Naučnici proučavaju kako se preko interneta šire verovanja o vakcinama

Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Vakcine nastoji da otkrije na koji način se formiraju ideje u vezi sa opasnostima i dobrobitima od vakcinacije.

Naučnici sa Instituta za biokompeksnost pri univerzitetu za tehnologiju Virginia Tech sproveli su trogodišnju studiju na temu kako onlajn interakcije utiču na verovanja ljudi u vezi sa vakcinama.

Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Vakcine nastoji da otkrije na koji način se formiraju ideje u vezi sa opasnostima i dobrobitima od vakcinacije.

- Advertisement -

„Kada smo analizirali argumente obe strane, otkrili smo da se sadržaji protiv vakcina fokusiraju na decu i potrebu da ona budu zaštićena, dok se sadržaji u korist vakcina usresređuju na roditelje i njihovu obavezu da redovno vakcinišu decu. Zbog toga u debati oko vakcina ispada da su protivnici vakcina oni koji brinu o interesima dece,“ kaže Glorija Kang sa koležda Virdžinija-Merilend.

Naučnici su koristili „semantičke mreže“ kako bi rangirali ideje o vakcinama koje se dele preko društvenih mreža. Psihološka istraživanja pokazuju da ove mreže utiču na to koje će puteve naš mozak koristiti kada se kasnije priseća stavova o nekoj temi.

U zavisnosti od toga kako je neki koncept organizovan u našem mentalnom modelu, određena fraza stvoriće sasvim drugačiju sliku u našem umu. Objave koje promovišu vakcinaciju vladine organizacije kao što je Centar za kontrolu zaraza povezuju sa istraživanjima o bezbednosti vakcina, dok su objave protivnika vakcinacije povezuju ovu organizaciju sa farmaceutskim lobijem.

Što nam više bude trebalo da stvorimo zajednički stav o vakcinama, to će biti više prilika za epidemije bolesti poput malih boginja, kaže Kang. „Ako budemo razumeli koje koncepte će druga strana zaista razumeti, manje ćemo gubiti vreme na uzajamno ubeđivanje,“ poručuje ona.

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img