Internet je prepun stravičnih snimaka na kojima klinci umalo umiru posle davljenja, a Htina pomoć je zbog ove smrtonosne zabave već nekoliko puta intervenisala u našim školama.
Bizarna igra stigla je u Srbiju iz SAD preko Francuske, a njena poenta je da onaj koga dave izdrži toliko dugo da izgubi svest. Ako ne izdrži, „izgubio je“ i ispada iz igre. Ceo ritual se snima i postavlja na Jutjub i društvene mreže, a dešavalo se da se ceo ritual završi i tragično.
Doktorka Nevenka Dimitrijević ističe da je nova igrica već neko vreme popularna među osnovcima u Srbiji.
– Radim sa decom tog uzrasta, pa od njih naučim i saznam kakvim se opasnim stvarima bave. Tako sam saznala i za „igru davljenja“, koja se obično igra za vreme odmora ili posle škole. Poenta nove igre je da dečaci i devojčice dave jedni druge i da što duže izdrže iz vazduha. Kada dođe do padanja u nesvest, igra je završena i prelazi se na druge učesnike. Da stvar bude gora, oni sve to snimaju telefonima i kače na društvene mreže. Prema rečima mojih kolega u nekim školama, Hitna pomoć je već nekoliko puta morala da interveniše zbog ove ludosti – objašnjava dr Dimitrijević.
Dečiji psiholog Branka Tišma smatra da je nova „igra davljenja“ još jedan dokaz da naša deca ne znaju da razdvoje stvaran život od virtuelnog.
– Razvoj interneta, društvenih mreža, bogata filmska industrija sa Zapada, rijaliiti programi, sve to pogubno utične na razvoj i ponašanje dece. Najugroženija su deca do 15 godina, jer su podložni manipulaciji, dokazivanju u društvu, praćenju trendova i poistovećivanju sa virtuelnim junacima, ne misleći o posledicama – rekla je Tišma.
Stradalo na stotine mladih
Evropski istraživački instituti sproveli su istraživanje, koje je pokazalo da 419 analiziranih video snimaka u kojima deca igraju „igru davljenja“ imaju više od 22 miliona pregleda!
– Podaci govore da je ne desetine tinejdžera širom Britanije, Australije, Kanade i Amerike izgubilo život igrajući ovu bolesnu igru. Samo u Francuskoj je u poslednje tri godine umrlo više od 60 dece od posledica „igre gušenja“. Čak 82 odsto dece u osnovnim školama čulo je za ovu igru i to uglavnom od drugova koji tu igru smatraju zabavnom – navodi se u istraživanju.
Izvor: Alo