Roditelji su često u dilemi kada treba da se odluče kakva kolica da kupe za svoju bebu. Evo kako da izbegnete neke od mogućih grešaka pri odabiru.

- Najveću pažnju poklanjate izgledu kolica
Kolica za bebe danas su postala vrsta “modnog detalja” zahvaljujući sve većoj pažnji koja se poklanjadizajnu. Kada uđete u prodavnicu opreme za bebe teško je odoleti živopisnom dizajnu i kul izgledu mnogih modela, a često se dešava i da se poznati modni kreatori udruže sa prozvođačima kolica kako bi kreirali specijalne serije. Međutim, ukoliko, dok birate kolica, zamišljate kako će vam se ona slagati uz garderobu ili da li će impresioniratidruge roditelje svojim upadljivim izgledom, propustićete da obratite pažnju na one daleko važnije karakterisitke – funkcionalnost i odnos cene i kvaliteta.
- Važno vam je da kolica imaju sve funkcije, ali ne i koji brend je u pitanju
U slučaju opreme za bebe, voditi se krilaticom da ne treba patiti od brendova i nije tako dobro. Ukoliko kolica za bebe anonimnog brenda imaju sve funkcije kao i ona poznatih brendova za proizvodnju bebi opreme, morate se zapitati zašto su onda dvostruko jefitinija? Da li su materijali jednako kvalitetni? Da li su prošla sve ateste i bezbednosne provere? Za kolica poznatih brednova sigurno znate iz primera u vašem okruženju da mogu potrajati dovoljno dugo da ih koriste i drugo i treće dete u porodici, ali, da li to možete sa sigurnošću reći za jeftina kolica brenda za koji prvi put čujete?
- Što su kolica veća, to su udobnija za dete
Veličina kolica ne mora imati nikakve veze sa udobnošću. Štaviše, preglomazna kolica samo vam mogu stvoriti gomilu problema – od toga da nećete moći da ih progurate kroz uske prolaze na kasi u samoposluzi, do toga da neće moći da stanu u lift. Najčešće, glomazna kolica svoju veličinu duguju želji da se impresionira ili lošim kontruktorskim rešenjima, a danak megalomaniji na kraju plaćaju roditelji.
- Najpre ćemo kupiti kolica za novorođenče sa korpom, a kasnije ćemo misliti o kišobran kolicima
Kolica sa korpom (nosiljkom) su zgodna za prve šetnje sa bebom i sigurno će vam značiti u prvim mesecima, ali može da se desi da vam kišobran kolica veoma brzo zatrebaju, i zato je dobro imati ih pripremljena. Današnji modeli komforni su i prilagođeni i malim bebama, jer imaju četiri položaja naslona, kao kod Chicco Sprint modela, a u nekim situacijama, kao kad je vreme veoma toplo, bebi će više prijati da bude u otvorenijem okruženju. Takođe, kišobran kolica lakše ćete spakovati u gepek automobila. Zbog toga vam kupovina trio sistema može rešiti više pitanja odjednom. On sadrži i nosiljku i kolica koja se jednostavnim klik-klak sistemom mogu montirati na ram kolica. Takođe, u trio sistemu dobijate i auto-sedište, tako da ste jednom kupovinom pokrili sve osnovne potrebe bebinog transporta.
- Pošto nemamo automobil, ne treba nam ni auto sedište
Auto-sedište za novorođenče jeste pre svega namenjeno za prevoz bebe automobilom, ali mnogi roditelji će vam priznati da se od njega ne odvajaju ni kad su kod kuće ili u gostima. Zahvaljujući malom gabaritu i zgodnoj ručki, beba u auto sedištu može da se boravi kraj vas svakom kutku vašeg doma, što je vrlo važno roditeljima onda kada moraju da obave kućne poslove a da istovremeno i čuvaju dete. Kao što je i vama draže da vam je beba na oku, tako je i ona mirnija i zadovljnija kada ste joj u vidokrugu. Auto sedište čak može da posluži i kao kolevkica u kojoj ćete ljuljuškanjem uspavljivati dete. Ukoliko se odlučite za kupovinu trio sistema, možete čak po ceni jednih standardnih kolica za bebu dobiti i nosiljku i auto sedište (poput ovog Hauck trio sistema), i tako maksimalno pojednostaviti staranje o novom članu porodice – u svim prilikama.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Prim. dr sc. Vladimir Šparac: Ne odlažite trudnoću za četvrtu deceniju jer može biti prekasno
Još devedesetih godina prošlog veka kasne trudnoće su bile izuzetak. Danas, gotovo četvrtina trudnica su žene starije od 35 godina. Razlozi zbog kojih sve više žena i parova odlaže rađanje...
Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović,...
Zašto niko ne kaže “Prvo, pa žensko!”?
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
Povratak na posao ne mora da znači i prestanak dojenja
Poslednji podaci istraživanja iz 2019. godine koje je sproveo Unicef kažu da 24 odsto majki u Srbiji doji svoju bebu u prvih šest meseci. Gordana Plemić iz Udruženja roditelj govorila...
Nema komentara.