno dete ima 18% građana Srbije, 40% ima...
„Mudrost traume“ dr Gabora Matea u 24 grada i šest zemalja našeg regiona
Novak Đoković Fondacija drugu godinu zaredom dovodi globalno priznate stručnjake u naš region da govore na temu ranog razvoja dece, podižući svest o veoma važnim temama koje se tiču, kako...
Nema komentara.