Prethodne studije su ukazivale na važnost čitanja deci, ali ono što je toliko važno u ovoj studiji jeste što pokazuje da nije važan samo ukupan broj reči, već i aktivacija moždanih centara, a tu je interakcija presudna.

Novo istraživanje naučnika sa Masačusetskog insitituta za tehnologiju pokazuje da roditelji ne treba prosto da pričaju deci, već da je važno da pričaju sa njima.
“Što se roditelji više trude da decu uključe u razgovor, to je jači odgovor mozga i razvoj jezičkih oblasti,” kaže kognitivni neuronaučnik Džon Gabrijeli.
Skeniranje mozga deci uzrasta od 4 do 6 godina prilikom čitanja jednostavnih priča pokazalo je dublje i prisnije jezičko angažovanje. Deca iz bogatijih i obazovanijih porodica tokom prve tri godine života čuće i do 30 miliona reči više nego deca iz siromašnih porodica.
Pokazuje se, međutim, da nije samo broj reči ono što je presudno, već broj interakcija. Naučnici su tokom dva puna dana beležili sve o čemu su pričali roditelji i njihova deca, upoređujući broj razmena reči između njih. Deca koja su se više angažovala u razmeni reči sa roditeljima bila su daleko snažnije stimulisana da razvijaju jezičke sposobnosti.
Prethodne studije su ukazivale na važnost čitanja deci, ali ono što je toliko važno u ovoj studiji jeste što pokazuje da nije važan samo ukupan broj reči, već i aktivacija moždanih centara, a tu je interakcija presudna.
Deci je važno pričati od samog rođenja, ali jezik nisu samo reči, već je to odnos. Bez međusobne razmene, reči nemaju smisao za dete.
Pasivno gledanje u ekran ne donosi interakciju i razvoj jezikčkih veština, već to čini samo živa razmena reči između roditelja i dece, poruka je naučnika.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Psiholog Nevena Lovrinčević: Batalite IQ deteta već ga pošaljite napolje da se igra
Roditeljstvo je misija. Put prepun dilema, nesigurnosti, prepreka, uspona i padova, a sve s jednim ciljem – da odgajite dobre,...
Zašto roditelji koji svu pažnju usmeravaju na decu, podižu anksiozne i depresivne jedinke
Premalo pažnje nikako nije dobro. Previše pažnje ponekad može biti još gore. Poznajem ne mali broj roditelja koji izgovaraju rečenice tipa: „Živim za svoju decu. Moja deca su mi jedino...
Zbog toga što se bojimo rođene dece porašće u samožive, nestrpljive i bezobrazne odrasle osobe
Britanska dadilja i autorka knjige “Budi smiren roditelj”, Ema Džener, iza sebe ima 20 godina profesionalnog isustva, koja je stekla radom na dva kontinenta. Ema ozbiljno strahuje zbog načina na...
Zoran Milivojević za „Politiku”: Dete je otac roditelja
Pomalo zbunjujući naslov je zapravo parafraza poznate rečenice Sigmunda Frojda: Dete je otac čoveka. Pomalo zbunjujući naslov je zapravo parafraza poznate rečenice Sigmunda Frojda: Dete je otac čoveka. U toj...
Nema komentara.