Brojna istraživanja su pokazala da vas sestra može puno naučiti o rešavanju sukoba, empatiji…

Foto: Pixabay
Nauka dokazuje da postoje mnoge dobrobiti za dete kada ima sestru — iako ste se možda ovog trenutka setili svih svađa sa svojom sestrom ili prepucavanja oko omiljene garderobe.
— One vam pomažu u razvijanju društvenih veština, poput komunikacije, kompromisa i pregovora. Čak i sukob među braćom i sestrama može podstaći zdrav razvoj — kaže Aleks Jensen, asistent profesora na Univerzitetu „Brigham Young“ i autor istraživanja o odnosima među braćom i sestrama.
Sestra je važna za mentalno zdravlje
Treba li vam pomoć? Pozovite svoju sestru. Istraživanje objavljeno 2010. u časopisu „Journal of Family Psychology“ pokazuje da sestra može podstaći vaše mentalno zdravlje i samopoštovanje. Posebno, naučnici sa Univerziteta „Brigham Young“ otkrili su da sestre pomažu i štite od „samoće, nedostatka ljubavi, osećaja krivice, sebičnosti i straha“.
— Ono što znamo pokazuje da su sestre važne za mentalno zdravlje, a kasnije u životu, kad roditelji umru, one često održavaju kontakte u porodici — objasnio je Jensen za portal Motherly. .
Čini vas saosećajnom osobom
Isto istraživanje pokazuje da vam sestra može pomoći da postanete ljubazniji, te da pružate pomoć i darujete. To je zato što sestre podstiču na pozitivno društveno ponašanje, kao što su saosećanje i altruizam, jer pokazuju svoju ljubav i naklonost. Snaga ovog uticaja nije vezana za odnose s roditeljima.
— Čak i ako se malo svađaju, sve dok ima ljubavi, odnos će biti pozitivan. Ako se braća i sestre svađaju, moraju regulisati emocije. To su veštine koje će im biti važne kasnije u životu — objasnila je za ABC News autorka istraživanja Laura Padila Voker, profesorka na Univerzitetu „Brigham Young“.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Tata kupi mi auto: Nedeljko Rvović
Predstavite nam se kao tata? Ja sam zahvalan i srećan otac jedne divne devojčice Sare, koja ima 3 godine, ispunjen suprug i srećan porodičan čovek koji uživa u svakoj sekundi...
Zašto deca u drugim kulturama nemaju “tantrume”?
Piše: Jovana Papan Kada je ćerka Majkalin Douklef iz San Franciska napunila tri godine, Majkalin je bila na ivici nerava. Trogodišnja Rouzi neprestano je imala napade besa, tzv. tantrume, prilikom...
Kako da brže uspavam bebu: 4 jednostavne tehnike za mame i tate
Uspavljivanje bebe može biti pravi pakao u nekim momentima. Da, da, potpuno...
Zašto novac koji se daje hraniteljima ne dobijaju biološki roditelji?
Siromaštvo nikada nije jedini razlog zbog kojeg se deca oduzimaju biološkim roditeljima i smeštaju u hraniteljsku porodicu. Najbolja potvrda te teze je činjenica da oko 400.000 dece u Srbiji živi...
Nema komentara.