Nezavisne majke Islanda

Životi samohranih majki Islanda tema su serije fotografija kanađanke Eni Ling. Već šest godina Island je na prvom mestu rang liste zemalja po jednakosti polova, prema mišljenju Svetskg ekonomskog foruma. Islandske majke mnogo manje su opterećene društvenim pritiskom da budu savršene i zadužene za sve. Takođe, podrška društva roditeljima je veoma snažna. Roditelji među sobom […]

Životi samohranih majki Islanda tema su serije fotografija kanađanke Eni Ling.

Već šest godina Island je na prvom mestu rang liste zemalja po jednakosti polova, prema mišljenju Svetskg ekonomskog foruma.

Islandske majke mnogo manje su opterećene društvenim pritiskom da budu savršene i zadužene za sve. Takođe, podrška društva roditeljima je veoma snažna. Roditelji među sobom mogu da raspodele devet meseci plaćenog porodiljskog odsustva, vrtići su pristupačni, postoji široka rodbinska mreža na koju se može osloniti u brizi o deci. Deca Islanda ne odrastaju pod stalnim nadzorom, već sama odlaze u školu i igraju se napolju.

- Advertisement -

Gotovo sve majke na Islandu su zaposlene, a čak dve trećine dece rađa se van braka, budući da seksualni moral nije tako strog kao u drugim kulturama.

Životi samohranih majki Islanda tema su serije fotografija kanađanke Eni Ling. Ona je provela neko vreme posmatrajući i fotografišući šest majki iz Rejkjavika i sa severa zemlje, a svoje radove zatim je predstavila na izložbi „Nezavisne majke“, otvorenoj na stogodišnjicu nastanka islandskog pokreta safražetkinja.

Dve od fotografisanih majki imaju po petoro dece sa tri različita partnera, a jedna podiže dva autistična deteta. „Ovim ženama niko ne sudi, i zbog toga što su prihvaćene, mnogo lakše žive.“

Međutim, postoji i naličje ženskog položaja na Islandu. Nasilje prema ženama je rašireno, kao i seksualno zlostavljanje, a razlike u platama između polova među najvećim su u Evropi

Da život samohranih majki uopšte nije lak pokazuju i fotografije Eni Ling. Budući da mnogo rade, brinući o deci i svojim ostarelim roditeljima, istovremeno pokušavajući da se ostvare i na ljubavnom planu, iscrpljenost se često čita sa njihovih lica, kako otkrivaju i ove slike iz života nezavisnih majki Islanda:

   
zene na islandu Jena živi u malom gradu na severu Islanda sa petoro dece.  Jenina starija ćerka, od prvog partnera, živi i radi u Rejkjaviku, ali su i dalje vrlo bliske. „Najbolje smo prijateljice i sve govorimo jedna drugoj“. Siglufjordur, Island

 

- Advertisement -

zene na islandu Jena je pedagog i umetnica. Podigla je petoro dece dok je njen bivši muž radio. Sada kaže da naviše voli da bude sama. Akurejri, Island

 

zene na islandu Hlif ima 27 godina i dvoje autistične dece. Želi da završi studije psihologije. Za oca svoje dece bila je verena ali se nikada nisu venćali. On živi blizu, pa deca svaku drugu nedelju provode kod dece. Rejkjavik, Island.

 

zene na islandu (7)Hildur je majka jednoipogodišnjeg dečaka. Živi u Rejkjaviku i radi kao nastavnica španskog jezika. Posle dve godine zajedničkog života sa ocem njenog sina, rastavili su se. Rejkjavik. Island.

 

- Advertisement -

majke islandFeni iam dva odrasla sina koje je sama podigla. Prvog muža, sa kojim ima starijeg sina, napustila je, dok je njen drugi partner umro pre deset godina. Pošto je živela i u SAD, Feni kaže da je na Islandu mnogo lakše kada u braku ili vezi ne ide. Olafsfjordur, Island

 

island zene

Katrin je vaspitačica u vrtuću i majka dece od sedam i četiri godine i pokušava da nastavi sa školovanjem. Sa ocem starijeg deteta živela je vanbračno šest godina.Rejkjavik, Island.

Izvor: The New Yorker

spot_img

Najnovije

Istina o Labubu, naizgled običnoj igrački: Svi se pitaju zašto je svet poludeo za plišanim privescima

Standardna figura (privezak) može da košta oko 7.000 dinara, dok unikatni, kolekcionarski ili limitirani primerci dostižu dvostruko ili trostruko višu cenu.

Nacionalno telo za akreditacije: Dozvoljeno polaganje ispita, nastave, odbrane završnih radova u uslovima blokade

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova – završnih, master i doktorskih disertacija.

„Koliko rade, velika im je plata“, „Da nešto vrede, ne bi radili u školi“, „Ko neće da radi, knjižicu, pa napolje“…

Kada sledeći put napišete komentar i iskalite svoj bes na nastavnicima, razmislite da li gađate u srce problema. Jer taj problem je toliko veliki da smo svi postali deo njega.

Da li bi deci trebalo POTPUNO zabraniti društvene mreže?

Neki donosioci politika u Evropskoj uniji i tehnološki lideri sve više podržavaju jedan predlog: potpuno zabraniti deci ispod određenog uzrasta da koriste društvene mreže.

Obrazovanje bez barijera: Nastavak podrške resursnim centrima širom Srbije

Udružene snage za unapređenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img