Primedbe stručnih društava, ali i šire javnosti su da je Ministarstvo prosvete radilo samoinicijativno, polazeći od parametara težine školske torbe i cene, ali to nisu parametri kvaliteta udžbenika.

Predlog novog plana udžbenika najverovatnije će biti vraćen na doradu Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, jer predstavnici stručnih društava imaju mnogo primedbi na taj dokument, izjavio je za Danas Aleksandar Lipkovski, predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta (NPS), uoči današnje sednice na kojoj će se raspravljati o ovom dokumentu.
– Primedbe se uglavnom svode na dve stvari: jedno je izostavljanje radnih svezaka koje su po mišljenju stručnih društava neophodne u nastavi u osnovnoj školi, a druga se tiče preporučenog obima udžbenika. Opšte mišljenje je da je predloženi obim udžbenika urađen na neodgovarajući način i da ćemo prihvatiti to ograničenje samo koliko zakon to propisuje. U zakonu, naime, piše da obim koji je dat u planu udžbenika nije obavezujući već samo preporučen, ali to jeste mera pritiska na pisce udžbenika i izdavače. Ograničavanje obima udžbenika nije u redu, ali pošto je to zakonski regulisano, smatram da treba biti fleksibilan i dati nekakav raspon. U odnosu na obim odobrenih udžbenika, preporučeni je na donjoj granici – kaže Lipkovski.
Na komentar novinara Danasa da su knjige, posebno za niže razrede osnovne škole, neopravdano obimne, te da često liče na slikovnice, jer je teksta malo, ali se zato preteruje sa slikama i ilustracijama, što u krajnjoj liniji utiče i na cenu, Lipkovski kaže da je i sam to primetio. Ipak, smatra da je cela priča o ograničavanju obima udžbenika “tehnički loše postavljena”, ukazujući da se on može smanjiti i izbacivanjem ilustracija, smanjenjem belina ili veličine slova, ali da sve to nije dobar način da se dođe do kvalitetnijeg udžbenika.
Pre 30 godina, đačke torbe su bile lakše, ali je znanje bilo veće
Upitan da li će NPS takvim stavom doći u sukob sa Ministarstvom prosvete, koje je inicijator ograničavanja obima školskih knjiga, Lipkovski odgovara da “očigledno stručna javnost misli drugačije” i da “bez dogovora sa onima koji knjige pišu ne može biti dobrog rezultata”.
– Primedbe stručnih društava, ali i šire javnosti su da je Ministarstvo prosvete radilo samoinicijativno, polazeći od parametara težine školske torbe i cene, ali to nisu parametri kvaliteta udžbenika. Problem teške školske torbe može da bude rešen drugačijom organizacijom nastave ili tako da deca ne moraju svaki dan da nose sve knjige u školu – ističe Lipkovski.
Članovi NPS na današnjoj sednici trebalo bi da se izjasne i o predlogu novih standarda kvaliteta udžbenika. Predlog koji će se naći pred NPS-om je dorađen u odnosu na prethodnu verziju, ali nije u potpunosti promenjen, što je jedan od zahteva koji se čuo na sednici Saveta 19. januara.
Bez radnih svezaka
Predlog novog plana udžbenika, koji su i pre nego što je zvanično upućen NPS-u, kritikovali izdavači i predstavnici nekih stručnih društava nastavnika i Saveza učitelja Srbije, predviđa izbacivanje radnih svezaka iz mnogih predmeta. Tako je, recimo, predloženo ukidanje radnih svezaka za srpski i strane jezike u prvom i drugom razredu osnovne škole, dok je za matematiku predviđen samo udžbenik u sva četiri razreda. Radnih svezaka i nastavnih listova nema ni u srpskom jeziku u višim razredima osnovne škole, kao ni za biologiju, geografiju i istoriju.
V. Andrić
Izvor: Danas
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Testiranje predškolaca za upis u prvi razred
Svakog aprila u svim osnovnim školama u Srbiji počinje testiranje dece za upis u prvi razred, koje teče do kraja maja a ponekad i juna. To je vreme velikog uzbuđenja...
Odlučeno: Produžen raspust svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji zbog gripa
Preporuka Ministarstva zdravlja da se zbog virusa gripa raspust produži za nedelju dana usvojena je danas na sednici Vlade, te će sve osnovne i srednje škole u Srbiji početi sa...
Produženje raspusta? Ministarstvo zdravlja preporučuje da se đaci još ne vraćaju u škole zbog gripa
Ministarstvo zdravlja zbog epidemije gripa dalo je preporuku za produženje raspusta, saznaje "Blic". Đački raspust prema prvobitnom planu trebalo bi da traje do 18. februara, a da li će početak...
Olakšan upis u školu budućih prvaka
Autor: Dragana Jokić-Stamenković Upis prvaka koji bi u školske klupe trebalo da sednu od 1. septembra biće znatno olakšan, jer će škole same početi da pribavljaju njihove izvode iz matičnih knjiga...
Na stranu sto nam je skolski sistem zaostao i nakaradan, ali zasto na sve to jos i izbacivati radne sveske? Mozda je predlog sasvim na mestu, ali ja ne vidim logiku.
Izbacivanje radnih svezaka se ne sme dozvoliti jer su udzbenici cesto nedovoljni, a neki nazalost neupotrebljivi u praksi. To je toliko losa ideja da ni po koju cenu ne sme proci jer ce nam skroz unazaditi nastavu i rad nas ucitelja sa djacima. Postoje izdavaci koji se samo bave tim sveskama i zbirkama i daju kvalitetnu literaturu. Nije to nesto sto je visak u radu i ako sve to ukinemo onda je to bukvalno katastrofa!