Naučnici su otkrili način kako bi već po rođenju moglo da se otkrije da li postoji verovatnoća da se kod deteta kasnije u životu razvije dijabetes.

Dijabetes tipa 1 može se klasifikovati kao stanje u kojem imuni sistrem napada sopstveno tkivo i organe, pa tako kod ove bolesti dolazi do uništavanja ćelija za proizvodnju insulina koje se nalaze u gušterači.
Dijabetes tipa 1 često se javlja iznenada, a simptomi po kojem se, osim merenjem šećera u krvi, može prepoznati su: znatno povećana žeđ, prekomerno mokrenje, hronični umor i gubitak telesne težine.
Istraživači Centra za regenerativne terapije u nemačkom gradu Drezdenu došli su do zanimljivog otkrića koje može pomoći u razumevanju i otkrivanju verovatnoće oboljevanja kasnije u životu – već kod beba.
U svom radu, koji su objavili u časopisu Science Translational Medicine, naučnici su opisali rezultate studije koja je duže vreme pratila decu koja su bila u povećanom riziku od dijabetesa zbog genetskog faktora. Naime, prethodna istraživanja pokazala su da se autoantitela javljaju kod dece pre nego što se pojave simptomi dijabetesa.
Ovim istraživanjem naučnici su otkrili da kad su T-ćelije (T- limfociti) kod beba kojih se kasnije razvije dijabetes došle u kontakt s antigenom, neke su se T-ćelije aktivirale, što upućuje da su na putu da postanu autoreaktivne. To bi značilo da bi moglo biti moguće testirati svu decu za verovatnoću od razvoja dijabetesa jednostavnim izlaganjem uzorka krvi na antigen kako bi se videlo da li se aktiviraju njihove T-ćelije.
Izvor: 24sata.hr/ Yumama
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Bakterije u nosu: Da li ih i kako lečiti?
Da li žuto-zeleni sekret iz nosa zahteva antibiotsku terapiju? Bistar sekret – nije potrebna terapija! To je ispravan stav. Žućkast – potreban je antibiotik. To je ZABLUDA! Kada dete nema...
Evo zašto nikako ne biste smeli da pustite decu da spavaju sa upaljenim svetlom
Nova naučna studija pokazuje da deca koja noću spavaju pored jakog svetla imaju smanjenu proizvodnju melatonina koji je jako bitan za organizam koji se razvija. Smanjena proizvodnja melatonina izaziva poremećaje u bioritmu organizma. U...
Epidemija malih boginja jenjava, sve više vakcinisane dece
Epidemija malih boginja u Srbiji jenjava, a kako će dalje biti zavisi od obuhvata dece predškolskog uzrasta vakcinacijom, kaže epidemiolog prof. Zoran Radovanović. „Jedini način da se bolest spreči je...
Lečenje infekcije mlečnih zuba
Slika mlečnih zuba koji se klimaju jer je došlo vreme da niknu stalni zubi je idealna, ali ne i uobičajena. Neretko se dešava da ih je potrebno izvaditi pre njihove...
Nema komentara.