Ako ste žena, nemojte brzo da donosite zaključke da vas je vaše telo izneverilo – postoje mnogi faktori kao što su kvalitet sperme, kvalitet jajnih ćelija, hormonska neravnoteža, pa čak i način života koji je mnogo zahtevniji nego u vreme vaših roditelja.

Foto: Freepik
Ako ste žena, ne žurite sa zaključkom da vas je telo izneverilo – postoje mnogi drugi faktori, kao što su kvalitet sperme, starost, kvalitet jajnih ćelija, hormonska neravnoteža, pa čak i način života koji sada mnogo više utiče na plodnost nego u vreme vaših roditelja.
Za mnoge parove realnost je bolna; oni stalno pokušavaju, ali rad ne daje nikakve rezultate. Prema nedavnim istraživanjima, 1 od 6 parova se suočava sa neplodnošću, a očekuje seda će ta brojka rasti u bliskoj budućnosti.
Žene često krive sebe za neplodnost, ali to nije njihova krivica. Često čujemo objašnjenje da se plodnost smanjuje tokom godina, a današnje žene odlažu rođenje deteta.
Istina je da se kvalitet i količina jajnih ćelija smanjuje u kasnijim godinama, ali to je samo deo složene slagalice.
Ako ste žena, nemojte brzo da donosite zaključke da vas je vaše telo izneverilo – postoje mnogi faktori kao što su kvalitet sperme, kvalitet jajnih ćelija, hormonska neravnoteža, pa čak i način života koji je mnogo zahtevniji nego u vreme vaših roditelja.
Mnogi od ovih faktora nisu pod našom kontrolom, ali znajući da ovi aspekti utiču na vašu plodnost pomoći će vam da se oslobodite tereta koji nosite.
Kvalitet i količina sperme drastično opada
U jednoj od trećine slučajeva, muška neplodnost je koren problema. U stvari, to je glavni razlog zbog kojeg mnogi parovi ne mogu imati drugo dete – mnogi partneri žive u iluziji da je kod njih sve u redu, ako su jednom uspeli.
Međutim, reproduktivni status nije statičan. Ona se menja u skladu sa životnim navikama, stresom i ishranom. Pored toga, broj spermatozoida kod muškaraca je mnogo manji nego ranije.
Verovali ili ne, prema kriterijumima koji su važili pre dve generacije, svi moderni muškarci se smatraju neplodnima. Ovo je postalo ozbiljan problem – 1940 godine, prosečan muškarac je imao 113 miliona spermatozoida po mililitru sperme; 1990. taj broj je pao na 66 miliona, a danas je samo 20 miliona.
Razlog za ovaj pad, kako kažu stručnjaci, su toksini prisutni u okolini, gojaznost i loša fizička aktivnost.
Stalno smo umorni i pod stresom
Nema sumnje da čovek nikada nije živeo užurbaniji život. To donosi svoje posledice, a među njima je i neplodnost. Kada je vaše telo pod stresom, zapravo imate niži progesteron; stres je odgovoran za izlučivanje kortizola, koji uzima primat polnim hormonima.
Hronični stres je takođe uzrok problema sa štitnom žlezdom, koja direktno utiče na plodnost.
Što se tiče nedostatka sna, izlaganje plavom svetlu sa vašeg mobilnog telefona, tableta, televizora i računara u večernjim satima potpuno narušava bioritam, i može odložiti ili čak zaustaviti ovulaciju.
Izloženi smo toksinama više nego ikad
Ovo je problem koji nije postojao pre nekoliko generacija. Izlaganje toksinima u vazduhu, zemljištu, hrani i vodi može izazvati razne hronične bolesti, a neplodnost nije isključena. Autoimune bolesti su u porastu, a time i neuspešni pokušaji začeća.
Budući da je spektar toksina kojima smo izloženi svakog dan ogroman, štaviše beskonačan, teško je utvrditi šta uzrokuje neplodnost.
Sredstva za čišćenje, herbicidi i razne druge hemikalije dokazano izazivaju promene u menstrualnom ciklusu, povećavaju rizik od endometrioze i smanjuju broj spermatozoida kod muškaraca.
Fizička aktivnost je svedena na minimum
Naš “moderni” način života i rada ograničava naš prirodni pokret, a najveća žrtva je opet plodnost. Gojaznost polako postaje epidemija, a žene sa prekomernom težinom imaju više estrogena zbog masnog tkiva, što dovodi do nepravilnog menstrualnog ciklusa.
Ne postoji način da se zaštitite od takozvanih “blagiodeti” savremenog sveta. Da, u mnogim oblastima život je olakšan, ali da li je cena koju plaćamo previsoka?
Izvor: Ringeraja
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Odlučila je da rodi dete, iako je znala da ono neće moći da živi
Ona je uspela u jednoj minuti da shvati da će njeno dete umreti, ali i da oseti potrebu da drugoj deci pomogne. To je bilo nešto najjače što sam ikada...
Nema komentara.