Može li dete da dobije dijabetes od mnogo slatkiša?

Svake godine se pojavi sve više obolelih. Neke roditelje brine mogu li njihova deca dobiti dijabetes ako jedu previše slatkiša.

Postoje dva tipa dijabetesa – tip 1 i tip 2. Prvi je vezan isključivo za decu, dok je tip 2 povezan s gojaznošću. Češće se pojavljuje kasnije u životu, ali sve je više obolelih i mlađe dobi. Kada žena ostane trudna, svašta joj prolazi kroz glavu – šta je dobro za moje dete, a šta nije? Pa se tako ponekad nametne i pitanje: Može li moje dete dobiti dijabetes od previše slatkiša?

Ako majka uzima velike količine slatkiša u trudnoći ugojiće se, a može razviti i gestacijski (trudnički) dijabetes. Kao posledica toga dete se rađa preveliko i preteško, a može imati neke druge ponekad i teške razvojne poremećaje, ali ne i dijabetes.

- Advertisement -

Svake godine se pojavi sve više obolelih. Neke roditelje brine mogu li njihova deca dobiti dijabetes ako jedu previše slatkiša.

Dijabetes tipa 1 je autoimuno oboljenje u kokom antitela, koja se stvaraju u organizmu bolesnika, uništavaju ćelije gušterače odgovorne za lučenje insulina – a insulin je neophodan za održavanje normalnih koncentracija glukoze u krvi.

Velike količine slatkiša kod dece nemaju bitnijeg uticaja na razvoj dijabetesa tip 1. Radi se o autoimunom procesu koji rezultira postupnim propadanjem ćelija koje stvaraju insulin.

Velike količine šećera nisu zdrave i mogu dovesti do hiperglikemije (povišene koncentracije šećera u krvi), povećane koncentracije šećera u mokraći, učestalog mokrenja, osećaja žeđi i gubitka na telesnoj masi uprkos tome što dete uzima velike količine hrane.

Velike količine kalorija uz malu telesnu aktivnost, dovodi međutim do posledične rezistencije na insulin (zbog obilja masnih ćelija koje slabije reaguju na insulin, a potrebne su veće količine insulina za održavanje normalnih koncentracija šećera) i razvoja dijabetesa tip 2.

Dijabetes tipa 2 se u početku može regulisati zdravom ishranom i tabletama, ali ako pacijent ne izgubi višak kilograma, a to uspe tek manjem broju njih, s vremenom se najčešće mora uvesti terapija insulinom.

- Advertisement -

Izvor: stil.kurir.rs

spot_img

Najnovije

Umetnost življenja leži u 7 jednostavnih Dalaj Laminih saveta za sreću

Kao što nam dalaj lama pokazuje, sreća nije u velikim kućama, fensi automobilima ili na vrhu Forbsove liste.

5 ključnih navika koje svako dete treba da usvoji do 4. godine

Jedno od najvažnijih zadatka svakog roditelja je da pomogne detetu da razvije pozitivne navike koje će oblikovati njegov karakter i olakšati njegov svakodnevni život

Prvi koraci u prijateljstvu: Kako razvijati socijalne veštine kod deteta

Socijalizacija počinje od trenutka kada dete postane dovoljno svesno svog okruženja i počne da reaguje na druge ljude.

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img