Mračni svet obaveznog školovanja

Obrazovni sistem namerno je projektovan da bi proizvodio prosečne umove, onesposobio unutrašnji život i garantovao poslušne i necelovite građane

Piše: Darko Milošić

Oruzja za masovno poucavanjePonekad naiđem na knjigu od čijeg mi se sadržaja podigne adrenalin. Dogodilo mi se to ubrzo nakon što sam počeo da čitam knjigu američkog (penzionisanog) nastavnika Džona Tejlora Gatoa, „Oružja za masovno poučavanje – Putovanje nastavnika kroz mračni svijet obaveznog školovanja“ (Algoritam, 2010.). Da je obrazovni sistem u permanentnoj krizi nije novost. S vremena na vreme čuju se i primedbe da školovanje kakvo poznajemo decu zapravo zatupljuje, čineći od njih potrošnu robu za funkcioniranje sistema, reproduktivni materijal za novu generaciju poslušnika, ropsku masu mediokriteta koji neće znati da se organizuju i pobune. Neki čak tvrde da institucionalizovrano obrazovanje ne doprinosi istinskom obrazovanju ljudskog bića, osobe, nego da isto ustvari sprečava.

- Advertisement -

Sve se to, barem u svetlu činjenica koje nam predočava Dž. T. Gato, pokazuje istinitim.

Savremeno školovanje podanika

Valja napomenuti da se Gato bavi prvenstveno američkim školskim sistemom, ali, mutatis mutandis, ono o čemu piše primenjivo je i na našu situaciju, posebno u svetlu sve očiglednijeg prihvatanja američkih obrazovnih “postignuća”. Knjigu započinje zapažanjem da je, nakon trideset godina predavanja u “nekim od najgorih škola na Menhetnu, i u nekima od najboljih”, postao stručnjak za – dosadu. Dosadno je bilo deci (“…rekli su da je rad glup, da nema smisla i da su sve to znali odranije”), a dosadno je bilo i njemu i njegovim kolegama. Ne znam je li mi bilo lakše ili teže kad sam pročitao da je “dosada… uobičajeno stanje školskih nastavnika”, i da “svako ko provodi vreme u zbornici može posvedočiti o niskoom nivou energije, kukanju, malodušnosti”. Koga nastavnici krive za to što se tako osećaju? Naravno – decu, koja za dosadu okrivljuju njih – nastavnike. U svakom slučaju, prepoznavanje je bilo skoro pa stopostotno. Kako je nastao taj circulus vitiosus? Pa, postupno. I, pokazaće se, s predumišljajem. Autor se počeo pitati o uzrocima, o razlozima zašto se dosada i nezrelost u razredima/zbornicama (kažem, i u zbornicama, jer i nastavnike je iznedrio jedan te isti sistem školovanja) podrazumevaju. Počeo je da se pita odakle ludilo u tom sistemu. Počeo je da se pita zašto su obrazovne institucije zapravo “fabrike nezrelosti”, kad to ne bi trebalo niti bi smele da budu. Ali, što je više razmišljao o “problemu” školovanja, to se više udaljavao od suštine. I onda mu je sinulo: “Šta ako ’problem’ nije u našim školama? Šta ako su one takve kakve jesu… ne zato što čine nešto pogrešno, već zato što čine nešto ispravno?”

Drugim rečima, počeo je da se pita nisu li škole kakve poznajemo i zamišljene kako bi osigurale da nijedno dete zapravo nikad zaista ne odraste, tj. da nauči što manje (bitnog).

Počeo je da se pita nisu li škole kakve poznajemo i zamišljene kako bi osigurale da nijedno dete zapravo nikad zaista ne odraste, tj. da nauči što manje (bitnog).

Da bi odgovorio na ta pitanja, autor se vraća u istoriju školstva u Sjednjenim Državama. Sistem masovnog, obaveznog školovanja osmišljavan je toekom 19. veka, a u praksi se proširio između 1905. i 1915. godine. Razlozi koji su se navodili za taj “prevrat” svode se na sledeće: cilj je stvoriti dobre ljude, dobre građane i učiniti da svaki pojedinac dostigne lični maksimum. Plemenito, nema šta. Ko se s ovim ne bi složio? Ti se ciljevi spominju i danas, i svaki nastavnik-početnik zapravo nadobudno veruje u njih. Međutim, “potpuno smo u zabludi”, kaže Gato. Jer, uprkos opšteprihvaćenom stavu o opštem obaveznom školovanju kao civilizacijskom dostignuću, iz činjenica koje nam pruža na uvid očigledno je da stvarni ciljevi nisu ovi gorespomenuti, nego nešto sasvim drugo. Za početak, navodi reči H. L. Menckena, novinara, esejiste i satiričara, koji je 1924. napisao “da cilj javnog obrazovanja nije ’…ispuniti mlade… znanjem i probuditi njihovu inteligenciju… Ništa nije dalje od istine. Cilj je… jednostavno ograničiti što je moguće više pojedinaca na isti sigurni nivo, da se množe i osposobljavaju standardno građanstvo, da suzbijaju odstupanja i originalnost. To je cilj u SAD-u… i to je cilj svugde drugde’”.

spot_img

Najnovije

Logoped: Zašto je važno pravilno držanje olovke?

Pravilno držanje olovke pomaže razvoju fine motorike koja se odnosi na sposobnost preciznog upravljanja finim pokretima ruku i prstiju.

U toku zakazivanje pregleda predškolaca u Domovima zdravlja pred upis u prvi razred

Za upis je neophodno da se roditelji jave izabranom lekaru deteta kada dobiju zbirni uput za specijalisticke preglede

Vesnici proleća – cveće koje prvo cveta

Kada zima počne da se povlači, priroda se budi iz dugog sna, a među prvim znacima ovog buđenja su vesnici proleća – biljke koje prve cvetaju i najavljuju dolazak toplijih dana.

POMOZIMO DECI IZ KOČANA – poziv za davanje krvi

Mole se svi zdravi ljudi koji su u mogućnosti da daju krv za decu iz Kočana koja se oporavljaju u Kliničkom centru u Beogradu

Zašto je vreme odlaska na spavanje važnije od dužine sna

Dubok san je veoma važan za vaše fizičko i mentalno zdravlje, jer se tokom njega obnavljaju ćelije, jača imuni sistem, reguliše metabolizam i uspostavlja hormonska ravnoteža, poboljšava pamćenje i učenje, a smanjuju stres i anksioznost.

Pratite nas

KOMENTARI

1 Komentar

  1. Bravo, dobro, jeste…odličan tekst ! No šta sad ? Ima li neko udruženje ili neki kružok koji je ovo shvatio i radi dalje ? Ako ima rado bi se pridružio. Molim vas za kontakt u tom slučaju, pozz…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img