Na današnji dan Hans Kristijan Andersen objavio prvu knjigu bajki

"Čitav je svet pun čudesa, ali mi smo na njih tako navikli da ih nazivamo svakodnevnim stvarima", govorio je Andersen.

DANSKI pisac Hans Kristijan Andersen (1805‒1875) jedan je od najpoznatijih pisaca bajki svih vremena. Njegove priče prevedene su na više od 125 jezika, a među najpoznatijima su „Carevo novo odelo“, „Mala sirena“, „Snežna kraljica“, „Ružno pače“, „Palčica“… Te priče su inspirisale balete, pozorišne komade, animirane, kao i akcione filmove. A na današnji dan 1835. objavio je prvu knjigu bajki.

„Čitav je svet pun čudesa, ali mi smo na njih tako navikli da ih nazivamo svakodnevnim stvarima“, govorio je Andersen. Paul Hazara ga je nazvao kraljem dečjih pisaca: „Andersen je kralj jer niko poput njega nije znao prodreti u dušu bića i stvari.“

- Advertisement -

Otac mu je bio obućar, sanjalica koji je više voleo umetnost nego zanat, a majka – nepismena pralja. Andersen je bio jedino dete. Sa četrnaest godina otišao je u Kopenhagen bez prebijene pare, u potrazi za poslom kao glumac. Tamo se nije proslavio, jer je bio loš glumac, plesač i pevač. Međutim, iako je bio čudan po izgledu i ponašanju, posedovao je jedinstveni šarm, pa je pridobio simpatije mnogih bogatih porodica.

Njegovo prvo delo „Put peške od Holmenskog kanala do istorijskog kraja Amagera“, objavljeno 1829, slabo je prihvaćeno, ali mu je omogućilo put u Nemačku i Italiju, koji je imao veliki značaj za njegov dalji rad. Prilikom posete Velikoj Britaniji bio je gost Čarlsa Dikensa kom se on nije dopao jer je bio feminiziran, sitničav, samoljubiv i hipohondrik. Zatim je počeo da piše romane, putopise, drame, autobiografije i poeziju. Njegov sledeći roman „Improvizator“ je veoma dobro prihvaćen. Slede romani „O. T.“ i „Samo guslar“ koji su bili slabi.

Godine 1835, Andersen je objavio prva dva nastavka svojih Bajki. Kolekcija se sastojala od devet priča, među kojima i „Kutija za kresivo“, „Princeza na zrnu graška“, „Palčica“, „Mala Sirena“ i „Carevo novo odelo“. Kvalitet tih priča nije bio odmah prepoznat, i one su loše prodavane.

Izvor: Novosti

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img