Nastavnici koji odbijaju da spuste kriterijume u ocenjivanju, trpe posledice, od pritisaka do suspenzija i smanjenja plate, tvrde u prosvetnim sindikatima, prenosi Telegraf.
Kako se bliži kraj polugodišta, tako trka za peticama postaje sve oštrija. Pritisci na nastavnike rastu kako bi nekim đacima zaključili više ocene od onih koje znanjem zaslužuju.
Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola tvrdi da su, dodatno, nastavnici zbog korone bili primorani da kriterijume u ocenjivanju spuste za čak 40 odsto.
– U razgovoru sa nastavnicima i direktorima škola, došlo smo do zaključka da smo skoro svi morali da spustimo kriterijume u ocenjivanju za 40 do 50 odsto. Razlog je taj što je znanje đaka znatno oskudnije zbog onlajn nastave i učenja od kuće. Ono što su đaci pre korone znali za trojku ili četvorku, sada ocenjujemo peticom – navodi Antić za Telegraf.
Kriterijumi su se spuštali i godinama pre korone, upozorava Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija, a onda je onlajn nastava dodatno pogoršala rezultate.
– Kada su kod kuće, na onlajn nastavi, učenici se ponašaju kao da su na raspustu i tu od ozbiljnog učenja nema ništa – objašnjava Markov.
On je već istakao da je decembar paklen mesec za nastavnike jer tada kreće trka za ocenama i pritisci sa svih strana.
– Pritiske vrše roditelji, ali i direktori škola, kojima je stalo da bude što više visokih ocena i da škola bude na dobrom glasu – dodaje on.
Shodno spuštanju kriterijuma u školama, pretpostavlja se i da će mala matura biti olakšana kao i prošle godine. Tada je na testu bilo najviše zadataka “otvorenog tipa”, sa ponuđenim odgovorima, pa je osmacima tako omogućeno da na završnom ispitu ostvare bolje rezultate.
Izvor: Telegraf