Priprema za putovanje kada je u pitanju odmor sa porodicom često predstavlja malo veći zadatak – i podrazumeva niz različitih spisaka “šta se ne sme zaboraviti”. Pored ličnog prtljaga za svakog člana porodice, na putovanje nemojte kretati pre nego što vaša obavezna putna apoteka ne bude spakovana.
Pročitajte i: Putovanja sa decom u sedam lekcija
Šta je to bez čega ne smete krenuti na put?
Obavezna putna apoteka za celu porodicu
Pre svega – to su lekovi koji su deo vaše redovne terapije. Ovo je veoma važno ukoliko neko u porodici ima neku hroničnu bolest pa je redovna terapija neophodna. Potrudite se da pred polazak na put obezbedite dovoljnu količinu tih lekova koji će pokriti sve dane odsustva od kuće.
Sledeća stavka u putnoj apoteci svakako su antipiretici – odnosno lekovi za spuštanje temperature. Važno je da proverite da li imate antipiretike koji su namenjeni za odrasle, odnosno decu – kako biste imali odgovarajuće doze za svakog člana ukoliko zatreba.
Tablete ili sprej za dezinfekciju usta i grla mogu biti odlična prva pomoć pri peckanju i bolu u grlu i kašlja, pogotovo ako u porodici imate onih koji su skloni ovakvim tegobama.
Prva pomoć – deo putne apoteke koji podrazumeva hanzaplaste, preparat na bazi alkohola ili hidrogena kojima ćete dezinfikovati mesto povrede ukoliko je potrebno, zavoj, povidon jod…
Za letovanja sa porodicom posebno je važno da u putnoj apoteci imate preparate za zaštitu kože od sunca, kreme ili ulja koja imaju adekvatan zaštitni faktor (obratite pažnju da to bude viši faktor koji će koristiti deca jer je njihova koža znatno osetljivija).
Antibiotske kreme i kreme za smirivanje upala biće od velike koristi pogotovo za upale na koži nastale od prekomernog izlaganja suncu. Takođe, kreme za tretiranje ujeda komaraca i drugih insekata, kao i antihistaminici – deo su putne apoteke koji se ne sme izostaviti.
Higijenski deo putne apoteke se sastoji od vlažnih i papirnih maramica, sredstava za dezinfekciju…
Deo putne apoteke za decu
Poseban deo putne apoteke čine lekovi i medikamenti namenjeni deci – bez kojih ne bi trebalo da krećete na put.
Lekovi protiv mučnine u vožnji – problem sa kojim se susreće veliki broj dece, te je najbolje da uvek, uz savete pedijatra, sa sobom u dužim vožnjama, imate neki od lekova protiv mučnine koji je prilagođen uzrastu i zdravstvenom stanju deteta. Preporuka je da se ovi lekovi popiju 30-45 minuta pre polaska na put kako bi zaista delovali.
Probiotici – još jedan od nezaobilaznih medikamenata kada krećete na put sa porodicom. Promena mesta, hrane, klime, vode mogu dovesti do mučnina i povraćanja, te dijareje pre svega kod dece koja su osetljivija na promene, pa će probiotik pomoći da se ublaže ili pak spreče ovi problemi.
Toplomer je svakako nezaobilazan kada se kreće na put sa decom.
Izvor: Detinjarije.com