Naučnici sa Instituta za biokompeksnost pri univerzitetu za tehnologiju Virginia Tech sproveli su trogodišnju studiju na temu kako onlajn interakcije utiču na verovanja ljudi u vezi sa vakcinama.
Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Vakcine nastoji da otkrije na koji način se formiraju ideje u vezi sa opasnostima i dobrobitima od vakcinacije.
„Kada smo analizirali argumente obe strane, otkrili smo da se sadržaji protiv vakcina fokusiraju na decu i potrebu da ona budu zaštićena, dok se sadržaji u korist vakcina usresređuju na roditelje i njihovu obavezu da redovno vakcinišu decu. Zbog toga u debati oko vakcina ispada da su protivnici vakcina oni koji brinu o interesima dece,“ kaže Glorija Kang sa koležda Virdžinija-Merilend.
Naučnici su koristili „semantičke mreže“ kako bi rangirali ideje o vakcinama koje se dele preko društvenih mreža. Psihološka istraživanja pokazuju da ove mreže utiču na to koje će puteve naš mozak koristiti kada se kasnije priseća stavova o nekoj temi.
U zavisnosti od toga kako je neki koncept organizovan u našem mentalnom modelu, određena fraza stvoriće sasvim drugačiju sliku u našem umu. Objave koje promovišu vakcinaciju vladine organizacije kao što je Centar za kontrolu zaraza povezuju sa istraživanjima o bezbednosti vakcina, dok su objave protivnika vakcinacije povezuju ovu organizaciju sa farmaceutskim lobijem.
Što nam više bude trebalo da stvorimo zajednički stav o vakcinama, to će biti više prilika za epidemije bolesti poput malih boginja, kaže Kang. „Ako budemo razumeli koje koncepte će druga strana zaista razumeti, manje ćemo gubiti vreme na uzajamno ubeđivanje,“ poručuje ona.