Naučimo da uđemo u svet deteta i povežemo se sa njim

Što smo sposobniji da se prilagodimo svom detetu (što ide preko prilagođavanja nama samima), to će više ono znati da se prilagodi sebi i drugom.

Kada je dete malo i kad ga gledamo dok se igra, možemo prilično lako uroniti u njegovu maštu i pridružiti mu se tamo gde se nalazi, u njegovom vlastitom svetu.

Prilično lako … hmm … samo ako smo na ulazu u njegov prostor ostavili sva svoja predubeđenja o „ispravnom“ načinu igranja, pot­rebu da mu pokažemo šta treba da radi i sve svoje specifične želje (jer i mi možemo želeti da se igramo, ali na drugačiji način od ono­ ga koji je dete usvojilo).

- Advertisement -

A ukoliko se dete nalazi u posebnom hermetičnom zaštitnom balo­nu (s dijagnozom nekog autističnog poremećaja ili bez nje), rad na tome da mu se pridružimo na mestu na kojem se ušančilo nužno će biti još suptilniji.

Dete veoma ozbiljno shvata igru: eksperimentiše, isprobava, akti­vira svoju inteligenciju, ponovo vrti prethodno proživljene emocije, oporavlja se, uključuje svoje mogućnosti, prilagođava se, oboga­ ćuje maštu – da ne pominjemo igre u kojima stupa u interakciju s drugima i u kojima uči o drugosti.

Pridružujući se detetu u njegovoj mašti, u njegovom unutrašnjem svetu, pripremamo dalji odnos s njim. Možemo od njegovog naj­ranijeg uzrasta razumeti kako gleda na sebe, na druge i na svet. Posmatrajući pokrete njegovog tela, njegovu vitalnu energiju, pro­mene raspoloženja i ponašanja, možemo prikupiti mnogobrojne in­ formacije koje će nam pomoći da se povežemo s njim i s drugima.

E da – neuronauke nam to danas potvrđuju – mi smo složena i povezana bića i sve je povezano sa svime. Što smo sposobniji da se prilagodimo svom detetu (što ide preko prilagođavanja nama samima), to će više ono znati da se prilagodi sebi i drugom. Ali o tome ćemo nešto kasnije.

Kad dete malo odraste i počne da se suočava sa stvarnošću i da je usvaja, s njim ćemo se povezivati kroz razgovore, podsticane i na­šim pitanjima. Ta pitanja neće imati ton inkvizicije („Koju si ocenu danas dobio?“, „Zašto si to uradio?“), nego boju istinske znatiželje („Kako je na kraju prošlo to predavanje?“, „I šta se onda dogodi­lo?“, „Je l’? Objasni mi!“…)

Treba, međutim, napomenuti da ti trenuci razgovora nipošto ne smetaju trenucima povezivanja u igri ili krupnijim poslovima: za­ jedničko bavljenje sportom ili nekom drugom aktivnošću – kako bismo uživali u ispoljavanju detetovih talenata i veština – može biti odličan način za susret i razgovor.

- Advertisement -

Pristanimo da s vremena na vreme odgledamo neki video­snimak koji se dopada detetu ili da s njim odigramo njegovu omiljenu kompjutersku igricu čak i kada nam se to nimalo ne dopada (čim budemo mogli da svoj stav otvoreno ne pokazujemo) – ovo su neki od izuzetno snažnih načina povezivanja. Ponovićemo: ovo ćemo uraditi samo s takvom namerom, a ne da bismo potvrdili svoje ubeđenje da je to sasvim bezvezno!

Kvalitet povezivanja nikada neće zavisiti od vrste ili cene aktivnosti. Dete će uvek više ceniti igranje s tatom ili mamom na tepihu u svojoj sobi nego neku specijalnu aktivnost u modernom zabav­nom parku, prepunom roditelja pod stresom.

Ali bez obzira na to da li smo u igri kada je dete malo ili u razgo­voru kad je ono veće, dinamika ostaje slična: kao roditelji treba da idemo prema svom detetu, da mu se pridružimo tamo gde se ono nalazi kako bismo ga odveli malo dalje na putu razvoja.

 

Odlomak iz knjige ILUSTROVANI KLJUČ ZA DEČJE KRIZE
Autor : An-Kler Klajndinst
Izdavač : KREATIVNI CENTAR

U ovom priručniku su na slikovit i duhovit način opisane brojne metode koje se mogu primeniti u radu sa svom decom, a naročito su pogodne za hipersenzibilnu decu. Metode su zasnovane na principima pozitivne discipline i daju sasvim konkretne savete o tome kako da se postupa u situacijama u kojima dete nešto neće, u kojima ne ume da vlada sobom, ima nisko samopoštovanje ili teško ostvaruje socijalne kontakte itd. Na kraju priručnika autorke daju roditeljima deset opštih saveta za napredovanje na vaspitnom putu.

- Advertisement -

 

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Najbolje edukativne igračke za uzrast 5-10 godina: Pametna zabava za radoznale umove

Edukativne igračke za uzrast 5-10 godina treba da budu prilagođene dečijem razvoju i interesovanjima, podstičući logičko razmišljanje, kreativnost i motoriku

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img