Miša Đurković: Ne možete novčano kažnjavati roditelje ako im ne dozvoljavate da vaspitavaju decu

"Kao i ideja sa uniformama i sa oduzimajem mobilnih telefona pre časa, i ova mera ima svoju logiku. Roditelja treba i na ovaj način primorati da se više bavi detetom i njegovim vaspitanjem, da snosi odgovornost za njegove postupke. No, problem je u tome što je čitav ostali sistem izgrađen na potpuno suprotnim osnovama, na ultraliberalnom modelu koji roditelju sistematski podriva pravo na vaspitavanje ovog deteta"

Nemoguće je praviti državu koja je u isto vreme i liberalna i konzervativna i u kojoj različita ministarstva guraju suprotstavljena rešenja, tvrdi Miša Đurković, naučni savetnik Instituta za evropske studije, u autorskom tekstu u „Politici“, govoreći o najavama izmena krovnog zakona o obrazovanju. Đurković se osvrnuo na želju države da u novom zakonu ima rešenje koje predviđa novčane kazne za roditelje, ukoliko njihova deca čine određene prekršaje u školi, objasnivši da se ono potire sa tim kako svi ostali propisi sagledavaju porodične odnose i u ulogu u društvu i u vaspitavanju deteta. On smatra da bi, donošenje takve pojedinačne mere, bilo još jedan udar na roditeljstvo i „dodatno obeshrabrivanje ljudi da rađaju i podižu decu“.

Najavljeno kažnjavanje roditelja podrazumeva da bi snosili odgovornost ukoliko bi njihova deca zlupotrebljavala duvan, alkohol i narkotike, unosili oružje u školu ili uništavali njenu imovinu, maltretirali drugu decu mobilnim telefonom, itd, ali i da bi se zavela disciplina kroz uvođenje školske uniforme, oduzimanja mobilnih telefon pre časa, uvođenja drugog jezika već od prvog razreda, uvođenja fizičkog vaspitanja svakog dana, pa i dualnog vaspitanja u naš sistem školstva.

- Advertisement -

„Ministru se ne može osporiti postojanje svesti da je naše obrazovanje u nizu segmenata u veoma lošem stanju, takođe, ni energija da neke stvari pokuša da menja. No, to ne znači da stvari treba lomiti preko kolena i posebno da treba donositi rešenja koja bez izmene šireg okvira mogu samo da naprave dodatne probleme“, piše Đurković i dodaje da je to povratak na „jedan konzervativniji način sagledavanja porodičnih odnosa i uloge porodice u društvu i u vaspitavanju deteta“. „Kao i ideja sa uniformama i sa oduzimajem mobilnih telefona pre časa, i ova mera ima svoju logiku. Roditelja treba i na ovaj način primorati da se više bavi detetom i njegovim vaspitanjem, da snosi odgovornost za njegove postupke. No, problem je u tome što je čitav ostali sistem izgrađen na potpuno suprotnim osnovama, na ultraliberalnom modelu koji roditelju sistematski podriva pravo na vaspitavanje ovog deteta.“

Đurković kaže da bi u tom slučaju trebalo promeniti Porodični zakon iz 2005, da se potpuno zaustavi i odbaci porodični deo nacrta Građanskog zakonika, da se ukine Zakon o nasilju u porodici, da se „batale sulude ideje o ombudsmanu za dečija prva“ i da se izmeni niz drugih zakona koja deci i državi daju „silna prava na račun obespravljenih roditelja“. To znači, kaže, da ta mera znači „reformisati ceo pravni i društveni sistem u pravcu vraćanja roditelju prava da vaspitava svoju decu bez mešanja države“.

„U krajnjem slučaju, ovo se svodi na pitanje za vrh vlasti kakvu državu hoće. Ne možete da pravite državu koja je u isto vreme i liberalna i konzervativna i u kojoj različita ministarstva guraju suprotstavljena rešenja.“

Izvor: Nedeljnik

spot_img
spot_img

Najnovije

Nemir u Sokobanji: „Seksualni zlostavljač se vraća u školu“

Učenik sedmog razreda u Sokobanji gurao je šipku u analni otvor drugom učeniku, kažu izvori „Vremena“. Roditelji su uznemireni jer bi nasilnik mogao da se vrati u školsku klupu

Najbolji praznični filmovi za celu porodicu

Ovo je pravo vreme da se ušuškate sa svojim najmilijima, uživate u mirisima čaja i slatkiša, i provedete nezaboravne trenutke uz božićne filmove. 

Pužići s cimetom iz naučne kuhinje – recept iz Naučnog kuvara

Receptu za Pužiće s cimetom u knjizi koju je napisala Zorana Kurbalija Novičić, doktor bioloških nauka i mama troje dece, prethodi priča o tome kako je cimet – kora čudesnog drveta- stigla do nas. Da li ste znali da je u Kini, a zatim i u Egiptu, zapaženo je da se meso uvaljano u cimet sporije kvari?

Šta deca treba da znaju pre polaska u školu?

Odlomak iz priručnika "Podrška roditelja u školovanju dece", pedagoškinje Jelene Holcer. 

Kako različiti žanrovi video igara utiču na decu?

Odlomak iz priručnika "Video igre bez stresa - Kako usmeriti decu da igraju odgovorno." 

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img