U poslednjih pet godina u Nemačkoj je zavladao novi trend, piše Gardijen. Bezbednosni kriterijumi se spuštaju kako bi se u dečija igrališta uvelo više „opasnih“ elemenata i time deca naučila da se nose sa rizikom i poboljšaju svoje sposobnosti snalaženja u izazovnim situacijama.
„Igrališta su oaze slobodnog pokreta unutar opasnog okruženja punog saobraćaja,“ kaže profesor Rolf Švarc sa Pedagoškog fakulteta Karlsruhe, koji radi kao savetnik dizajnerima igrališta. „Ako želimo da deca budu spremna na rizike, moramo im dozvoliti da se sa njima susretnu.“
Čak se i osiguravajuće kuće slažu. Studija iz 2004. godine pokazala je da deca, koja su u ranom uzrastu razvila motorne veštine na igralištu, kasnije ređe doživljavaju nezgode. Zbog toga je krovno udruženje osiguravajućih kuća Nemačke prošle godine pozvalo da se pravi više igrališta koja deci pružaju priliku da razviju veštine nošenja sa rizicima.
„Naši dizajneri su prethodnih godina značajno povećali visinu tornjeva za penjanje,“ kaže David Keler, suvlasnik kompanije Berliner Seilfabrik, koja od 1970. godine pravi elemetne za ugrališta od užadi. „Deca se možda osećaju nesigurno kada se prvi put penju na naše mrežaste konstrukcije, ali to je upravo ono što ih čini bezbednijim. Kada se osećate nesigurno, onda ste naročito oprezni.“
Vrtoglavo visoki tornjevi za penjanje koji niču po Nemačkoj, možda će uskoro osvanuti i na igralištima u Velikoj Britaniji i SAD. Međunarodna organizacija za standardizaciju preispituje dosadašnje standarde za sportsku i rekreativnu opremu, što će u budućnosti možda dati dizajnerima više slobode da kreiraju igrališta koja deci pružaju više izazova i prilika da razviju svoje veštine.
„Primećujemo da se polako menja stav prema bezbednosti,“ kaže Dejvid Bel, profesor menadžmenta rizika sa Univerziteta Midlseks. „Shvatili smo da su igrališta postala suviše bezbedna i da grešimo što na njih gledamo samo kao na potencijalnu opasnost,“ zaključuje on.
Izvor: Detinjarije.com
“Ne trči pašćeš” stvara decu koja srljaju u opasne vratolomije
Deca kojoj nije bilo dozvoljeno da padnu, oznoje se, oderu kožu, ubodu se na trn, iskuse malo “zdravog” bola, ne mogu da stvore sliku o tome šta je realnost.
Naučno objašnjenje: Zašto je važno da pustite decu da žive „opasno”
Moj sin se sam penje na vrh penjalice u parkiću. Zatim prebaci nogu, jednu po jednu, i spusti se s druge strane. Ne znam koliko se puta desilo da mi neka mama/baka priđe i kaže: „Vaš sin se popeo na vrh penjalice. Pazite da ne padne.” Dešava se to i…