Grip ove sezone iznenada obara u krevet sa temperaturom od čak 40 stepeni celzijusa

Virus ove sezone karakterišu češće komplikacije. Prva tri dana pacijenti bukvalno ne mogu da ustanu iz kreveta, temperatura skače i do 40 stepeni celzijusa, a kod mnogih se razvijaju i bakterijske infekcije
GRIP ove sezone iznenada obara u krevet sa temperaturom od čak 40 stepeni celzijusa! Groznica koja “trese” od dva do tri dana, sa temperaturom koja se ne spušta ispod 38, prvi je i najjači simptom virusa influence koji je već nekoliko nedelja prisutan.
Malaksalost i bolovi u mišićima, uspavanost i slabost organizma su verovatno glavni razlozi zbog kojih pacijenti sa gripom još ne pune čekaonice, jer kako kažu lekari, gripozni u prva tri dana ne mogu da ustanu iz kreveta.
Prema rečima dr Nevenke Dimitrijević, lekara opšte prakse u beogradskom Domu zdravlja “Voždovac”, oboleli dolaze u ordinaciju uglavnom tek ako se jave komplikacije:
– Ove godine je nešto više pacijenata koji posle gripa dobiju bronhitis ili upalu pluća. To su bakterijske infekcije koje se uglavnom javljaju kod starijih i hroničnih bolesnika, i spadaju u teže komplikacije gripa. Mlađi, na sreću, kad preleže tri dana groznice, brzo se vrate svojim aktivnostima, jer im je imunitet jači i lakše se bore sa infekcijom.
Pročitajte i: Idealne namirnice za jačanje imuniteta i skidanje temperature
Doktorka Dimitrijević napominje da će najavljeno blago otopljenje i temperature do 10 stepeni celzijusa u plusu povećati broj obolelih od gripa.
– Razmnožavanju virusa gripa pogoduje temperatura iznad nule, pa se u narednim danima očekuje povećan broj obolelih.
Ona upozorava i da je ovaj period rizičan za vakcinaciju protiv gripa. Dve – tri nedelje je potrebno organizmu da razvije antitela pa ako se u tom periodu pacijent zarazi virusom gripa, odnosno dobije visoku temperaturu, to bi kod njega izazvalo dvostruku infekciju! Samim tim klinička slika bi bila izuzetno teška, a stanje ozbiljno. Zbog toga lekari savetuju onima koji planiraju da se vakcinišu – da se nekoliko nedelja čuvaju od inficiranih.
Do sada je Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” prijavljeno 43.388 pacijenata sa oboljenjima sličnim gripu, što je nešto malo nego u istom periodu prošle sezone.
Pročitajte i: Najčešće zablude o prehladama
ČISTE RUKE I SVEŽ VAZDUH
PORED preporuka za jačanje imuniteta, važne su opšte mere prevencije protiv gripa: držanje odstojanja od najmanje jedan metar od drugih osoba, higijena disajnih puteva (pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja papirnom maramicom koju odmah nakon upotrebe treba baciti, a ruke oprati tekućom vodom i sapunom), higijena ruku i povremeno provetravanje prostorija, izbegavanje dužeg boravka u manjim i neprovetrenim prostorijama sa većim brojem ljudi.
M. Vasiljević
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Nova studija ističe korist odloženog davanja antibiotika deci
Jedna od najtežih stvari u medicini je ne činiti ništa. Ovo je naročito tačno za pedijatriju, u kojoj mali pacijenti u proseku 6 do 8 puta godišnje obole od virusnih...
Predsednik Udruženja pedijatara Srbije: U nekom trenutku će biti potrebno da vakcinišemo i decu
“Britanski soj koronavirusa odgovoran je za trenutno duplo veći broj obolele dece nego pre mesec dana, ali teška klinička slika javlja se sa istom učestalošću kao i kod ostalih sojeva,...
Dr Marija Zdravković: “Mladi nakon preležane korone ne mogu da rade kontrolne zadatke”
Ima pacijenata koji nekoliko nedelja nakon što preleže dobiju simptome poput povišene temperature, dijareje, povraćanja, malaksalosti, bola u glavi, osipa na koži, bolova u kičmi, moždane magle. Sve ove simptome...
Kratkovidost u vreme korone: Zbog ekrana sve češće stradaju dečije oči
Sada kada deca zbog pandemije uglavnom školu pohađaju onlajn, a posle škole nastavljaju da igraju video igre i druže se...
1 komentar.