Portal Detinjarije organizovao je u subotu, 17. marta u Novom Sadu, tribinu za roditelje pod naslovom “Emocionalna ravnoteža i roditeljstvo”, na kojoj su učestvovali pedagog i kolumnista Detinjarija Snežana Golić, psiholog i psihoterapeut dr Vladan Beara i Nenad Gladić – Lepi Brka kao gost-roditelj. “Mi koji radimo sa decom svakodnevno…

Portal Detinjarije organizovao je u subotu, 17. marta u Novom Sadu, tribinu za roditelje pod naslovom “Emocionalna ravnoteža i roditeljstvo”, na kojoj su učestvovali pedagog i kolumnista Detinjarija Snežana Golić, psiholog i psihoterapeut dr Vladan Beara i Nenad Gladić – Lepi Brka kao gost-roditelj.
“Mi koji radimo sa decom svakodnevno se susrećemo sa strahovima koji blokiraju uživanje u roditeljskoj ulozi. Sledeći krivac su očekivanja, i od dece i od sebe, i ova tribina ima osnovnu ideju da poradimo na tome da smanjimo strahove koji nisu realni, a da uključimo lampice samo tamo gde prete realne opasnosti na koje možemo da utičemo. Osnova za životno zadovoljstvo je da naučimo da odvajamo bitno od nebitnog, ono što možemo da kontrolišemo od onog što ne možemo, jer naša energija nije neiscrpna,” kazala je Snežana Golić na početku tribine.
“Razlog zbog koga ljudi, pa i roditelji, pate, jeste što se usmeravaju na stvari nad kojima nemaju kontrolu,” slaže se i dr Vladan Beara. “Jedan od problema je i što smo mi kao stručnjaci u velikoj meri sludeli roditelje. U našoj struci postoji pomalo koncept mode, i moda se nekritički prihvata, pa se posle nekog vremena paradigma potpuno promeni. U odnosu prema deci, ja mislim da je dobro jednom nogom biti ukorenjen u tradicionalnom vaspitanju, a polako uvoditi novine i isprobavati šta zaista funkcioniše”, kazao je on.
“Ono što roditelje izbacuje iz ravnoteže su situacije u kojima pokušavamo da odradimo svoju roditeljsku ulogu ali zatajimo i onda patimo zbog osećaja krivice,” primetio je Nenad Gladić, dodajući da kao roditelji često zaboravljamo gde smo mi u svemu tome: “Jesmo roditelji, ali smo i živa bića i imamo pravo da ne budemo uvek raspoloženi za igru, imamo pravo na tu kafu, pa čak i da piljimo u jednu tačku ako nam je do toga.”
Cilj tribine „Emocionalna ravnoteža i roditeljstvo“ bio je da ukaže roditeljima koliko se i na koji način nivo ličnog razvoja roditelja prenosi na decu, kao i da proširi znanja publike o načinima unutrašnjih uticaja na kvalitet života. Učesnici su se kritički osvrnuli na emocije roditelja kao izuzetno važan faktor roditeljstva i pokušali da odgovore na pitanje – kako pomiriti brigu o sebi sa ulogom roditelja.
Pogledajte snimak komletne tribine ispod:
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Dvanaestogodišnjakinja tokom karantina preuredila porodični dom
Dvanaestogodišnja Bi Levaš iz Kenta u Engleskoj nije imala šta da radi tokom karantina u svojoj zemlji, pa je odlučila da pomaže svojoj mami u uređenju njihove kuće. "Žalila mi...
Kako izračunati termin porođaja?
Trudnoća traje u proseku 280 dana (40 nedelja) od prvog dana poslednje menstruacije. Prvi dan poslednje menstruacije smatra se...
Koledari – običaj koji polako nestaje
Ovim nazivom se u narodu označava običaj po kojem je od Badnjeg dana do Bogojavljenja grupa maskiranih mladića i mlađih oženjenih ljudi obilazila svaku kuću u selu i pevala koledske...
Od prvog januara nezaposlenim porodiljama pomoć od 30.000 dinara
Nezaposlene porodilje tako će dobijati 30.000 dinara, a ukupna pomoć za prvo dete iznosiće 50.000 dinara. Porodilje imaju i prava iz državnog budžeta, pa tako svaka porodilja ima pravo na...
Nema komentara.