Slikovnice su prve knjige kojima detetu otvaramo vrata u svet književnosti i idealne su za zajedničko čitanje deci u ranom uzrastu. Čitanje naglas razvija porodično zajedništvo tako što okuplja porodicu, što može biti odlična prilika za razgovor o mnogim važnim temama. Takođe, čitanje naglas razvija maštu i kritičko mišljenje, naročito ako je kombinovano sa postavljanjem pitanja i razgovorom o pročitanom.
Preporučujemo vam pet novih slikovnica Kreativnog centra:
Oglasi “Šumskih novina“
U ovoj knjizi čitaoce čekaju mnogi zanimljivi likovi i događaji, kao i objašnjenja nekih manje poznatih pojmova sa kojima će se deca susresti u ovim stihovima. Oglasi su, u stvari, duhovite zagonetke – stihovi sa skrivenim značenjem, za čije je otkrivanje potrebna domišljatost, a na tom putu smeh i zabava su zagarantovani. Ćopićevi stihovi protkani su mudrim, lukavim humorom, koji deca vole i s radošću otkrivaju. Junaci ove knjige su šumski stanovnici koji neprestano pokušavaju da međusobno nasamare jedni druge podmetanjem raznoraznih zamki. Vuk poziva jaganjce u novoosnovani hor, a lija je sasvim slučajno pronašla jedno guskino pero i rado bi htela da joj ga vrati. Posebnu ulogu u razumevanju stihova i otkrivanju njihovog pravog značenja imaju nenadmašne ilustracije Dušana Pavlića, koje čaroliju čitanja čine još uzbudljivijom.
Supa od svega
Ako ste u potrazi za toplim pričama o prijateljstvu, toleranciji i razumevanju pozivamo vas da zakoračite u kestenovu šumu, gde se skriva svet simpatičnog Velje Veverice i njegovih prijatelja – Đorđa Sove, Miška Medveda, mišica Dare i Mare, kao i tajanstvene „stvari“! U priči „Supa od svega“ Velja Veverica je pronašao bakin kuvar i u njemu recept za „supu od svega“. Odlučio je da je skuva sa svojim prijateljima. Svaki gost je doneo sastojak po svom izboru i ubacio ga u lonac. Ali nedostajalo je ono što svaku „supu od svega“ čini zaista posebnom. Nedostajao je tajni sastojak i družina je krenula u potragu za njim!
Veseli crteži puni simpatičnih detalja prate ove pažljivo osmišljene i zabavne priče, koje nas podsećaju na to da ljubaznost i dobrota mogu savladati strah i ljutnju.
Crvenci i Plavci
Predstavljamo vam novu slikovnicu proslavljenog autorskog tandema – Džulije Donaldson i Aksela Šeflera. Kao i u prethodnim njihovim slikovnicama („Grozon“, „Grozonovo dete“, „Zbunjeno majmunče“, „Prutko“ i „Gužva na metli“), ponovo će vas oduševiti izuzetne ilustracije, majstorska priča u stihovima, dramatičan zaplet uz obilje humora i neočekivano srećno rešenje na kraju. U priči je zastupljeno više tema koje su podjednako značajne: predrasude i važnost njihovog prevazilaženja, prihvatanje različitosti, tolerancija, i ono najvažnije – ljubav koja uvek pobeđuje. Zbog svega toga su „Crvenci i Plavci“ s pravom dobili nagradu „British Book Award 2020“ za najbolju slikovnicu za decu u Velikoj Britaniji.
Zig-Zaga i Roda Boda
Junaci ove slikovnice, zebrica Zaga i rodac Boda, razlikuju se od svojih drugara i drugarica, ali to njima nimalo ne smeta. Njih muče sasvim drugačije brige – oni sanjaju velike snove, mnogo veće od onih koje sanjaju njihovi pernati i štraftasti prijatelji. Zaga želi da konstruiše avion, kojim će leteti po svetu, a Boda pokušava da napravi leteći ćilim, na kojem će njegova porodica udobno putovati do porodičnog doma na severu. Ali u toj nameri i jedno i drugo će se suočiti sa gotovo nepremostivim preprekama. Prilikom jednog sasvim slučajnog susreta otkriće da mogu da pomognu jedno drugom i tako zajedno ostvariti svoje snove. U tom poduhvatu priskočiće im u pomoć i svi njihovi prijatelji. Jednostavnim stilom sa puno duha i lakoće autorka Marija Pavlović vodi čitaoce kroz priču koja se bavi prilično osetljivom temom i pokazuje nam, pre svega, da možemo biti različiti na mnogo načina. Slikovnica je zamišljena tako da nam sa jedne strane donosi Zaginu, a sa druge Bodinu priču, te se ova mala knjiga može okretati poput peščanog sata i čitati sa obe strane. Priču o Zig-Zagi i Rodi Bodi ilustrovao je sada već iskusni ilustrator Nemanja Ristić. Savršeno zanatsko umeće uz očiglednu ljubav i pažnju koje je poklonio malim junacima ove priče, rezultirali su dinamičnom slikovnicom savremenog likovnog izraza kojoj će se deca rado vraćati.
Tri princeze
Da li ste nekada glumili u predstavi? Jeste li bar neku predstavu pogledali? Ukoliko jeste – a posebno ako niste – slobodno zavirite u Mali vrt i otkrijte kako je protekao Pozorišni dan u jednom neobičnom vrtiću. Tri princeze je jedna od tri slikovnice iz edicije Mali vrt autorke En Truf. Osobenost Malog vrta, pored naglašenog zajedništva, ogleda se i u nesvakidašnjoj atmosferi slobode. Sloboda u Malom vrtu podrazumeva da su u njemu razlike dobrodošle. Greške se shvataju kao sastavni deo svakog napretka i, uz podršku zajednice, popravljive su. U ovom vrtiću sloboda znači i mogućnost boravka u prirodi – u bašti, s domaćim životinjama, na igralištu ili u šumici pored reke. Vrednosti ovog malog društva posebno su istaknute na ilustracijama Eveline Daneve Rajninger.
Izvor: Detinjarije.com