Kolinizacija creva bakterijom H. Pilori u prvim danima života podstiče stvaranje regulatornih T ćelija u krvi, za koje dr Blejzer kaže da su neophodne da spreče alergijske reakcije. Mada su određeni sojevi H. pilori povezani sa nastankom čira i kancera u stomaku, ostali sojevi, kako pokazuju njegova istraživanja, imaju zaštitnu ulogu.
Ipak, naučnici ne mogu uvek da utvrde da li se poremećaji crevne flore pojavljuju pre ili posle oboljevanja. Ipak, studije na laboratorijskim miševima često pokazuju da najpre dolazi do bakterijske neravnoteže.
Dr Blejzer i mnogi drugi apeluju da se antibiotici manje koriste, naročito oni širokog spektra koji se danas najčešće prepisuju. Posebno je važno da deca dobijaju što manje antibiotika.
“U Švedskoj, potrošnja antibiotika u svim uzrastima predstavlja samo 40% naše, a nisu bolesniji od nas” kaže on. “Moramo naučiti lekare opšte prakse i roditelje da antibiotici imaju posledice. Potrebna nam je bolja dijagnostika. Da li je infekciju izazvao virus ili bakterija, a ako je bakterija, koja tačno”?
“Zatim nam trebaju antibiotici uskog spektra napravljeni da unište patogenu bakteriju ali da ne smetaju onima od kojih nam zavisi zdravlje” dodaje on. “Tako ćemo ozbiljne bolesti moći da lečimo bez neželjenih posledica”.
Prevod: Jovana Papan
Izvor: New York Times