“Novac od uplaćenih đačkih ekskurzija gotovo je nemoguće vratiti”

Nije iskorišćeno više od 600.000 ugovorenih pansiona u hotelima i odmaralištima. Na sve to treba dodati jednodnevne izlete, koje je trebalo realizovati u aprilu, maju i junu.

Do 15. marta 2020. godine, kada je proglašeno vanredno stanje zbog pandemije, u Srbiji su bila ugovorena višednevna putovanja za više od 150.000 učenika. Samim tim, nije iskorišćeno više od 600.000 ugovorenih pansiona u hotelima i odmaralištima. Na sve to treba dodati jednodnevne izlete, koje je trebalo realizovati u aprilu, maju i junu.

Ovo je juče izjavio Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA), apelujući na nadležne da dozvole organizaciju dečjih i omladinskih putovanja.

– Deca u Srbiji već putuju porodično i organizovano mimo škole, kroz razne kampove i sportske pripreme, pa bi bilo u redu, uz poštovanje svih epidemioloških mera, da se dozvoli i organizacija ekskurzija – istakao je Seničić.

– Hotelijeri i agencije koje se bave ovim vidom turizma, ne rade skoro 11 meseci i nalaze se na rubu egzistencije. Novac koji su roditelji uplatili za ekskurzije prosleđen je hotelijerima i odmaralištima, a oni su to potrošili za tekuće poslovanje i opstanak. Ako se ne krene sa realizacijom ekskurzija, biće veliki problem da se u januaru sledeće godine taj novac vrati. Gotovo nemoguće.

Kako je rečeno na konferenciji za novinare, oko 20 miliona evra je bruto vrednost ugovorenih, a nerealizovanih ekskurzija.

– Ne želimo da dovedemo u pitanje zdravlje naših putnika, ali tražimo mogućnost, da uz maksimalnu zaštitu, dođemo do realizacije putovanja – objasnio je Dragoje Zekavica, zadužen za đački turizam u JUTA.

– Preduzeli smo sve mere da se spreči širenje bolesti. Angažovan bi bio lekar kao pratilac grupe, radila bi se dezinfekcija autobusa kod ovlašćenih servisa, vozači su opremljeni svom zaštitnom opremom, a popunjenost kapaciteta vozila je maksimum 70 odsto. U objektu gde se deca odmaraju bio bi lekar 24 sata, kao i opremljena ambulanta za prvu pomoć i soba za izolaciju.

Izvor: Novosti

 

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Psihoterapeut Milivojević: Dečiji zaključci, temelj logičkog sistema

Jedna od tema kojih se dotakao tiče se usađenih obrazaca koje svi mi dobijamo tokom odrastanja u porodici i koliko ti usvojeni obrasci utiču na naše kasnije odnose i posao.

17 godina života kroz fotografije – „Majka kao kreator“

Fotograf Eni Vang napravila je projekat u kom je 17 godina fotografisala svog sina

Dete je počelo da udara druge u vrtiću. Šta je razlog i kako to da rešite

Mala deca ne mogu baš sasvim da razumeju uticaj svog ponašanja na druge. Zato je važno da mu objasnite da kada udari drugo dete, ono se ne oseća lepo..

Zašto deca imaju više očevih gena

Svaki roditelj je tehnički doprineo polovinom gena genomu dece, otprilike 60 procenata tatinih gena je ekspresivnije od maminih.

Zabrinjavajući rezultati male mature: Đaci iz 60 odsto okruga u Srbiji ispod proseka

Učenici iz čak 60 okruga u Srbiji imaju ispodprosečna postignuća na sva tri testa završnog ispita, pokazuje izveštaj o realizaciji junske male mature koji je uradio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img