Ginisova knjiga rekorda potvrdila je da je Kertis Mins, koji sad ima 16 meseci, postavio novi svetski rekord. Standardna trudnoća traje četrdesetak nedelja, što znači da se ovaj dečak rodio čak 19 nedelja ranije, odnosno 132 dana prerano.

Kertis je potukao prethodni rekord za 24 sata, a držala ga je beba iz Viskonsina, Ričard Hačinson, koja je rođena samo mesec dana ranije, nakon 21 nedelje i dva dana u majčinom stomaku.
Pre Ričarda, rekord je ostao nepromenjen čak 34 godine, a prethodno ga je držao dečak rođen u Otavi, Kanada, koji je rođen nakon 21 nedelja i pet dana majčine trudnoće.
Dečak koji je rođen u američkoj saveznoj državi Alabama nakon 21 nedelje i jednog dana majčine trudnoće postao je “najmlađa” prevremeno rođena beba na svetu koja je preživela.
Kertis Mins je prošle godine rođen u Birmingemu, u Alabami, težak samo 420 grama.
Ginisova knjiga rekorda potvrdila je da je Kertis, koji sad ima 16 meseci, postavio novi svetski rekord. Standardna trudnoća traje četrdeset nedelja, što znači da se ovaj dečak rodio čak 19 nedelja ranije, odnosno 132 dana prerano.
Majka, Mišel Batler, krenula je u bolnicu uveče, na Dan nezavisnosti, a sledećeg dana je na svet donela blizance – Kertisa i Kasju, koja je preminula dan kasnije. Kertis, kojem su dali manje od jednog procenta šanse za preživljavanje, je pobedio.
Dr. Brajan Sims iz bolnice u kojoj je dečak rođen, kaže da statistika ne daje bukvalno nikakvu šansu za preživljavanje toliko prerano rođenoj deci, ali Kertis je pobedio sve verovatnoće.
“Obično u takvim situacijama decu dajemo roditeljima da ih drže i uživaju u to malo vremena što imaju sa njima”, rekao je Sims. Kertis je sve iznenadio, i svakim danom je sve više napredovao.
Nakon 275 dana pušten je iz bolnice. Ipak, i dalje mu je potrebna pomoć stručnjaka pri hranjenju.
“Nikada neću zaboraviti trenutak kada smo Kertisa odveli kući da ga starija braća upoznaju”, rekla je majka Mišel Batler. “Ne znamo šta će se dogoditi sa Kertisom u budućnosti jer je od prvog dana drugačiji i ne postoji niko poput njega. On od prvog dana piše svoju priču, koju će mnogi pratiti i koja će, nadamo se, pomoći u unapređivanju brige za prerano rođenu decu”.
Kertisu je i dalje potreban dodatni kiseonik i tuba za hranjenje / Foto: UNIVERSITY OF ALABAMA AT BIRMINGHAM
Izvor: www.bbc.com / Priredila Ringeraja.rs
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Nema komentara.