Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Vakcine nastoji da otkrije na koji način se formiraju ideje u vezi sa opasnostima i dobrobitima od vakcinacije.

Naučnici sa Instituta za biokompeksnost pri univerzitetu za tehnologiju Virginia Tech sproveli su trogodišnju studiju na temu kako onlajn interakcije utiču na verovanja ljudi u vezi sa vakcinama.
Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Vakcine nastoji da otkrije na koji način se formiraju ideje u vezi sa opasnostima i dobrobitima od vakcinacije.
“Kada smo analizirali argumente obe strane, otkrili smo da se sadržaji protiv vakcina fokusiraju na decu i potrebu da ona budu zaštićena, dok se sadržaji u korist vakcina usresređuju na roditelje i njihovu obavezu da redovno vakcinišu decu. Zbog toga u debati oko vakcina ispada da su protivnici vakcina oni koji brinu o interesima dece,” kaže Glorija Kang sa koležda Virdžinija-Merilend.
Naučnici su koristili “semantičke mreže” kako bi rangirali ideje o vakcinama koje se dele preko društvenih mreža. Psihološka istraživanja pokazuju da ove mreže utiču na to koje će puteve naš mozak koristiti kada se kasnije priseća stavova o nekoj temi.
U zavisnosti od toga kako je neki koncept organizovan u našem mentalnom modelu, određena fraza stvoriće sasvim drugačiju sliku u našem umu. Objave koje promovišu vakcinaciju vladine organizacije kao što je Centar za kontrolu zaraza povezuju sa istraživanjima o bezbednosti vakcina, dok su objave protivnika vakcinacije povezuju ovu organizaciju sa farmaceutskim lobijem.
Što nam više bude trebalo da stvorimo zajednički stav o vakcinama, to će biti više prilika za epidemije bolesti poput malih boginja, kaže Kang. “Ako budemo razumeli koje koncepte će druga strana zaista razumeti, manje ćemo gubiti vreme na uzajamno ubeđivanje,” poručuje ona.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Upomoć! Dete mi je krenulo u vrtić i stalno je bolesno!
Svima se dešava: Dete počne da ide u vrtić i odjednom mu je nos neprestano slinav i ne prestaje da kašlje. Stručnjaci procenjuju da deca u proseku zakače šest infekcija...
Nema komentara.