Neki od najinteligentnijih ljudi, muškaraca i žena koje poznajem nisu bili najbolji učenici, nisu imali sve petice, nisu testove radili sa maksimalno bodova – nego su naprotiv dobijali lošije ocjene i nisu bili nikakav uzor… Kasnije u životu postali su uspješni poduzetnici, građevinari, trgovci i loše ocjene u školi nisu ih spriječile da ostvare svoju svrhu i da u onome što rade budu izvrsni.
Ajnštajna su npr. izbacili iz srednje škole. Jedan od najvećih svjetskih slikara Salvador Dali nije podnosio autoritete i nije dozvoljavao da mu neko ocjenjuje radove.
Džona Lenona su u školi profesori smatrali klaunom, beznadnim slučajem i lošim primjerom drugim đacima. Stiven Houking genijalni fizičar bio je jedan od najgorih učenika u školi, i ništa ga nije interesiralo osim dva-tri predmeta, među kojima je bila fizika koju je opsesivno volio.
Zato pomozimo djeci da ne povjeruju da ocjene određuju njihovu vrijednost. Pomozimo im da nauče da ne doživljavaju stres ako nisu dobili peticu. Mogu pasti na svakom testu, a da to ne znači da nisu pametni ili da su manje vrijedni.
U svakom djetetu postoji klica veličanstvenosti koju često uguši loš obrazovni sistem i pogrešan odgoj.
Autor: Miro Pandur – edukator
Izvor: Učitelj 21. vijeka