Deca su, izgleda, danas najmanje sigurna u školi

Odveli ste dete u školu. Poželeli mu uspešan dan i otišli bezbrižni na posao jer ako bi deca negde trebalo da budu bezbedna, onda je to u školi, zar ne?

Piše: Jelena Jokanović

O, kako ste se samo prevarili. Deca su izgleda danas najmanje sigurna u školi. Šta drugo pomisliti čitajući novine čije stupce gotovo na dnevnom nivou pune najstrašnije priče o vršnjačkom nasilju.

- Advertisement -

Učeniku sipali deterdžent u oči, 13-godišnjaku vršnjaci gasili pikavce po telu, jeziva tuča devojaka u blizini škole umalo nije imala tragičan ishod, pretukli, pa ošišali drugaricu iz razreda, silovao drugara iz klupe, ubio se nakon osmomesečnog zlostavljanja…

Samo su neke od svakodnevnih horor priča u srpskim školama. Svi smo mi bili deca, ali su ovakvi slučajevi brutalnog vršnjačkog nasilja bili na nivou statističke greške, a vrhunac su bili gađanje papirnim avionima, odvezivanje pertli, ogovaranje ili saplitanje. Istraživanja pokazuju da u svakom odeljenju 93 odsto dece trpi verbalne napade, 63 fizičke, dok je čak svako drugo izloženo seksualnom nasilju! Vama to ne smeta?

Vi, roditelji, koji slobodno vreme gubite uz „Farmu“, „Parove“ i „Velikog brata“, obratite pažnju zašto vaše dete nerado izlazi iz sobe. Bavite se svojim detetom jer možda baš ono trpi ili vrši nasilje nad nečijim detetom! Direktori, učitelji i nastavnici, ne ćutite o ovakvim slučajevima, već ih prijavljujte i sankcionišite nasilnike! Ministre, sadašnji i budući, neka vam jedini problem ne bude kako preživeti u fotelji još jedan u nizu štrajkova nezadovoljnih prosvetara. Samo tako se možemo nadati da se neće pojaviti još neki Aleksa, kome je jedini način da prekine svoju muku skok s prozora.

Izvor: Alo

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img