Novi zakon nepovoljan za trudnice

Buduće mame pre otvaranja bolovanja moraće da rade 12 meseci u kontinuitetu kako bi primale punu zaradu, dok je ranije bilo dovoljno da budu u radnom odnosu tri meseca

Autor: Katarina Đorđević

Novousvojeni Zakon o zdravstvenom osiguranju stavlja trudnice u nezavidan položaj, jer će buduće mame pre otvaranja bolovanja morati da rade 12 meseci u kontinuitetu, kako bi za vreme bolovanja primale pun iznos naknade zarade. Prema važećem zakonu, bilo je dovoljno da buduće majke budu u radnom odnosu tri meseca.

Ni tu nije kraj nevoljama trudnica koje su zaposlene svega nekoliko meseci – kada budu otišle na porodiljsko odsustvo primaće samo nekoliko hiljada dinara, jer po drugom propisu, Zakonu o finansijskoj podršci porodicama sa decom, moraju da budu zaposlene 18 meseci pre odlaska na porodiljsko odsustvo da bi primale punu zaradu, upozoravaju iz inicijative „Mame su zakon”.

– Prema slovu novog zakona o zdravstvenom osiguranju, plata trudnice koja je bila zaposlena svega tri meseca izračunava se tako što se njenoj zaradi dodaje devet meseci minimalne republičke zarade i onda se taj iznos deli na 12 meseci. To u finansijskom prevodu znači da će trudnica čija je plata iznosila 30.000 dinara i koja je otvorila bolovanje tri meseca po zasnivanju radnog odnosa, mesečno dobijati 21.100 dinara do porođaja. Kada bude otišla na porođaj, dobijaće svega 5.000 dinara, jer po važećem Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom, koji je stupio na snagu 1. jula 2018. godine, trudničko bolovanje ne ulazi u obračun naknade za porodiljsko odsustvo i odsustvo sa posla radi nege deteta. Kada bi joj trudničko bolovanje ulazilo u prosek za obračun naknade zarade, primala bi 15.000 dinara – računa Tatjana Macura iz inicijative „Mame su zakon”.

Naša sagovornica ističe da ne može da se otme utisku da je namera vlade da smanji sva socijalna davanja i podseća da je Srbija potpisnica međunarodne Konvencije o zaštiti materinstva, prema kojoj porodilja ne sme da prima zaradu koja iznosi manje od dve trećine njene plate.

– Iako su našim političarima puna usta priče o natalitetu, zakoni koje donose ne govore o njihovim dobrim namerama. Novousvojeni zakon trudnice praktično primorava da rade sve do porođaja, bez obzira da li imaju normalnu ili rizičnu trudnoću – dodaje ova poslanica.

Tatjana Macura podseća da su predstavnici Inicijative „Mame su zakon” krajem februara podneli Ustavnom sudu Srbije predlog za ocenu ustavnosti Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, jer država svojim najvišim zakonodavnom aktom garantuje posebnu zaštitu trudnicama i porodiljama. S obzirom na to da je taj predlog podržao 31 narodni poslanik, Ustavni sud mora da da ocenu ustavnosti.

I poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković podnela je prošle jeseni Ustavnom sudu Srbije predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti nekoliko odredaba Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom. U Predlogu za ocenu ustavnosti, između ostalog, ukazuje se na nejednak položaj poljoprivrednica, jer za ostvarivanje naknade za porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta moraju da imaju osiguranje dve godine, a ne 18 meseci, kao porodilje osigurane po drugim osnovama.

U predlogu se navodi i da su žene sa višim primanjima neopravdano stavljene u nejednak položaj u odnosu na žene koje su do otpočinjanja porodiljskog odsustva ostvarivale manja primanja, tako što im se naknada zarade isplaćuje u manjim iznosima od visine primanja na koju su plaćale poreze i doprinose. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti tom prilikom je istekla da se nakon donošenja Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom njenoj kancelariji obratilo nekoliko stotina žena oštećenih novim zakonskim aktom.

– Uprkos činjenici da je dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja za demografiju i populacionu politiku, u decembru najavila da će se izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom pred poslanicima naći u prvom kvartalu ove godine, to se nije desilo. Nismo dobili ni rezultate analize radne grupe koju je osnovalo to ministarstvo i koja je trebalo da analizira efekte primene tog zakona – zaključuje Tatjana Macura.

Izvor: Politika

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Da li je „snus“ droga i zašto je popularan među tinejdžerima?

Nikotinske vrećice, poznate kao snus, postaju sve popularnije u Srbiji, a posebno među mlađim generacijama.

Svetski dan devojčica 2024 – Vizija devojčica za budućnost

Svetski dan devojčica obeležava se svake godine 11. oktobra sa ciljem da se podigne svest o problemima sa kojima se suočavaju devojčice širom sveta

Da li vaše dete razvija narcističko ponašanje

Da li dete ima elemente narcisoidnosti ili je to normalna razvojna faza?

Beba spava samo kada je držite: Evo šta možete da uradite

Novopečenim roditeljima suočavanje sa bebom koja neće da spava u svom krevecu može biti iscrpljujuće, posebno kada spava jedino kada je vi držite.

Kostimi za Noć veštica koje možete da napravite za 10 minuta

Bilo da volite ili ne volite Noć veštica, istina je da deca širom sveta, uključujući i našu zemlju zaista obožavaju ovaj dan. Iako odrasli uglavnom preispituju svrhu ovog dana i poreklo obeležavanja, za decu dan u kostimima zvuči sjajno.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img