Jaja spadaju u top 8 alergena, ali se preporuke za uvođenje jaja u ishranu odojčadi menjaju. Činjenica je da je belance alergen, a ne žumance, kako se smatralo. Priredila: Ana Velimirović Većina pedijatara ne preporučuje da se jaja uvode u redovnu ishranu odojčadi pre navršene prve godine, ali se…

Priredila: Ana Velimirović
Većina pedijatara ne preporučuje da se jaja uvode u redovnu ishranu odojčadi pre navršene prve godine, ali se takva praksa menja.
Mnoge studije se pokazale da odlaganje uvođenja jaja u ishranu odojčadi NE sprečava atopijske bolesti, pa se preporučuje da se jaja uvedu u ishranu beba od početka (za one koje nemaju porodičnu anamnezu alergijskih reakcija na hranu ili jaja).
Prema novim savetima za ishranu odojčadi objavljenim od strane kanadskog Centra za prevenciju i očuvanje zdravlja (Health Canada) preporučuje da se cela jaja (i žumance i belance) koriste kao prva hrana za bebe od 6 meseci, uzimajući u obzir dotadašnje alergije na hranu.
Šta kad je dete alergično?
Uvođenje jaja u ishranu detetu koje je alergično možda i ne zvuči baš najbolje, ali najnovije studije pokazuju da ih izlaganje ovoj namirnici može izlečiti ili, pak, umanjiti intenzitet alergijskih reakcija.
Jedna australijska studija iz 2010. je pokazala da deca kojoj su jaja uvedena u ishranu posle navršenih 12 meseci života imaju veću verovatnoću da im se razviju alergije, nego ona deca kojoj su jaja uvedena u ishranu u četvrtom ili šestom mesecu.
Strategija poznata kao „oralna imunoterapija“ uključuje postepeno uvođenje hrane koja izaziva alergijsku reakciju, kako bi se stvorio imunitet koji će tolerisati tu namirnicu sa malo ili nimalo alergijske reakcije.
Prethodne studije su pokazale da ova metoda funkcioniše kod dece koja su alergična na mleko ili kikiriki, a sada i na – jaja.
Autori studije iz dečjeg centra „Džon Hopkins“ upozoravaju da je ova metoda i dalje eksperimentalna, ali da je treba izučiti i u laboratorijama.
Tako da, roditelji, ukoliko je vaše dete dokazano alergično na jaja, ne pokušavajte ovo kod kuće!
Saveti za uvođenje jaja u ishranu bebe:
Ako vi jedete jaja, i vaša beba može da ih jede. Evo nekoliko saveta:
– Služite tvrdo kuvana jaja
– Izbegavajte dodavanje soli ili masti
– Počnite sa pasiranim jajetom; dodavanje malo vode ili mleka, ili pasiranje uz pomoć blendera može vam pomoći u pripremanju
– Počnite sa jednom kafenom kašičicom (15ml)
– Nemojte ponovo davati jaje 2 ili 3 dana, kako biste ispratili reakciju na novu hranu
Ovaj metod ne važi samo za jaja, već i namirnice kao što su meso (govedina ili živinsko meso), riba, tofu i mahunarke mogu se na ovaj način uvesti u ishranu beba, od navršenih 6 meseci.
Naravno, majčino mleko je i dalje najvažnija hrana za bebe, i dečje kašice se i dalje preporučuju kao prvi nemlečni obroci. Svojoj bebi obezbedite hranu punu gvožđa više puta na dan, kako biste bili sigurni da ga dobija u dovoljnim količinama.
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Odlučila je da rodi dete, iako je znala da ono neće moći da živi
Ona je uspela u jednoj minuti da shvati da će njeno dete umreti, ali i da oseti potrebu da drugoj deci pomogne. To je bilo nešto najjače što sam ikada...
Nema komentara.