Često se misli da su majke manje efikasni radnici, jer su rastrzane na dve strane. Zaposlene majke ne misle tako. One znaju da imati decu znači dostići jedan daleko viši nivo efikasnosti.
To potvrđuje i studija koju je sproveo istraživački tim Banke federalnih rezervi Sent Luisa (SAD). Naime, tokom trideset godina radnog straža, žene sa decom efikasniji su radnici od žena bez dece tokom gotovo svih faza karijere.
Istraživači su želeli da otkriju da li su roditelji, posebno majke, manje produktivni od svojih vršnjaka bez dece.
Da bi to utvrdili, proučavali su ekonomiste i upoređivali koliko naučnih radova i kog kvaliteta su objavljivali ekonomski stručnjaci sa decom a koliko oni bez dece.
Ono što su otrkili, jeste da su žene sa decom objavljivale više nego one bez dece. Biti majka je, kako su zaključili, vrhunski trik za poboljšanje efikasnosti.
Majke, doduše, imaju značajan pad produktivnosti kada su im deca mala- od 15%-17%. Žene sa dvoje dece predtinejdžerskog uzrasta 22% su manje produktivna od vršnjakinjabez dece, a sa troje – 33%. To znači da majke troje dece „zaostaju“ četiri godine za majkama bez dece do trenutka kada im deca uđu u tinejdžerski uzrat, a majke dvoje dece zaostaju 2.5 godine.
A ipak, majke uspevaju da nadoknade izgubljenu produktivnost. Kako je Kristijan Cimerman, jedan od autora studije izjavio za Vašington post, „Dok imate malu decu, to utiče na vas. Međutim, kasnije je taj uticaj obrnut.“
Kada su očevi u pitanju, zaostatak u produktivnosti zbog dece je znatno manji – dok je za majke dece predškolskog uzrasta 19,1%, za očeve je samo 5,4%. Poput žena, i muškarci sa decom su produktivniji od onih bez dece, ali to se menja pri kraju karijere, kada muškarci bez dece počinju više da rade.
Kako žene, uprkos padovima u produktivnosti dok su im deca mala uspevaju da budu efikasniji radnici? Odgovor verovatno leži u razvijenoj sposobnosti multitaskinga koju roditeljstvo zahteva. A jednom kada deca prerastu godine u kojima zahtevaju puno majčinog vremena i energije, dobro utrenirane i super-efikasne majke na poslu ulaze u šestu brzinu. Takođe, žene koje se odlučuju za decu u proseku su produktivnije od samog početka karijere nego žene koje ne žele decu, pa im i početna prednost pomaže u opštem skoru.
Na žalost, poslodavci nisu svesni prednosti majki na radnom mestu, pa one teže nalaze posao i zarađuju manje – u Sjedinjenim Državama razlika između plata majki i žena bez dece je 10% do 15% u korist onih drugih. Studija objavljena u Američkom žurnalu za sociologiju pokazala je da kada ljudi razmišljaju o zapošljavanju kandidata, smatraju da žene sa decom zaslužuju 7% manju početnu platu i da treba da očekuju manje unapređenja u budućnosti. Majke se doživljavaju kao znatno manje stručne i posvećene nego žene bez dece i od njih se više očekuju tačnost i produktivnost. Znatno ređe im se dozvoljava da zakasne i moraju biti daleko uspešnije od drugih kandidata prilikom testiranja da bi mogle da dobiju posao.
Priredila: Jovana Papan
Izvor: Quartz