PISANjE velikog slova, čitanje, tablica množenja, sabiranje razlomaka… samo su neke od „rupa u znanju“ sa kojima svršeni osmaci upisuju srednju školu. Iako iz osnovne škole, uglavnom, dođu sa dobrim ocenama, znanje koje pokažu kao srednjoškolci mnogo je manje i ne odgovara ocenama koje su doneli iz prethodnog školovanja.
Kako ističu profesori u srednjim školama, kriterijumi za ocenjivanje su drastično sniženi od odnosu na period od pre deset i više godina. Razlog tome je loše predznanje sa kojim učenici dolaze iz osnovne škole, pa bi primena istih kriterijuma napunila dnevnike jedinicama.
Pročitajte i: Savremeno školovanje podanika
– Među decom koja nam dolaze ima onih kojih ne znaju tablicu množenja, sabiranje razlomaka, slabo čitaju, a neki ni slova ne umeju da napišu – ističe Momčilo Stojanović, direktor Elektrotehničke škole „Rade Končar“. – Kao profesor matematike drastično sam promenio kriterijume ocenjivanja u odnosu na pre 30 godina.
Stojanović naglašava da je sreća što se u prvoj godini srednje škole, uglavnom, obnavlja gradivo iz osnovne, pa nastavnici rade sa đacima ono što nisu naučili do tada. U suprotnom, ne bi mogli da drže nastavu. Naš sagovornik ističe da je sve posledica stanja u društvu jer nije „in“ biti dobar đak, već ih svi osuđuju da su „štreberi“.
– Dobijamo učenike koji su jedva završili osnovnu školu i gotovo da su nepismeni, ne znaju gde se piše veliko slovo – kaže Dragoslav Fatić, direktor Građevinske škole. – Najteže je sa fizikom i matematikom, pa smo prošle godine iz fizike na polugodištu imali 83 jedinice. Dopunskom nastavom, prilagođavanjem nastavnih programa, uspevaju da savladaju nenaučeno gradivo, a kako školovanje odmiče postaju sve bolji.
Pročitajte i: Obrazovanje se uništava jer sistemu trebaju poslušni radnici koji ne postavljaju pitanja
„VUKOVCI“ NA PRSTE JEDNE RUKE
NI gimnazije se ne mogu pohvaliti da su đaci koje upisuju „puni“ znanja iz osnovne škole.
– Pojedini profesori rade testove sa đacima koji su upisali prvu godinu, da bi videli šta im nedostaje u znanju – navodi Savić Minić, direktor Pete gimnazije. – Svake godine upišemo desetine „vukovaca“, a na kraju školovanja na prste jedne ruke se mogu prebrojati oni koji zadrže taj uspeh.
Pročitajte i: Pre 30 godina, đačke torbe su bile lakše, ali je znanje bilo veće
DVOJE SAVLADALO TABLICU MNOŽENjA
PREDSEDNIK Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić smatra da je potrebno uvesti specijalizovane testove znanja na kraju osnovne škole, koji bi pokazali šta deca znaju. On ističe da to postoji u Makedoniji, a kada bi se uvelo kod nas, ne bi se događalo da u jednoj srednjoj stručnoj školi od 30 učenika prvog razreda samo njih dvoje zna tablicu množenja.
B. Borisavljević
Izvor: Novosti
Pročitajte i: Šta čini dobrog nastavnika… i zašto Srbiji neće biti bolje dok njih ne bude više