Naučnici su otkrili način kako bi već po rođenju moglo da se otkrije da li postoji verovatnoća da se kod deteta kasnije u životu razvije dijabetes.

Dijabetes tipa 1 može se klasifikovati kao stanje u kojem imuni sistrem napada sopstveno tkivo i organe, pa tako kod ove bolesti dolazi do uništavanja ćelija za proizvodnju insulina koje se nalaze u gušterači.
Dijabetes tipa 1 često se javlja iznenada, a simptomi po kojem se, osim merenjem šećera u krvi, može prepoznati su: znatno povećana žeđ, prekomerno mokrenje, hronični umor i gubitak telesne težine.
Istraživači Centra za regenerativne terapije u nemačkom gradu Drezdenu došli su do zanimljivog otkrića koje može pomoći u razumevanju i otkrivanju verovatnoće oboljevanja kasnije u životu – već kod beba.
U svom radu, koji su objavili u časopisu Science Translational Medicine, naučnici su opisali rezultate studije koja je duže vreme pratila decu koja su bila u povećanom riziku od dijabetesa zbog genetskog faktora. Naime, prethodna istraživanja pokazala su da se autoantitela javljaju kod dece pre nego što se pojave simptomi dijabetesa.
Ovim istraživanjem naučnici su otkrili da kad su T-ćelije (T- limfociti) kod beba kojih se kasnije razvije dijabetes došle u kontakt s antigenom, neke su se T-ćelije aktivirale, što upućuje da su na putu da postanu autoreaktivne. To bi značilo da bi moglo biti moguće testirati svu decu za verovatnoću od razvoja dijabetesa jednostavnim izlaganjem uzorka krvi na antigen kako bi se videlo da li se aktiviraju njihove T-ćelije.
Izvor: 24sata.hr/ Yumama
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Nema komentara.