Nema više onlajna? Od ponedeljka osnovci u klupama, nastava se odvija normalno, za srednjoškolce se čeka odluka

Zimski raspust za sve školarce završava se u nedelju, i mada je i dalje neizvesno kako će se od ponedeljka nastava odvijati, postoje indicije da će đaci od 5 do 8 razreda krenuti po tradicionalnom načinu iz đačkih klupa, a ne onlajn.

Imajući u vidu da se se bura naglog zaražavanja korona virusom, koja je i bila glavni uzrok produžavanja zimskog raspusta polako stišava, i da ćemo ove nedelje imati od 4.000 do 10.000 zaraženih, a sledeće verovatno od 3.000 do 7.000, pa čak i manje, pa poredeći sa mesecima unazad kada je korona bila u punom jeku, ukazuje da za nastavom od kuće više nema potrebe.

Od ponedeljka svi u klupe?

Iako škole još uvek nemaju zvaničnu informaciju po kom modelu će se krenuti u ponedeljak, predsednik SRPS-a Slobodan Brajković kaže da je nakon sastanka u Ministarstvu posvete doneta odluka da će đaci svih uzrasta posle raspusta u đačke klupe.

– Bili smo pre neki dan na sastanku u Ministrarstvu prosvete, i oni su na osnovu praćenja trenutne epidemiološke situacije zaključili da za onlajn nastavom nema potrebe, tako da će od ponedeljka đaci svih uzrasta ponovo u školske klupe – rekao je za „Blic“ Slobodan Brajković.

On je dodao da sve manje zaražene dece, i da je situacija prilično dobra. Kako kaže važno da se đaci što pre vrate u klupe jer je to najefikaniji način usvajanja znanja.

– Vidi se i po brojkama da se smanjuje broj zaraženih, i mogu da vam kažem da ih najmanje ima po školama. Jako je važno da se đaci vrate u klupe jer ipak nšta nemože zameniti tradicionalni način, i praćenje nastave uživo – kaže naš sagovornik.

Ipak, ovu potvrdu nimo uspeli da dobjemo iz Ministarstva prosvete. Na upućeno pitanje, dobili smo odgovor da će konačna odluka biti poznata u petak.

– Tim za škole, kao i do sada, prati situaciju i na osnovu toga doneće odluku o modelu nastave za narednu nedelju. Odluka će biti saopštena u petak, 18. februara – saopštili su iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Škole i roditelji u neznanju do petka

Sudeći prema trenutnoj epidemiološkoj slici, koja ukazuje da za onlajn nastovom sasvim verovatno više nema potrebe, škole i roditelji i dalje nemaju nikakve informacije i neće ih kažu znati do petka.

– Nemamo nikakve informacije za sada kako će se krenuti od ponedeljka. Siguran sam da će nam to saopštiti kako i do sada u četvrtak a mi onda to prosledimo roditeljima u petak – kaže za „Blic“ direktor O.Š. Nikola Tesla Dragoljub Gačić.

Isti odgovor dao nam je i direktor O.Š. „Karađorđe“ Milan Žegarac, koji kaže da se za sada ništa ne zna i da čekaju zvanične informacije iz Ministarstva.

Zašto se čeka zadnji čas da se odluka saopšti školama i roditeljima nije poznato, ali je prema rečima Radmile Dodić nepravedno jer se ostavlja jako malo vremena nastavnicima a i roditeljima da se pripreme.

– Na žalost, te informacije prvo dođu iz novina pa tek onda iz Ministarstva. Zašto je to tako, i zašto oni čekaju poslednji momenat da to saopšte ne znam, ali nije pravedno zbog organizacije nastave za proesore a i za roditelje. Ali obično Tim za šole zaseda u četvrtak i tek u petak se znaju donete odluke. Tako da se to sigurno neće znati pre petka – kaže za „Blic“ profesor Engleskog jezika u penziji i predsednica počasnog Foruma beogradskih osnovnih škola Radmila Dodić.

Profesorka Dodić napominje da ovo odlagaje da se odluka donese izaziva nepotrebnu tenziju među nastavnicima i nezadovoljstvo roditelja koji moraju da čekaju do vikenda da bi znali koji model će Tim za škole usvojiti. Ona takođe ističe i misteriju u vezi takozvanog Tima za škole, čiji su članovi kako kaže svima nepoznati.

Nastava bila redovna i sa 8.000 zaraženih

Činjnica je da su od septembra pa sve do zimskog raspusta koji još traje, školarci od 5 do 8 razreda uvek išli normalno. Na kombinovanoj nastavi nisu bili čak ni kada smo imali više od 8.000 zaraženih na dan, izuzev u nekim lokalnim samoupravama gde se samo na kratko taj model primenjivao.

Iako je odluka o produženju zimskog raspusta prema mišljenju stručnjaka bila najbolje rešenje u tom trenutku da se spreči širenje virusa u školama među učenicima i nastavnicima, zbog trenutno naglog smanjivanja inficiranih procena je da je dodatni raspust bio apsolutno nepotreban.

Ipak, sa ovim se neće složiti inficirani učenici a osebno nastavnici, kojima je tokom mini raspusta taman prošao karantin od sedam dana, pa će tako od ponedeljka svi u potpunom sastavu započeti novo polugodište, osim ako u međuvremenu ne dođe do novih zaražavanja.

Moguć semaforski model

Gledajući ukupne brojke, već je jasno da se ovaj talas korone polako smiruje i da je sve manje zaraženih na dnevnom nivou, Međutim, imajući u vidu da ove brojke nisu jednake u svim gradovima, pa je stoga vrlo moguće da neke škole pređu na semaforski model, a da će samo škole u nekim gradovima ići kombinovano. To se pre svega odnosi na srednjoškolce.

Predsednik SRPS-a Slobodan Brajković kaže da iako je za sada izvesno da će svi školarci nakon zimskog raspusta krenuti po uobičajenom modelu, ostaj mogućnost da ukoliko se epidemiološka situacija promeni, i brojke ponovo krenu da rastu, primenjivaće se semaforski model nastave.

– Ako bude neko veće zaražavanje i broj inficiranih u školi ponovo krene da raste, primenjivaće se semaforski model nastave. Za sada imajući u vidu situaciju koja se normalizuje, to se neće desiti. Za sada je odluka da svi kreću u školske klupe – kaže Brajković.

Važno je da se situacija normalizuje što pre

Kolika je važnost da se đaci što pre vrate u školske klupe i nastave sa najproduktivnijim za modelom učenja, uživo i u učionici, konstantno su objašnjavali i nastavnici i stručnjaci. Upozorenje nije bilo bez razloga, imajući u vidu sve lošije rezultate koje deca pokazuju na testovima za proveru znanja.

I baš zbog toga, produženje ziimskog raspusta nije oduševilo većinu roditelja pa ni profesora. Iako je naveno da produžena nedelja neće biti izgubljena i da će je đaci nadoknaditi na kraju polugodišta, člinjenica je da situacija treba da se nastava normalizuje što pre. Ovo je posebno važno jer za osnovce sledi prolećni od 12 dana, a za srednjoškolce osam dana. S obzirom da đaci imaju više neradnih nego radnih dana ostaje upitno da li će tako išta naučiti?

– Prema informacijama koje dobijam od bivših kolega, trenutno nije lako ni nastavnicima ni đacima. Nastavnicima je svakako lakše da rade u manjim grupama ali za đake je najbolje da idu u školu. Jer činjenica je da učenici nikada manje nisu znali i onaj ko nema podršku kod kuće neće uspeti da savlada gradivo. Ostaće polupismen – kaže profesorka u penziji Radmila Dodić.

Ona kaže da iz sopstvenog iskustva vidi koliko je neophodno raditi sa decom kući jer je i sama potpuno posvećena svojim unucima kako bi savladali gradivo koje će im sutra neko tražiti. Naša sagovornica kaže da gradivo u školi nije nimalo naivno, a da je sam način prosleđivanja domaćih zadataka izuzetno neadekvatan, pa je sasvim neizbežno da će na onlajn nastavi deca malo da nauče.

Izvor: Blic

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Od učenika Valjevske gimnazije traženo da pišu afirmativno o kopanju litijuma

Učenici su se pobunili rekavši da ne žele da u školi pišu o temi koja je politička, da se protive da o toj temi pišu isključivo afirmativno i da nijedan argument kojim se pravda kopanje litijuma ne smatraju validnim.

7 saveta kako da budete bezbedni na krstarenju

Krstarenja su veoma popularan oblik odmora, bilo da putujete...

Istorija Bambijevog Plazma keksa

Plazma keks je već decenijama omiljen kod nas, sve generacije uživaju u njemu, a ovaj legendarni proizvod je postao pravi mit. Koja je njegova tajna i kako je nastao?

Na troje dece idu dve dodatne godine staža – potrebno je samo podneti zahtev

Pravo na poseban staž, nešto manji, imaće i majke koje su rodile jedno ili dvoje dece. Evo i gde možete da se prijavite i šta vam je potrebno da ostvarite ove benificije

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img