Novi trend: Britanci preotimaju ulice automobilima i vraćaju ih deci

Počelo je sa komšijskim ćaskanjem, a pretvorilo se u nacionalni pokret privremenog zaustavljanja saobraćaja kako bi dečija igra opet zaposela ulice.

playing out“Trebalo bi da bude normalno da se deca međusobno spontano pozivaju na igru, umesto da im sve unapred organizujemo i dogovaramo” pričala je mama iz Bristola Alis Ferguson sa svojom komšnicom Ejmi Rouz 2009. godine. I odlučile su da nešto preduzmo povodom toga. Organizovale su zatvaranje saobraćaja na tri sata jedne večeri nakon škole, kako bi deca mogla slobodno da jurcaju naokolo. “Roditelji su se setili svog detinjstva i zaključili da bi ovo trebalo da bude normalan deo naših života”. I tako se jedan dan pretvorio u čitavu kampanju pod nazivom “Napolje na igru” (Playing Out).

zatvaranje ulica zbog decije igreCilj kampanje je da se ulice u naseljima učine bezbednijim za dečiju igru i da se porodice odvoje od kompjuterskih ekrana, izađu napolje i ponovo otkriju male stvari poput šolje čaja sa komšijama ili dečije vožnje trotineta po ulici bez potrebe da ih roditelji prate u stopu.

- Advertisement -

Mada u početku nije planirano da “Napolje na igru” postane stalna praksa, bristolska gradska uprava pokrenula je pilot projekat za koji su se mogle prijaviti ulice u gradskim naseljima kako bi dobile svoj raspored zatvaranja saobraćaja na tri sata jednom nedeljno.

Danas, preko 60 bristolskih ulica uključeno je u projekat, a ideja se proširila i van ovog grada, jer je u još 30 mesta, uključujući i neka londonska predgrađa, lokalna uprava usvojila praksu zatvaranja ulica radi dečije igre. Nove ulice neprestano se prijavljuju za učešće.

bristol igra na uliciHelen Forman, koja je organizovala “Napolje na igru” u Lidsu, inspirisana primerom Bristola, kaže da postoji mnogo dobrobiti od ove akcije “deca razvijaju svest o svom susedstvu i pripremaju se za slobode koje će imati u starijem uzrastu, dok odrasli stvaraju snažniju zajednicu”.

Ketrin Kej je 2012. pokrenula ovu akciju u Vortingu: “Dok sam bila trudna maštala sam o tome kako deca uče dok su napolju i igraju se, bez roditelja koji im dahću za vratom i govore “pazi se!” Imala sam ideju kako želim da izgleda moj život sa decom, ali morala sam da se prilagodim urbanoj sredini. Kad sa ja bila mala igrali smo se napolju, a ako bi neko pao, zvali bismo pomoć. Plašim se da pustim svoju decu da rade isto, a ne želim da me bude strah.” Za Kejovu, ovaj projekat mnogo je više od prilike za igranje: “Deci više ne dajemo šansu da stvari nauče sama. Zabrinjava me nedostatak spontanog učenja. Ako radiš samo ono što te teraju, nećeš ništa zaista naučiti. Odakle ćemo naći sve te inžinjere, naučnike i umetnike? Nisu problem samo kompjuterski ekrani, već to što se deci neprestano govori “ovo ne smeš” ili “ovo moraš””

igranje na uliciKada je organizovala prvo “Napolje na igru” bila je zaprepašćena rezultatom. “Niko čak nije ni znao da toliko dece živi u našoj ulici.”

Idejni tvorac projekta, Alis Ferguson, danas zna da njen stav o potrebi slobodne igre deli većina roditelja, jer im se smučilo stalno nadziranje i organizovanje dečijih života. Nije u pitanju utopijska želja da se vrati vreme, već pokušaj da se pronađe nova ravnoteža u odnosu između ljudi i saobraćaja na ulicama, koje treba da pripadaju i jednima i drugima.

- Advertisement -

“Ono što želim jeste da postane normalno da se deca međusobno pozivaju bez najave, da jedni drugima kucaju na vrata i pitaju “Hoćeš napolje da se igraš?” Dozvolili smo da deca izgube slobode, suviše smo zaštitnički nastrojeni i vidimo samo rizike koji ih vrebaju kad su napolju, ne i one koji postoje u kući.” zaključuje ona.

decija igra na ulici

Priredila: Jovana Papan

Izvor: Guardian

spot_img

Najnovije

Kako odgajiti ljude koji priznaju greške: Saveti za roditelje

Kao roditelji, imamo dužnost da budemo taj spoljni nadzor koji pomaže našoj deci da ne izgube moralni kompas i razviju odgovoran odnos prema svojim greškama.

Zagrljaj ima najveću snagu ako je autentičan i iskren – proslavite Međunarodni dan zagrljaja

Danas je Međunarodni dan zagrljaja. Ovaj praznik ozvaničen je 21. januara 1986. godine, a o njegovoj popularnosti govori činjenica da se proslavlja širom sveta verovatno zato što smo svesni koliko nam zagrljaj utiče na kvalitet života.

Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile da izvrše vanredni nadzor, uputile pismo javnosti

Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile su da sprovedu vanredni nadzor u školama, a javnosti su uputile otvoreno pismo.

Predsednik reprezentativnog Sindikata prosvetnih radnika Srbije podneo ostavku

„Mislim da je najpoštenije od mene da podnesem ostavku, kako ne bih ugrozio za prosvetare veoma važne pregovore oko Posebnog kolektivnog ugovora“, kazao je Gligorić.

U kojim beogradskim gimnazijama sutra nema nastave?

Kako nam je rečeno u tom sindikatu, odluke o nastavku protesta donose škola pojedinačno, a u nekim gimnazijama tek sledi izjašnjavanje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img